שתף קטע נבחר

נתניהו: ההסתה הובילה לפיגוע; מתנחלים התפרעו

בעקבות רצח חמשת בני משפחת פוגל באיתמר, ראש הממשלה הפנה אצבע מאשימה לפלסטינים: "חברה שמתירה הסתה פרועה שכזו, סופה שמביאה לרצח ילדים. עתיד ההתיישבות לא יוכרע בטרור". אבו מאזן גינה "כל אלימות", אבל גם בוושינגטון דרשו "גינוי תקיף". צפו במתנחלים מיידים אבנים באזור יצהר

אחרי הפיגוע הקשה בגדה המערבית בשנים האחרונות - רצח את חמשת בני משפחת פוגל  בשנתם, ההורים אודי ורותי ושלושת ילדיהם הקטנים, יואב, אלעד והדס - הגזרה בשטחים מתחממת. ראש הממשלה האשים אחר הצהריים (שבת) את הפלסטינים ואמר כי"חברה שמתירה הסתה פרועה שכזו, סופה שמביאה לרצח ילדים". באזור איתמר, נרשמו מוקדם יותר התפרעויות של מתנחלים, וגם בחבון דווח על יידוי אבנים לעבר פלסטינים.

 

הפיגוע באיתמר, הכותרות האחרונות

 

כבר בתחילת היום הפלסטינים הביעו דאגה מחידוש פעולות תג מחיר נגדם, ואכן זו התממשה. בשעות הצהריים ירדה קבוצת מתנחלים, חלקם רעולי פנים, מכיוון יצהר אל הכפר הפלסטיני הקרוב בורין. הם יידו אבנים אל עבר התושבים תוך שימוש ברוגטקות. באירוע זה לא היו נפגעים.

 

מאוחר יותר היו עימותים גם בפאתי הכפר הסמוך עסירה א-קבאליה. במקרה הזה היו זריקות אבנים הדדיות בין הפלסטינים והמתנחלים. תושבי הכפרים באזור סיפרו ל-ynet שמאז שעות הבוקר האנשים מסתגרים בבתים בדריכות רבה מחשש שפעולות תג מחיר יתחדשו. הם העריכו כי הפעולות וההנגשויות יתחדשו אחרי צאת השבת ובמהלך הלילה הקרוב.

 

בנוסף מסרו תושבים פלסטינים מהכפר ביתילו, מערבית לרמאללה, כי גילו כרוזים בפאתי הכפר שלטענתם נכתבו על-ידי  מתנחלים ובהם אזהרה לתושבים הפלסטינים. עוד מסרו הפלסטינים כי בשעות הצהריים קבוצת מתנחלים יידתה אבנים על רכב של רשות ההגנה האזרחית הפלסטינית שעבר בחברון. ברכב היה ראש ראשות ההגנה האזרחית הפלסטינית. כתוצאה מיידוי האבנים התנפצה שמשת הרכב ופלסטיני אחד נפצע באורח קל.

 

שר החוץ הפלסטיני: חיפזון ישראל בהאשמה 

בהודעת לשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו מגנה את רצח המשפחה התמימה בשנתה, ודורש מהרשות הפלסטינית לעצור את ההסתה במסגדים ובאמצעי התקשורת שבשליטתה. "נתניהו מחזק את ידיי המתיישבים בשעה קשה זו ואמר כי 'חברה שמתירה הסתה פרועה שכזו, סופה שמביאה לרצח ילדים. כולם יודעים וגם אלה שבאים לפגועי בנו ידעו שעתיד ההתיישבות לא יוכרע בטרור'".

 

ראש הממשלה קיים בצהריים התייעצויות עם שר הביטחון, הרמטכ"ל וראש השב"כ, והנחה אותם בנחרצות, כך נמסר, לפעול לתפיסת הרוצחים. הוא שוחח גם עם שר החוץ וסוכם כי המשרד יפעל בעולם על מנת להביא לגינוי ההסתה ברשות הפלסטינית.

 

רק בערב פרסם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן הודעה שבה גינה "את כל פעולות האלימות המכוונת נגד אזרחים, יהיה מקורן אשר יהיה ויהיו הנסיבות אשר יהיו". אבו מאזן הדגיש כי האלימות תוליד רק אלימות, ויש להזדרז במציאת פתרון צודק וכולל לסכסוך.

 

מוקדם יותר אמר שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מליכי, כי משרדו מגנה כל פעולה אשר פוגעת באזרחים, לא משנה מי הם. בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית "וואפא" דווח כי הוא גינה את האלמונים אשר ביצעו את הרצח נגד הישראלים בזמן שנתם, ביניהם פעוט.


צה"ל פועל באזור, 20 פלסטינים נעצרו (צילום: רויטרס)

 

"לא היה שום פלסטיני שרצח בעבר פעוט ושחט אנשים בצורה הזו ממניע לאומי או ממניע של נקמה", אמר עוד אל-מליכי, "מה שמעלה ספק בנוגע לחפזון שבו הצד הישראלי האשים את הפלסטינים כמי שביצעו את הפעולה הזו". ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, אמר קודם לכן בסיור בבית לחם: "אנחנו מגנים בבירור ובתקיפות את כל סוגי האלימות, ואני מגנה את מה שאירעה הלילה באיתמר, בדיוק כמו שגיניתי את הפשעים נגד הפלסטינים".

 

גינוי חריף נשמע גם מוושינגטון. בהודעה שפרסם הבית הלבן נאמר כי "אנחנו מגנים בחומרה את ההתקפה בצפון הגדה המערבית, ושולחים תנחומים למשפחות ולעם ישראל. אין שום הצדקה להרוג הורים וילדיהם בביתם. אנחנו קוראים לרשות הפלסטינית לגנות במלוא החומרה את התקפת הטרור, ושהפושעים יתנו את הדין על הפשע המתועב".


הכניסה לאיתמר, היום (צילום: ג'ורג' גינסברג)

  

הפיגוע התרחש אמש בהתנחלות שמדרום לשכם. לפחות מחבל אחד קפץ מעל הגדר, שהתריעה על נגיעה אך לא על חדירה, נכנס לבית משפחה ושיסף את גרונם של זוג ההורים, בשנות ה-40 לחייהם, ושל שלושה מהילדים. הבת הגדולה, בת 12, שבה הביתה בסביבות חצות ומצאה שניים מאחיה, שהיו בחדר אחר וניצלו מהטבח.

 

צה"ל פתח בסריקות נרחבות ובמבצע מעצרים בשומרון. 20 פלסטינים נעצרו במהלך סריקות בכפרים עוורתא, זבאבדה, סאנור, ומסיליה, וצה"ל פועל גם דרך האוויר, בעזרת מזל"טים שחגו סמוך לאיתמר.

 היישוב עצמו הוכרז כשטח צבאי סגור. בחמאס האשימו את מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית במעצר שלושה פעילים נוספים של התנועה, באזור קלקיליה וג'נין.

 

גם הנשיא שמעון פרס פרסם הודעה. "זהו אחד המאורעות הקשים והמכוערים ביותר שידענו – רצח הורים וילדיהם הקטנים ובראשם ילד בן שלוש ותינוקת בת חודש במיטותיהם בערב שבת מעיד על אובדן צלם אנוש. אין דת בעולם ואין אמונה המתירה מעשי זוועה כאלו. אין מילים היכולות לנחם אל מול הזוועה. ליבנו עם היתומים ועם הישוב כולו ברגעים נוראים אלו. אני בטוח כי כוחות הביטחון יעשו כל מאמץ אפשרי כדי לתפוס את המרצחים ולהביאם לדין הראוי", מסר הנשיא.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי, יואב זיתון, אטילה שומפלבי, יצחק בן-חורין (וושינגטון) ורונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות צה"ל ליד איתמר
צילום: AP
נתניהו. כולם יודעים שלא ניכנע
צילום: גיל יוחנן
בית המשפחה, אחרי הפיגוע
כוחות ביטחון באזור
צילום: רויטרס
מומלצים