שתף קטע נבחר

המבקר על רה"מ: לא תקין לנסוע במימון נדבנים

"ברמה העקרונית זה לא תקין שאנשי ציבור נוסעים על חשבון נדבנים ותורמים", אמר מיכה לינדנשטראוס על פרשת "ביבי-טורס". גורמים המעורים בנושא מעריכים כי יבדוק את הפרשה

מבקר המדינה בהתבטאות שצפויה להדאיג את ראש הממשלה: השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס אמר הבוקר (יום ד') כי "ברמה העקרונית זה לא תקין שאנשי ציבור נוסעים על חשבון נדבנים ותורמים והדבר נאמר על ידי מספר פעמים בעבר".

 

 

מבקר המדינה התייחס בתום דיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת לתחקיר ערוץ 10, לפיו במהלך כהונתו של בנימין נתניהו כחבר כנסת ושר האוצר, יצאו הוא ובני משפחתו לחופשות בחו"ל על חשבון ארגונים כמו הבונדס ותורמים פרטיים.

 

לינדנשטראוס אמר כי יהיו בעיות בבדיקת הפרשה, בין היתר משום שרבים מהמוזכרים בתחקיר אינם נתונים לביקורת מבקר

המדינה, ולכן יש לבדוק את יישום הסמכויות. לדבריו, צוות מיוחד במשרדו בוחן את העניין ועד סוף השבוע יוחלט אם לפתוח בבדיקה רצינית ומעמיקה.

 

בעקבות שידור התחקיר, פנו במפלגת קדימה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה נגד נתניהו. חבר הכנסת שלמה מולה אף הגיש תלונה במשטרה נגד ראש הממשלה, וחברתו למפלגה אורית זוארץ התלוננה לנציבות שירות המדינה.

 

מבקר המדינה אמר כי אם המשטרה היא הפיתרון, יש לפנות ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. לדבריו, הוא עצמו מתכוון לשוחח בימים הקרובים עם וינשטיין. גורמים המעורים בנושא אמרו כי קרוב לוודאי שהמבקר יחליט לפתוח בבדיקת הפרשה.

 

דיון על פיקוח לפרקליטות: "יהיו חילוקי דעות"

בדיון עצמו, שעסק בהקמת גוף שיפקח על הפרקליטות, אמר לינדנשטראוס כי "כיום ביקורת המדינה נתונה בידי מבקר המדינה וכיום הפרקליטות נמצאת בביקורת המבקר. היו דו"חות לא מעטים שהתעסקנו בהתנהלות הפרקליטות".

 

"אני מניח שבפרקליטות יהיה דיון עמוק בעניין", הוסיף, "יהיה שם חילוקי דעות עמוקים. אני חושש מכך שתהיה פגיעה שתצמצם את מה שהמחוקק קבע. לדעתי אין מניעה שיהיה גוף פנימי בתוך משרד

המשפטים שיהיה ממונה על תלונות הציבור".

 

שר המשפטים יעקב נאמן אמר בדיון כי היוזמה נועדה לסייע לאזרחים ואינה אמורה לפגוע בסמכויות מבקר המדינה. "סמכויותיו לא ישתנו כתוצאה מגוף הביקורת הפנימית", אמר נאמן, "לאור הביקורת שהייתה לבתי המשפט לאחרונה חובה עלינו לעשות את הדבר".

 

"הקמת הביקורת הפנימית חשובה ביותר ותסייע לפרקליט המדינה", טען שר המשפטים, "צר לי שזה לוקח זמן. ביקשתי מהיועץ המשפטי לממשלה לזרז את העניין. אני לא רוצה שייראה כאילו מעמידים לדין את הפרקליטות. חייבת להיות ביקורת צמודה על מנת שאזרחי המדינה ירגישו שיש על מי לסמוך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לינדנשטראוס. "לא תקין"
צילום: גיל יוחנן
ראש הממשלה ורעייתו
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
מומלצים