שתף קטע נבחר

מ' התשתיות: חשש מהתכלות של מאגר ים-תטיס

שר התשתיות אמר בכנס לאנרגיות מתחדשות כי למרות גילויי הגז במימי ישראל, משק האנרגיה נמצא כיום במצב הכי רגיש שלו אי פעם. מנכ"ל המשרד: בגלל השיבוש באספקת הגז הטבעי ממצרים, ישראל צורכת כמעט פי 2 גז טבעי ממאגר ים תטיס, שעלול להתכלות במהירות

"ככל שהדלק יתייקר, כך צריך להוריד את המס עליו" - כך אמר היום (ד') שר התשתיות, עוזי לנדאו. בתדרוך עיתונאים שקיים השר בכנס אילת-אילות לאנרגיות מתחדשות, התייחס לנדאו למצבו של משק האנרגיה בישראל ואמר כי למרות גילויי הגז האחרונים, משק האנרגיה נמצא כיום במצב הכי רגיש שלו אי פעם.

 

   

שאול צמח, מנכ"ל המשרד, אמר כי בשל השיבוש באספקת הגז הטבעי ממצרים, מדינת ישראל צורכת כמעט פי 2 גז טבעי ממאגר ים-תטיס הסמוך לאשקלון בקצב שנתי שעשוי להביא להתכלות מהירה יותר של המאגר ולגרום למחסור בגז טבעי מוקדם מהצפוי. 

 

"המדינה תנקוט בכל הכלים העומדים לרשותה על מנת לוודא שלא תהיה פגיעה בביטחון האנרגטי ובאספקת הגז הטבעי, לפי לוח הזמנים שנקבעו במשרד התשתיות הלאומיות", אמר צמח.

  

לדבריו, "תגליות הגז נועדו בראש ובראשונה להבטיח את הצרכים של מדינת ישראל לטווח הארוך, והן ישמשו בראש ובראשונה את צרכי מדינת ישראל לדורות הבאים טרם שיופנו לשוק העולמי".  

 

לנדאו וצמח התייחסו גם לחיבור הגז הטבעי למתקן קליטה בנקודה צפונית יותר מכפי שהוא כיום (אזור אשדוד), ואמרו כי האתר המועדף על המשרד הוא אתר פרוטרום, הממוקם בעכו. "חייבים מתקן קליטה צפוני לגז הטבעי. זה לא פינוק, זה עניין של הגיון. לא ייתכן שנוביל את הגז 150 ק"מ דרומה", הדגיש צמח.

  

D תקועה: העתיד נראה שחור  

בכל הנוגע לתחנת הכוח המתוכננת להיבנות באשקלון, אמר לנדאו כי הפרויקט, המכונה בחברת החשמל "פרויקט D", עדיין תקוע.

 

"צריך להמריץ את הפרויקט הזה ולקדם אותו, הוויכוח שלנו עם המשרד להגנת הסביבה היה לגבי ההליך הסטטוטורי. יש אמנם הסכמה על המתווה - תחנה דו דלקית - אבל הם התנגדו בחמת זעם למה שביקשנו. אנחנו כמשרד מתקשים מאוד להתחיל מחדש את הליך התכנון לפרויקט הזה - זה יגרור עיכוב נוסף", אמר לנדאו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר התשתיות, עוזי לנדאו
צילום: אוהד צויגנברג
מנכ"ל משרד התשתיות, שאול צמח
צילום: יותם פרום
מומלצים