שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אובמה מבהיר: "קווי 67' הבסיס, לא הגבול הסופי"

הנשיא האמריקני הבהיר בנאומו בוועידת איפא"ק כי הגבול בין ישראל למדינה הפלסטינית יתבסס על קווי 1967, תוך התחשבות ב"מציאות הדמוגרפית החדשה בשטח". הוא הדגיש כי יתנגד להקמת מדינה פלסטינית באופן חד-צדדי וציין כי הפיוס בין פתח לחמאס מהווה "מכשול עצום לשלום"

אובמה לא חוזר בו מאף דרישה - אך מציג גרסה מעודנת מול הקהל היהודי: יומיים אחרי העימות הפומבי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, עלה הערב (יום א') הנשיא האמריקני לנאום בוועידה השנתית של השדולה היהודית (איפא"ק) והבהיר כי על ישראל והפלסטינים להגיע להסכם המבוסס על קווי 1967, תוך חילופי שטחים בהתאם ל"שינויים" שקרו ב-44 השנים האחרונות. עם זאת, הוא הודה כי הסכם הפיוס הפלסטיני מהווה "מכשול עצום" לשלום.

 

אובמה, שדבריו על קווי 1967 עוררו זעם בשבוע שעבר, ביקש לתקן את הרושם שנוצר והבהיר כי מדובר ב"נוסחה ידועה". לדבריו, על שני הצדדים לקבוע בעצמם היכן בדיוק יעבור הגבול, מה שיאפשר להם "לקחת בחשבון את השינויים בשטח שקרו ב-44 השנים האחרונות, כולל המציאות הדמוגרפית החדשה בשטח והצרכים של שני הצדדים". מדובר בהתייחסות ראשונה של הנשיא אובמה לשינויים הדמוגרפיים, סוגייה שנכללה במכתב של הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש לראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ב-2004.

 

בערך עשרת אלפים איש, שהם "חיילי השטח" של איפא"ק בכל 50 המדינות בארה"ב, גדשו את מרכז הקונגרסים של הבירה וושינגטון. ביניהם כ-1,500 סטודנטים, פעילי השדולה למען ישראל בקמפוסים ברחבי המדינה. בחזית האולם הפגינו מאות בני אדם מארגוני שמאל קיצונים נגד איפא"ק ונגד ישראל.

 

כל התגובות לנאום אובמה:

עדכונים שוטפים גם בפייסבוק של ynet  

 

למרות המתיחות בפגישה עם ראש הממשלה ביום שישי ועל רקע החשש מקריאות בוז, נשיא ארה"ב התקבל בתשואות כשעלה לנאום. הוא התייחס בפתח דבריו לפגישה עם נתניהו, והבהיר כי "למרות שיש לפעמים חילוקי דעות, כמו שיש בין חברים, הקשרים בין ישראל לארה"ב הם בלתי ניתנים לשבירה". הוא הוסיף כי וושינגטון מחויבת להישרדותה של ישראל כ"בית חזק ובטוח לעם היהודי".

 

"אם ישנה מחלוקת, היא לא מהותית. מה שעשיתי ביום חמישי זה לומר באופן פומבי את מה שהוכר בו באופן פרטי כבר מזמן", טען הנשיא, "עשיתי זאת בגלל שאנחנו לא יכולים לחכות עוד עשור, או עוד שני עשורים, עד שיהיה שלום. העולם זז מהר מדי. האתגרים יוצאי הדופן שישראל עומדת מולם רק יגדלו. עיכוב יחליש את ביטחון ישראל ואת השלום שמגיע לאזרחי ישראל".

 

"הצבעה לא תיצור מדינה פלסטינית" 

הנשיא האמריקני אמר כי אי אפשר להמשיך לשמור על הסטטוס-קוו, אך הביע התנגדות ליוזמה הפלסטינית לקבל הכרה מהאו"ם. "הצבעה באו"ם לעולם לא תיצור מדינה פלסטינית עצמאית. ארצות הברית תעמוד בפני כל ניסיון לבודד את ישראל באו"ם או בכל פורום בינלאומי אחר, משום שהלגיטימיות של ישראל אינה נתונה לוויכוח", אמר.

 

"ההסכם בין חמאס לפתח", אמר אובמה על הפיוס הפלסטיני, "מהווה מכשול עצום לשלום. אי אפשר לצפות מאף מדינה לשאת ולתת עם ארגון טרור שנשבע להביא לחורבנה. אנו נמשיך לדרוש שחמאס יקבל את עקרונות השלום הבסיסיים". הוא גם קרא לארגון לשחרר את גלעד שליט, "שנמצא הרחק מבני משפחתו כבר חמש שנים ארוכות".

 

הוא חלק עם הנוכחים חלק מהנקודות שהציג לנתניהו ביום שישי, ביניהן מספרם ההולך וגדל של הפלסטינים ממערב לנהר הירדן, מה שמוביל לשינוי דמוגרפי של המציאות; התקדמות הטכנולוגיה, שמקשה על ישראל להגן על עצמה בהיעדרו של הסכם שלום; וחוסר הסבלנות בקרב הקהילה הבינלאומית, לנוכח הקיפאון המדיני.

 

"מחויבים למנוע מאיראן נשק גרעיני" 

נשיא איפא"ק, לי רוזנברג, שיבח את הנשיא אובמה לפני נאומו והודה לו על מחויבותו הבלתי ניתנת לערעור לישראל. הוא הזכיר גם את איום הגרעין האיראני, והביע תקווה שיצליח לשכנע את הנשיא הפלסטיני אבו מאזן לשוב לשולחן המשא ומתן. רוזנברג הזכיר גם את חיסול אוסמה בן-לאדן, ואמר כי מדובר ב"מבצע אמיץ ונועז".

 

בתחילת נאומו הבהיר הנשיא האמריקני כי וושינגטון תמשיך לשמור על היתרון האיכותי של צה"ל, והבהיר כי ארה"ב עודנה מחויבת למאבק למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. "איראן למעשה מנותקת מחלקים משמעותיים של המערכת הפיננסית הבינלאומית, ואנחנו מתכוונים להמשיך ללחוץ עליה".

 

הוועידה השנתית של איפא"ק היא מפגן הכוח השנתי של אחת השדולות החזקות בארה"ב, שנייה אולי רק לשדולת בעלי הנשק (ה-NRA). פרט לנאום השנתי של הנשיא על מצב האומה, בכינוס ניכרת נוכחות גדולה במיוחד של חברי סנאט ובית הנבחרים.

 

בזמן שהוא מוביל בבטחה בסקרים על פני יריבים רפובליקנים אפשריים, העימות עם נתניהו עלול לנגוס בתמיכה היהודית באובמה. מובילי דעה כבר הודיעו בסוף השבוע כי הם שוקלים מחדש את תמיכתם בנשיא, שזקוק אולי יותר מהמצביעים - לתרומות מאילי ההון היהודים.


"אם ישנה מחלוקת, היא לא מהותית". אובמה (צילום: AFP)

 

לפני הנאום היום דווח כי רוזנברג האיץ בחברי איפא"ק שלא לצעוק בוז לאובמה במהלך נאומו על רקע העימות עם נתניהו.

עמדות רוב חברי איפא"ק הן מהמרכז וימינה, אבל היסטורית הם שומרים על איפוק ומקבלים בכבוד את כל הנואמים.

 

לשדולה יש השפעה גדולה על הקונגרס האמריקני בקידום החלטות פרו-ישראליות, עם הישגים מרשימים בהטלת סנקציות על איראן וארגוני טרור ובתחומי הסיוע הביטחוני לישראל, אבל יהודים רבים חושבים שהארגון אינו משקף את עמדותיהם הליברליות - ומעדיפים את הארגון המתחרה משמאל, ג'יי סטריט.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו יצחק בן חורין ואטילה שומפלבי, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה בוועידת איפא"ק. "יש לפעמים חילוקי דעות"
צילום: AP
אובמה ונתניהו בלחיצת היד הקרירה, שלשום
צילום: רויטרס
הפגנת תמיכה בנתניהו מחוץ לבית הלבן בסוף השבוע
צילום: רויטרס
מומלצים