שתף קטע נבחר

צילום: AP

מחלוקת בארה"ב: איך להתערב במשבר בלוב?

אחמדינג'אד הזהיר את האמריקנים ש"ייכרו קברים לחייליהם" אם יפלשו ללוב, ובממשל מסתמנים חילוקי דעות לגבי האפשרות להטיל סגר אווירי נגד קדאפי. בליגה הערבית דווקא שוקלים בחיוב

בעוד הקרבות בלוב נמשכים, העולם שהטיל סנקציות חריפות על משטרו של מועמר קדאפי, ממשיך להתלבט לגבי אופן הפעולה. בממשל האמריקני ניכרת מחלוקת לגבי סגירת שמי לוב לטיסה, כצעד לשיתוק חיל האוויר הלובי, ובליגה הערבית נשמעים נחרצים יותר.

 

משטר קדאפי על סף קריסה - הדיווחים האחרונים:

 

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון, השגרירה באו"ם סוזן רייס ויו"ר וועדת החוץ בסנאט, ג'ון קרי, תומכים בפעולה מהירה לחסום את שמי לוב לתנועת מטוסים - אולם ראשי מערכת הביטחון והצבא האמריקני טוענים שמדובר במהלך מסובך ומתנגדים לו.

 

דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר הערב ש"אזור ללא תעופה זו אופציה שנבדקת כמו אופציות אחרות", אבל הוא סירב לפרט. לדבריו, אין שום ניגוד בין דברים שאמרו קלינטון בעד וגייטס נגד. "אנחנו לא שוללים שום אופציה. העובדה ש(הטלת) אזור ללא טיס מסובך, אין פירושה שהוא לא על הפרק". עוד הוא הזהיר ש"אנחנו פועלים במהירות לקדם סנקציות החד-צדדיות ואלה של מועצת הביטחון. אנחנו עוקבים אחר המתרחש בלוב כדי שמבצעי זוועות יובאו לדין".

 

היום הגיעו לים התיכון, דרך תעלת סואץ, שתי ספינות קרב אמריקניות. הספינות, פונס וקירסרג', נושאות עליהן 400 נחתים ו-42 מסוקים. שר ההגנה גייטס, שכאמור אינו נלהב מאפשרות של התערבות צבאית בעימות, אמר כי הורה לספינות להתקרב ללוב למקרה שיצטרכו לסייע בפינוי אזרחים או להגיש סיוע הומניטרי.

 


קלינטון בשימוע בסנאט. איראן הזהירה לא להתערב (צילום: AP)

 

בהודעת הליגה הערבית מהיום נמסר כי "המדינות הערביות לא יכולות להישאר בידיים משולבות בעוד הדם של אחינו מהעם הלובי ממשיך להישפך". עוד אמרו בליגה הערבית ש"השרים החליטו להמשיך בשיחות על הדרך הטובה ביותר להגן על אזרחי לוב, כולל הטלת איסור טיסה, ותיאום בין הליגה הערבית לאיחוד מדינות אפריקה בנושא".

 

לפני כן, נשיא איראן איים על ארצות הברית לבל תתערב צבאית בעימות הפנימי בלוב, וטען שצעד כזה יהפוך את לוב ל"בית קברות" עבור החיילים האמריקנים.

"בו השתמש בתרמית של 11 בספטמבר כדי להכין את הקרקע לפלישה לאפגניסטן", אמר אחמדינג'אד בנאום ששודר בטלוויזיה האיראנית. "היזהרו, כי אם תפלשו צבאית שוב, בכל אחת מהמדינות בצפון אפריקה או במזרח התיכון, האומות יתקוממו וייכרו קבר לחיילים שלכם".

 

בצהריים נאם שוב גם קדאפי עצמו, ובמקביל חידשו כוחותיו את התקיפות האוויריות על הערים בשליטת המורדים. בד בבד, הודיע התובע בבית הדין הבינלאומי בהאג על פתיחת חקירה רשמית בנוגע לפשעים נגד האנושות על ידי משטר קדאפי. ארגוני זכויות אדם העריכו את מספר ההרוגים במהומות בלוב, שהחלו לפני שבועיים, בכ-6,000 איש, מחציתם נהרגו בבירה טריפולי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספינה אמריקנית בדרך ללוב
צילום: AP
מורדים לובים
צילום: רויטרס
מומלצים