שתף קטע נבחר

הקבלנים: בנק ישראל פוגע בזוגות הצעירים

מנכ"ל התאחדות הקבלנים סבור כי הטלת הגבלה נוספת על תנאי המשכנתאות, פוגעת בצעירים המבקשים לרכוש דירה בארץ. אבל יש גם מי שסבור אחרת: "הנגיד מגן על הצרכנים ועל ענף הנדל"ן כולו", אומר מנכ"ל חברת תיווך גדולה

"החלטת בנק ישראל מהווה פגיעה נוספת בזוגות הצעירים המבקשים לרכוש דירה בארץ", כך אומר מוטי כידור, מנכ"ל התאחדות הקבלנים, בתגובה להחלטת בנק ישראל להטיל הגבלה נוספת על תנאי המשכנתאות של הבנקים, במטרה לצנן את שוק הנדל"ן.

 

 

על פי ההחלטה, החל מה-5 במאי רק שליש מהמשכנתא תינתן בריבית משתנה, במטרה להגן על הלווים מנטילת הלוואות שנראות נוחות, אך עשויות לתפוח עם השנים. לדברי כידור, הדבר יקשה על זוגות צעירים משום ייקור ההחזר החודשי שיאלצו לשלם עבור המשכנתא.

 

"מקבלי ההחלטות בישראל עומדים חסרי אונים מול עליית מחירי הדירות, אך במקום להמשיך ולהשקיע מאמצים בהגדלת היצע הדירות, הם מנסים להקטין את הביקושים על ידי הטלת חסמים על הרוכשים", אומר כידור. "עבור הזוגות הצעירים, דירה היא מוצר צריכה. הזוגות הצעירים מוכנים לגור מחוץ למרכז הארץ. המדינה צריכה לסייע להם באמצעות הענקת מענקי מקום או סבסוד משכנתאות ולא להמשיך ולהקשות עליהם".

 

חיים פייגלין, מנכ"ל חברת הבנייה צמח המרמן, סבור כי "בנק ישראל מעניש את הזוגות הצעירים על מחדלי הממשלה בהסדרת ההיצע בשוק הדיור. הנגיד סטנלי פישר מביא למצב שרכישת דירה הופכת לסמל סטטוס".

 

פייגלין מוסיף, כי "התוכנית החדשה בעצם מביאה למצב שאין אפשרות להקים משפחה בארץ הזאת. הרי ההגבלות של בנק ישראל לא ישפיעו על זוגות צעירים שהמשפחה יכולה לעזור להם ברכישת דירה, הם כבר הסתדרו. כמובן שגם משפרי הדיור לא יפגעו כי כבר יש להם הון בסיס. היחידים שייפגעו מההחלטה אלה זוגות צעירים שלא באים מבית מאוד מבוסס כלכלית".

 

רוני כהן, מנכ"ל חברת הייעוץ אלדר שיווק, סבור כי "בנק ישראל שופך את התינוק עם המים. בעוד הוא מנסה לצנן את התלהבות המשקיעים בענף הנדל"ן, הוא פוגע בזוגות הצעירים, שמן הסתם ההחלטות שהתקבלו מחמירות גם איתם. המשקיעים יימצאו אפיקי השקעה אחרים, אבל הזוגות הצעירים יישארו עם הצורך לרכוש דירה וללא יכולת כספית לעשות זאת. כבר היום ניתן לראות שהבנקים מאוד מחמירים במתן הלוואות לזוגות הצעירים ונראה כי מדובר בהתערבות מוגזמת של הנגיד בשוק".

 

הרע במיעוטו

מנגד, ברנרד רסקין, מנכ"ל חברת התיווך רימקס ישראל, תומך בהנחיות וסבור כי הציבור יוכל לעמוד בהן. "אני סבור כי ההנחיות החדשות שהוציא הנגיד, מעידות על צעדים אחראים ושקולים, המגנים על הצרכן הישראלי ועל ענף הנדל"ן כולו".

 

לדברי רסקין, מדובר ברע במיעוטו. "טרם ההכרזה של הנגיד פישר על ההגבלות החדשות, הייתה חרושת שמועות בשוק בנוגע למהלכים דרמטיים שיגבילו מאוד את שוק המשכנתאות. אני שמח שהשמועות הללו התבדו", הוא אומר. "אני מאמין כי מדיניות בנק ישראל שמרנית, והטלת מגבלה נוספת שהציבור אינו יכול לעמוד בה, עלולה הייתה ליצור כדור שלג שעלול לפגוע גם ברוכשי הדירות ובענף הנדל"ן.

 

עם זאת רסקין מציין, כי הממשלה רוצה להוריד את מחירי הדירות, אבל בפועל לא מגדילה את ההיצע. "הרצון להוריד את המחירים זה מיתוס", הוא אומר, "מי שחושב שרכישת דירות במרכז תל-אביב או ירושלים תהיה יום אחד אפשרית לזוגות צעירים, חי באשליה. זוגות צעירים צריכים לקנות דירות באזורים חדשים ורחוקים יותר. זה תהליך טבעי שקיים בכל העולם - הביקושים מגיעים לאזור חדש, גורמים להתפתחותו והופכים אותו למבוקש עם הזמן".

 

לדבריו, הגבלת מימון לרוכשי הדירות עלולה לגרום ליזמים רבים לתהות אם זו העת להיכנס לפרויקט מגורים חדש, והיא עלולה לפגוע בתהליך האצת הבנייה שהממשלה עצמה מנסה לעודד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים