שתף קטע נבחר

הרב לבנון: קצב נענש משמיים על תמיכתו בגירוש

רב היישוב אלון מורה אליקים לבנון סבור שהרשעתו של קצב לא הייתה תלויה במעשיו. לטענתו, מדובר בעונש משמיים - שיודבק לו אות קלון מאת הממסד שבו תמך בתקופת ההתנתקות

עונש משמיים: הרב אליקים לבנון, המשמש כרב היישוב אלון מורה וכרב האזורי לשומרון, טוען כי הרשעתו של הנשיא לשעבר משה קצב בשני מעשי אונס אינה קשורה למעשיו באופן ישיר. לדבריו, מדובר בעונש על כך שלא פעל כנשיא נגד תוכנית ההתנתקות.

 

במאמר שכתב לעלון "קוממיות", שיופץ בסוף השבוע בבתי הכנסת, מסביר הרב את עמדתו: "הרבה דרכים למקום (לאל). אותם בתי משפט ואותם פוליטיקאים שהוא שיבח, הם אשר יצאו נגדו והאשימו אותו במעשים מגונים. חכמים ממשילים זאת לגרזן, אשר את הקת שלו לוקחים מענף עץ, ובעזרתו כורתים את העץ עצמו. כלומר: הקב"ה משתמש באותו כוח, כדי לייצר ממנו כלי לביעור הרע".

 

דבריו של הרב נכתבו בתגובה לפרסומים על מכתב הרבנים שתמכו בקצב, אלא שלדברי רב השומרון "אין כל חשיבות לשאלה האם הנשיא לשעבר הוא נקי כפיים או אכן ביצע מעשים מגונים. השפלתו והדבקת אות קלון עליו, איננה תלויה במעשים הללו, שעשה או לא עשה. מערכת המשפט מתגייסת כולה לבצע את רצונו של מקום (האל) להיפרע מאדם ש'היה בידו למחות ולא מחה'".

 

כמו פרעה

הרב לבנון אף מתאר את השלתשלות העניינים, שלדבריו הובילה להענשתו של קצב. הוא מספר כי בתקופת ההתנתקות זומנה חבורת רבנים אל הנשיא, והוא העלה על נס את חשיבותה של הדמוקרטיה והמשמעת לממשלה, לכנסת ולמערכת המשפט. "הוא נזף ברבנים על מחשבות רעות שהם חושבים על המערכות הללו, ותבע מהם ליישר קו - לא לסרב לבצע את ההרס, לא לדבר סרה על הממשלה והחלטותיה ולכוף ראש בפני מערכת המשפט...

 

"באותה תקופה נעשו נסיונות רבים לעצור את הגירוש וההרס. עצרות, הפגנות, שרשרת אנושית, הפעלת לחץ על פוליטיקאים, ואולם כל הפעולות הושתקו בברוטאליות. אדם אחד, שהציבור רחש לו אמון, יכול היה בהתגייסות מאסיבית, למנוע את החורבן והגירוש. זה היה הנשיא! אמירה נוקבת שלו, נגד הפוליטיקאים ונגד

ההזיות של אנשי הבטחון, היתה מרימה את המאבק נגד הגירוש לרמה אחרת, עם אפשרות סבירה לבלום את המהלך. במקום זאת, התגייס הנשיא דאז לטובת העקירה".

 

במאמר, הרב אף מסביר כי פרשת קצב דומה באופיה להענשת פרעה, שהאל "חיזק את לבו" כדי שיקבל את עשר המכות ולא ישחרר את העם קודם לכך. הרב לבנון מסביר כי אם מתבוננים על המציאות, נראה שכלפי חוץ הקב"ה העניש את פרעה ואת מצרים על סירובם לשלח את ישראל, אבל העונש היה על מה שעשו קודם לכן - על השעבוד והדיכוי של ישראל. כך גם צריך לקרוא את פני המציאות בעניינו של הנשיא לשעבר:

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב לבנון. יודע למה
צילום: חיים צח
צילום: ירון ברנר
קצב. בגלל ההתנתקות
צילום: ירון ברנר
מומלצים