שתף קטע נבחר

תוכנית רה"מ מתקדמת: 113 אלף יח"ד בדרך לשוק

30 אלף יחידות דיור במחוז מרכז, 25 אלף במחוז תל אביב ו־30 אלף במחוז ירושלים: משרד השיכון פרסם את רשימת תוכניות הבינוי שיקבלו טיפול מואץ ללא סיבוכים ביורוקרטיים. הבשורה: הצפה קרובה של שוק הנדל"ן, גם באזורי ביקוש

תוכנית ה"סופר־טנקר של הבירוקרטיה" יוצאת לדרך - ו-113 אלף יחידות דיור ברחבי הארץ בדרך לשוק. משרד השיכון פרסם היום את הרשימה המלאה של התוכניות.

 

בואו להתעדכן בסרטונים ותמונות בלעדיות בפייסבוק שלנו

 

גל השיווקים שכולל כ־6,700 יחידות דיור, שעליו הכריז שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס אתמול, הוא אמנם אחד מגלי השיווק הגדולים שראינו בשנים האחרונות - אבל נראה כי הממשלה הנוכחית נמצאת בדרך לשבירת שיא נוסף: היום (ד') פירסם משרד השיכון את הרשימה המלאה במסגרת תוכנית ה"סופר־טנקר של הבירוקרטיה", שעליה הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו בחודש שעבר. חלק מהתוכניות הן כאלה שנמצאות בתחילת הדרך, וחלק כאלה שנתקעו במשך שנים בוועדות התכנון והבנייה, וזקוקות לדחיפה. 

 

תוכנית הוד"לים (ועדות לדיור לאומי) המקורית של נתניהו כוללת הקמת שש ועדות מיוחדות, שלהן יינתנו סמכויות לאישור מהיר של תוכניות. מכיוון שהתוכנית מחייבת הליך חקיקה שעלול לעכב את היעד של נתניהו, שנקבע לעוד שנה וחצי, הפתרון המהיר שנמצא כעת הוא יצירת ועדות משנה שיוקמו אד־הוק, ויפעלו תחת הוועדות המחוזיות של מערכת התכנון והבנייה.

 

התוכניות יכונו בשם לה"ב (תוכניות להאצת הבנייה) ויוכלו לעבור בשני מסלולים: מסלול אחד הוא "המסלול המהיר", שבו יעברו תוכניות בעלות סיכויי היתכנות גבוהים. תוכניות אלה יגיעו לוועדות משנה של הוועדות המחוזיות, ואלו יתכנסו לפחות אחת לשבוע. במסלול זה יקודמו יותר מ־62 אלף יחידות דיור.

 

המסלול השני מכונה "המסלול העוקף" ואליו יגיעו תוכניות גדולות שזקוקות עדיין לאישורים מהותיים. התוכניות יגיעו לדיון בוועדות המחוזיות, כרגיל, אך יסומנו כתוכניות לה"ב ויקבלו קדימות על תוכניות אחרות. במסלול זה יקודמו כ־51 אלף תוכניות.

 

מסת בנייה באזורים יקרים 

הרשימה שפורסמה היום כוללת מסה קריטית באזורים רבים שבהם ערך הקרקע גבוה במיוחד. תוכנית אפולוניה בנוף ים, למשל, כוללת יותר מ־3,000 יחידות דיור, ואם תצא לפועל עתידה לשנות את מאזן שוק הנדל"ן באזור הרצליה. גם תוכנית גליל ים, שכוללת 2,500 יחידות דיור, צפויה לייצר שינוי במקום שבו ערך הנדל"ן גבוה מאוד.

 

תוכניות נוספות באזורי ביקוש שיעברו לוועדות המיוחדות ממוקמות ברמת אפעל (2,400 יחידות דיור), ברמת השרון (יותר מ־6000 יחידות דיור) ועל חוף הים בבת ים (כ־900 יחידות דיור).

 

הרשימה כוללת גם תוכניות בפריפריות הסובלות זה זמן מה ממחסור ביחידות דיור חדשות. עם התוכניות הללו נמנות תוכנית לבניית 1,300 יחידות דיור בשכונת קריית מנחם באופקים, ותוכנית לבניית 1,200 יחידות דיור בעיר צפת.

 

לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנייה בתל-אביב
צילום: מאיה קופרמן
מומלצים