שתף קטע נבחר

באיתמר רוצים מצלמות: "כשל מערכתי, אין ציוד"

המצלמה לא כיסתה את האזור ממנו חדרו המחבלים לאיתמר, החיילים הוחלפו באנשי אבטחה, צה"ל לא סרק בעקבות הסייר והגדר האלקטרונית התריעה אין ספור פעמים על נגיעות של חזירי בר, שפני סלע - ואפילו בגלל שיחים שנעו ברוח. כל הכשלים

הגדר אמנם התריעה על נגיעה, הסיירים קפצו לאזור, אבל רק כולם הבינו מאוחר מדי - הפעם, זו לא היתה התרעת שווא. במערך האבטחה האזרחי טענו היום (א') כי אנשי האבטחה באיתמר, שהחליפו לפני מספר שנים את החיילים, פעלו כשורה. כוחות מתוגברים של הצבא, ביניהם הפלוגה המסייעת של גדוד שקד בחטיבת גבעתי, האחראית על הגזרה, ממשיכים לפעול בכפר הסמוך בעוורתא, בניסיון לאתר את המחבלים.

 

הפיגוע והתגובות, הכותרות האחרונות

 

בצה"ל ממשיכים לתחקר את נסיבות האירוע והאם היה צורך בהקפצת כוחות צבא לבדיקת ההתרעה, שכמותה מתקבלות לעתים קרובות בחמ"ל ביישוב, המופעל על ידי חברת האבטחה של משרד הביטחון. בשומרון אמרו כי לגדר האלקטרונית אין תחליף, אבל אחרי אחד הפיגועים הקשים ביותר בשנים האחרונות, גם שם מודים: "יש אין ספור נגיעות של חזירי בר ושפנים, ולנגיעה ה-20 מתייחסים פתוח במתח".

 

בשיחה עם ynet הסביר מנהל אגף הביטחון במועצה האזורית שומרון, יוני הישראלי, כי אנשי האבטחה באיתמר, שהחליפו לפני מספר שנים את החיילים ששמרו באורח קבע על היישובים, פעלו כנדרש: "המאבטחים הוחלפו בגלל מצוקת כוח אדם. החמ"ל היישובי הודיע לסייר על האינדיקציה בגדר, כפי שהוא עושה פעמים רבות. הסייר פועל לפי שיקולי הדעת של הצבא ומחליט אם התרעה מצריכה הקפצה או לא".

 

סבר שזו התרעת סרק, והמשיך הלאה

"באזור יש בעלי חיים רבים ושיחים שברוח יוצרים מגע עם הגדר", מסביר הישראלי את ההתרעות הרבות. "במקרה הזה לא היה חיתוך בגדר, אלא דילוג מעליו. לכן הסייר, שהגיע לבדוק את ההתרעה, סרק את המקום ולאחר שסבר שמדובר בהתרעת סרק, המשיך הלאה". אבל הפעם זו לא היתה התרעת סרק. רק אחרי חזרתה של הבת הבכורה תמר פוגל בפעילות בתנועת נוער, התבררה התמונה המחרידה - חמשת בני המשפחה נרצחו על ידי מחבלים שקפצו מעל הגדר וחדרו להתנחלות.


עובדים מתקנים את הגדר באיתמר (צילום: בן קלמר)

 

הישראלי הסביר כי גם הרבש"צים, רכזי הביטחון של היישובים, "מופעלים ומונחים מבצעית ומקצועית על ידי הצבא, ולמעשה עובדים בצבא. הנוהל בוצע במקרה הזה כמו שצריך, אבל העובדה שהחדירה לא התגלתה אומרת שיש כשל מערכתי, מבחינת מרכיבי הביטחון והיכולת לאבחן". מרכיבי הביטחון כוללים שער, גדר, תאורה, מצלמות, רכבי ביטחון, מוקד וכו'.

 

באיתמר ציינו בנוסף כי מצלמות התצפית, הפועלות באופן חלקי ביישוב, לא כיסו את האזור ממנו חדרו המחבלים. כיסוי טוב יותר היה עשוי לאפשר לאיש הביטחון שבמוקד להבחין בחדירה. "חייבים לעשות רוויזיה חשיבתית, כי המצב כיום לא נותן מענה לביטחון הנדרש", מדגיש הישראלי.

 

"האבטחה היא תמיד באחריות צה"ל"

גורם העומד בראש אבטחת אחד הישובים המרכזיים בשומרון הבהיר אף הוא כי בשורה התחתונה האחריות הביטחונית היא של צה"ל, אך הבהיר כי לגבי אופי הנהלים והפעולה בהתנחלות שותף גם רבש"צ היישוב. "לא משנה מה יש ביישוב, האבטחה הינה באחריות צה"ל והחטיבה המרחבית".

 

לדברי איש הביטחון, בשנים האחרונות הפחית צה"ל במידה ניכרת את מספר החיילים שמאבטחים את הישובים ובמקומם הציב משרד הביטחון שומרים אזרחיים של חברות שמירה חיצוניות, הכפופות גם הם לרבש"צ, במה שנקרא "פרויקט האזרוח". "רכז הביטחון אחראי לניהול האמצעים, אך הנהלים ניתנים על ידי צה"ל. גם במקרה זה, ההחלטה האם להזעיק את הצבא או לא היא החלטה משותפת של היישוב לצבא", אמר הגורם הביטחוני.


"חדירה ברמה גבוהה יחסית" (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

הוא אמר כי במקרה זה "היתה חדירה ברמה גבוהה יחסית, שהיא בגדר סיוט לכל יישוב ומעגל האבטחה בו. אם אין שביל טשטוש רציני, קשה לעלות בשעות הלילה על חדירה ללא חיתוך או כל סימן על הגדר".

 

"הגדר חיובית, אין לה תחליף"

גורם נוסף באבטחת אחת ההתנחלויות הרגישות בשומרון הסביר כי בעקבות נגיעה בגדר, עליה מקבל הש.ג. הודעה, קופץ הסייר או רכז הביטחון, "תלוי בשעות. במקרה של נגיעה מסיטים גם את המצלמות לאותו אזור". באיתמר, כאמור, לא ניתן היה לצלם את אזור החדירה.  

 

לדברי איש הביטחון, קשה מאוד לשמור על ערנות בנושא זה, במיוחד בחורף. "ישנן עשרות נגיעות בכל יום בחורף. אולי הסייר ויתר מהר מדי, אך קשה לשפוט, בגלל שיש אין ספור נגיעות של חזירי בר ושפני סלע. לנגיעה ה-20 אתה מתייחס פחות במתח" .

 

לצד זאת, הסביר הגורם כי ברוב היישובים מחויב הש.ג. להודיע הן לסייר והן לצבא. "לא רק זאת, אלא שביישובים רבים הצבא מגיע וסורק, לאחר שהסייר עושה זאת. כך שבכל מקרה, האשמה פה של הסייר הינה חלקית ביותר, גם אם היתה כזו. ישנן שאלות לא פשוטות כלפי חברת השמירה וצה"ל". יחד עם זאת, ברור לאיש הביטחון כי הגדר חיובית וחסרת תחליף. "אם היא עובדת ותקינה, היא טובה גם לנו וגם לצה"ל. שום סיור לא יכול להוות תחליף לבדו. עד שהוא יקיף יישוב, גם אם הוא לא גדול, יכולים מחבלים לחדור כמה פעמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגדר בהתנחלות. "אין לה תחליף"
צילום: בן קלמר
איתמר, אחרי הפיגוע
צילום: ג'ורג' גינסברג
לעתים צה"ל סורק לצד הסייר
צילום: רויטרס
מומלצים