שתף קטע נבחר

צילום: משה בן גרשום לע"מ

עימות בין יו"ר הכנסת לחסון על בדיקת 'ביביטורס'

הוועדה לביקורת המדינה העניקה לעוזרו של המבקר סמכות חריגה בפרשת מימון טיסות נתניהו. ההודעה על כינוס הוועדה התקבלה כחצי שעה לפני תחילתה. ריבלין: מחטף, נבדוק חוקיות ההחלטה. יו"ר הוועדה חסון: אנשים רק לא שמו לב, מה הם מפחדים מבדיקת שחיתות?

חקירת פרשת "ביביטורס " הובילה לעימות קשה בכנסת בין יו"ר הבית ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה. הוועדה כונסה בהתרעה קצרה במיוחד ובלי שיימסר מידע מה יעלה בה להצבעה - ומבקר המדינה קיבל סמכויות חריגות לחקירת הפרשה. בעקבות זאת, כינה רובי ריבלין את ההחלטה "מחטף", וקרא למבקר להחזיר את הסמכויות. ח"כ יואל חסון הגיב וטען שהכל נעשה כדין.

 

שני ח"כים בלבד מהוועדה לביקורת המדינה, שניהם מקדימה, השתתפו בדיון, בו הוחלט להאציל סמכויות חקירה לעוזרו של המבקר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס.

 מחר הוא צפוי להודיע על פתיחת חקירה בפרשת מימון טיסותיו בעבר של ראש הממשלה, כשפי שנחשפו בערוץ 10.

 

יו"ר הכנסת ריבלין הורה ליועץ המשפטי לכנסת לבחון את חוקיות ההחלטה וקרא למבקר שלא לעשות שימוש ב"החלטות חטופות" מעין אלו. לדבריו, הוועדה התכנסה באופן שלא איפשר קיומו של דיון תוך זימון ראוי של חברי הוועדה. ריבלין אמר כי למרות שנתן אישור מיוחד ליו"ר הוועדה, יואל חסון, לקיים דיון בזמן המליאה, לא הובא לידיעתו טיבו של הדיון הצפוי.

 

עם זאת, מדגיש חסון, כינוס הוועדה נעשה בתיאום עם יו"ר הכנסת ובאישורו לאחר שהוצג ליו"ר הכנסת מכתב המבקר ליו"ר הוועדה. כל חברי הועדה קיבלו זימון מפורט על בקשתו של המבקר, וכנראה לא הבחינו בדיוק במדה הדיון עוסק. "לו היו מתעמקים כמצופה מהם לא היה להם על מה להזדעק" טען יו"ר הוועדה. "הכל היה על השולחן מול יו״ר הכנסת ומול כל חברי הוועדה, הכינוס זומן בהתייעצות עם היועצת המשפטית של הוועדה על-פי נוהל קבוע ובסמכות יו"ר הוועדה".

 

"כולם קיבלו את מכתב המבקר"

סמוך לשעה 13:40 קיבלו כמה חברי כנסת מהוועדה לביקורת המדינה הודעה על כינוס הוועדה ב-14:15. מפאת קוצר הזמן, ואולי גם מסיבות אחרות, הגיעו רק שלושה ח"כים לדיון, כולם מקדימה - חברת הכנסת מרינה סולודקין, יו"ר הוועדה חסון וחבר הכנסת שלמה מולה, שאינו חבר ועדה. מולה טען כי החליף את ח"כ עתניאל שנלר. כמו כן נכחו בדיון היועצת המשפטית, המקליט ודובר הוועדה.

 

למעשה, ריבלין הוא שהגדיר והגביל את שעת הדיון לחסון. בשעה 13.40 אישר יו"ר הכנסת לקיים את הדיון לא יאוחר משעה 14.30, מה שהביא לצורך לקיים דיון מהיר. "כל חברי הוועדה זומנו", הוא אמר. "ההצבעה החלה רבע שעה לאחר תחילת הדיון, כל חברי הכנסת בדיור קיבלו את מכתבו של המבקר כמו יו״ר הכנסת, ההצבעה הייתה על בקשת המבקר לפי מכתבו".

 

חברי כנסת מהקואליציה טענו מנגד שבדיקה שעשו גילתה שבדיון עצמו לא נאמר כלל שהאצלת הסמכויות לעוזר המבקר לענייני המאבק בשחיתות, ניצב-משנה במיל' נחום לוי, נעשתה כדי לעסוק בפרשת הנסיעות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. טענה זו אושרה על ידי גורמי המקצוע בוועדה. לדברי הח"כים, העובדה שבדיון נטלו חלק רק שלושה חברי כנסת מהקואליציה, שאחד מהם כלל אינו חבר ועדה, מוכיחה את טענתם שמדובר במחטף שנועד לפגוע בראש הממשלה.

 

"אם זה לא תרגיל מסריח, מה כן"?

יתר חברי הכנסת, ודאי לא אלה מהליכוד, לא נכחו במקום. אחת הסיבות לכך היא שלמרות הנוהל המקובל, דובר הוועדה לביקורת המדינה יגאל אמיתי, לא הוציא הודעה מקדימה לתקשורת. לטענת גורמים בוועדה, כינוס הוועדה אמנם נעשה בלחץ זמן, אך הם דחו את הטענה שחברי כנסת מהקואליציה לא קיבלו את הזימון.

 

לפי הדובר אמיתי, במהלך הדיון לא הוזכרה פרשת "ביביטורס", שלשמה ביקש המבקר להאציל לעוזרו את הסמכויות שניתנו בעבר לעוזרו הקודם לענייני שחיתות, יעקב בורובסקי.

 

גם ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד יצא נגד ההחלטה: "זהו מחטף. לא קיבלתי זימון ולא ידענו שמדובר בדיון שנוגע בפרשת ההשמצות נגד ראש הממשלה". חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי מישראל ביתנו הוסיפה:

 "לא יעלה על הדעת שמוציאים הודעה בנושא כל כך חשוב בהתרעה של עשרים דקות. אם זה לא תרגיל מסריח, אז מה כן"? ח"כ כרמל שאמה הכהן מהליכוד יגיש בבוקר בקשה לדיון מחודש בוועדה, וכינה את התנהלות חסון "מעשה נבלה".

 

חסון התעקש: "כל מי שתוקף את מעבר הסמכויות למעשה אומר לציבור שהוא מתנגד למעבר הסמכויות למבקר לטובת מאבק בשחיתות, כפי שביקש המבקר לפי החוק. שהרי אם לא כן על מה ההתקפה, אם אין ממה לחשוש אז על מה המהומה?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. נתן אישור, לא קיבל מידע
צילום: גיל יוחנן
בני הזוג נתניהו. שני ח"כים הצביעו בפרשה
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
לינדנשטראוס. נכנס לעובי הקורה
צילום: גיל יוחנן
חסון. חטף אחרי המחטף
צילום: חיים צח
מומלצים