שתף קטע נבחר

אפקט ה-IHH: בוטל המשט הצרפתי לעזה

לאחר שהארגון הטורקי הודיע כי הוא שוקל לבטל את השתתפותו במשט לרצועה, ל-ynet נודע כי הספינה שהיתה אמורה להפליג ממארסיי לא תצא לדרכה. מארגני המשט קנו את הספינה ב-530 אלף אירו, אבל לעזה היא לא תגיע

מארגני המשט ממשיכים בהכנות להפלגה לעזה, אבל אחת הספינות תישאר בנמל. פחות מיממה לאחר שארגון ה-IHH הודיע כי הוא שוקל לבטל את השתתפותו במשט שאמור לצאת החודש, ל-ynet נודע כי היום (ד') בוטל המשט ממארסיי שבצרפת.

 

לאחר מאבק בן שבוע של הקהילות היהודיות בצרפת, שהתאחדו במיוחד למטרה זו והפעילו לחצים על גורמי הממשל המקומיים, העבירו מארגני המשט מסר לנוסעים שנרשמו, לפיו הם "מודים להם על ההיענות וקוראים להם להצטרף למשטים שייצאו מיוון ומטורקיה".

 

הספינה, שהיתה אמורה לצאת מחופי מארסיי, היתה אמורה להכיל כמה עשרות פעילים אנטי-ישראליים, ולהיות אחת מ-15 הספינות שייצאו לחופי עזה. מארגני המשט השקיעו כ-530 אלף איר ברכישתה, אך בעקבות מנופים שהפעילו חברי פרלמנט וארגונים בצרפת על חברות ביטוח מקומיות ועל הרשויות הרלוונטיות, לא קיבלה הספינה ביטוח ואישור לעגון בצרפת. הספינה שוהה מחוץ לחופי מארסיי מזה 4 ימים, וכעת לא ברור מה יעלה בגורלה.


המרמרה המשופצת מוכנה להפלגה

 

"זה משהו אדיר, גם אנחנו לא האמנו תחילה שהמאבק יוביל להצלחה", סיפר ל-ynet אחד מחברי הקהילה היהודית. "נפגשנו, נציגים מכל הקהילות היהודיות, ואמרנו שלאור מה שמתרחש אי אפשר שלא לעשות כלום ולשבת מנגד. זה שישבנו כולנו מסביב לשולחן אחד ושיתפנו פעולה סביב המטרה זה דבר ענק", אמר חבר הקהילה. במסגרת המאמצים, פנו חברי הקהילה ל-500 חברי הפרלמנט במכתבי הסברה, וגייסה ארגונים מרכזיים בצרפת.

 

"פעלנו מהר, שלחנו מכתבים והזהרנו את כל הקהילות, השתמשנו במדיה החברתית ובאינטרנט, שלחנו דואר, קבענו פגישות, הרמנו טלפונים", סיפר איש הקהילה על המאמצים. גייסנו בסך הכל 15 ארגונים יהודים ולא יהודיים שתמכו במאבק, ויחד גם הזהרנו את כל המפלגות הפוליטיות שאינן ידידות של ישראל על המשמעויות של המהלכים". הוא הוסיף כי השגרירות הישראלית בפאריס תמכה במאבקם.

 

"יש עוד הרבה קרבות עד ספטמבר"

אתמול הגיע המאבק לשיא, כאשר חבר הפרלמנט היהודי ז'ק אלן בנישתי, העלה בפני שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה שאילתא, בו ביקש לדעת באופן מפורש באשר לעמדתה של צרפת באשר למשט המתוכנן. ההערכה היא כי צעד זה הפעיל לחצים על חברות הביטוח, וסייעו בביטול המשט.

  

בקהילה היהודית בירכו על ההצלחה, אך הבהירו כי העבודה עוד רבה. "אנחנו מרגישים שמחה גדולה, אבל יודעים שמדובר בקרב קטן מתוך מלחמה גדולה. יש עוד קרבות רבים עד ספטמבר. אסור לנו לטעון לניצחון, רק לשמוח על החזית האחידה שהראנו ולהמשיך הלאה", אמרו. הם סיפרו על הצעדים הבאים במאבקם: "המטרה הבאה היא להשתלט על תחום האינטרנט, לפנות לצעירים, להסביר להם את עמדותינו ולתת להם תמריצים לפעול איתנו".

 

הבוקר דיווח העיתון הטורקי "הורייט" כי מארגני המשט לעזה שוקלים לבטל את יציאת המשט, בהתאם להתפתחויות באזור, בעיקר בסוריה. בעיתון דווח כי דובר הארגון אמר: "אנחנו שוקלים מחדש את התוכנית. אנחנו חושבים שניתן להשיג את מטרותינו אם נשלח את האונייה לעזה וגם אם נבטל את שליחתה. נקבל החלטה סופית עד סוף השבוע".

 

עם זאת, עמיתיו של ארגון ה-IHH ליוזמת המשט נשמעים הרבה פחות ספקנים. "אנחנו יוצאים לעזה בכל מקרה, אין שום סיבה שלא נצא", אמר ל-ynet הישראלי לשעבר דרור פיילר, שנמנה עם מארגני המשט באירופה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המרמרה. אמורה להגיע
צילום: רויטרס
מומלצים