שתף קטע נבחר

האוצר: מחירי הדירות ירדו ב-0.8% באפריל

מדו"ח אורות אדומים של המשרד עולה, כי בחודש אפריל נרשמה ירידה של 31% במספר הדירות שנרכשו לעומת מרס. היקף רכישת הדירות להשקעה נחתך ב-25%

אפריל סימן שינוי של ממש בשוק הדיור - כך עולה מדו"ח אורות אדומים של משרד האוצר שפורסם הבוקר (ב'), לפיו מחירי הדירות החדשות הוסיפו לרדת בחודש אפריל, בשיעור 0.8% לעומת החודש הקודם.

 

 

ירידת המחירים, אומרים באוצר, הקיפה את כל האזורים, למעט חיפה, בה נרשמה עלייה בשיעור של 2.4% ואזור באר שבע, בו נרשמה יציבות ברמת המחירים. בנוסף, הדו"ח מצביע על ירידה חדה בשיעור של 31% במספר הדירות שנרכשו באפריל בהשוואה לחודש מרס. מדובר בירידה בשיעור של כ-10% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

על פי האוצר, הירידה החדה במספר העסקאות הקיפה את כל האזורים, הן בפלח השוק של הדירות החדשות (ירידה של 35% לעומת מרס ברמה הארצית) והן בפלח השוק של דירות יד שנייה (ירידה של 29%).

 

האוצר: פחות משקיעים

האוצר ממשיך להציג נתונים לפיהם יורד מספר המשקיעים בדירות במשק. על פי דו"ח אורת אדומים, היקף רכישת הדירות להשקעה נחתך באפריל בשיעור של 25% בהשוואה לחודש הקודם. בולטת במיוחד, אומרים באוצר, ירידת ברכישת דירות להשקעה באזור ת"א, בשיעור של 42% בהשוואה לחודש הקודם.

 

בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד היה שיעור הירידה במספר הדירות שנרכשו להשקעה גבוה משמעותית משיעור הירידה בסך העסקאות - מדובר ב־27% לעומת 10% באפריל 2010.

 

הירידה הגדולה - בשרון

באוצר מדווחים כי את הירידה במספר העסקאות הוביל אזור השרון, בהמשך לשיעורי הירידה הגבוהים יחסית שנרשמו באזור זה מאז הרבעון השלישי אשתקד.

 

הרמה הנמוכה של המכירות באזור השרון בחצי השנה האחרונה מצאה ביטוי בירידה משמעותית של 50% בשיעור הדירות המוגדרות כ"דירות בהמתנה", מסך הדירות שנרכשו באפריל באזור. במשרד האוצר מניחים כיום, כי הרקע לירידה זו נעוץ בחשש גובר של הרוכשים לבצע את הרכישה לפני שהבטיחו את מכירת דירתם הנוכחית.

 

עוד מדווחים באוצר, כי שכרם של רוכשי הדירות למגורים בחודש אפריל היה דומה לרמתו בחודש הקודם. מנגד, שכר רוכשי הדירות להשקעה הוסיף לעלות בחודש זה בהשוואה לשכר הרוכשים בחודש מרס. במקביל, הוסיפה לרדת רמת המינוף של המשקיעים, הבאה לידי ביטוי בירידת היחס בין מחיר הדירה שרכשו לבין שכרם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים