שתף קטע נבחר

חניונים מומלצים בצפון ובשרון: פיקניק בלתי נשכח

ההמלצות שלנו לחניונים עם צל, נוף יפה ורקע היסטורי - מגיעות הפעם לאזור הגליל התחתון ודרומה ממנו: קרבות גבורה, ראשית ההתיישבות, ומוזיאון של עצים נדירים. כתבה שנייה בסדרה

מסע החניונים המומלצים שנושאים איתם זיכרונות וסיפורים מרתקים מתקדם מצפון לכיוון המרכז. שרידי תל יודפת היו עדים לדרמה שבה הצבא הרומי לקח בשבי את יוסף בן מתתיהו. תל שימרון נושא איתו היסטוריה מהעת העתיקה עד ראשית ההתיישבות בעמק. בחניון נחל גחר צומחים עצי אולמוס נדירים. בחניון נחל עירון "נולד" משמר הגבול, ובסמוך לחניון יער האילנות שוכן "מוזיאון" של עצים מכל העולם. לחובבי הטיולים בארץ - הפרק השני בסקירת החניונים ואתרי הקמפינג מתחיל באזור משגב ומסתיים בשרון.

 

חניון תל יודפת - עלילות יוסף בן מתתיהו

בצל עצי לבנה גדולים למרגלות תל יודפת העתיקה ניצב חניון אינטימי. עצי לבנה, שאינם מציינים

בדרך כלל בנוף רחב ומצל, גדלו באתר הזה לתפארת. התל העגלגל מתנשא מעל הערוץ שחרץ נחל יודפת ומולו ניצבת פסגת הר עצמון המכוסה בחורש ירוק.

 

במורדות הצפון-מערביים של הגבעה עומד גל אבנים שמזוהה עם תקופת המשנה והתלמוד, אבל הסיפור הדרמטי של התל שייך לתקופה הרומית. יודפת היה המבצר הגדול ביותר בגליל בתקופת המרד תחת פיקודו של יוסף בן מתתיהו. כשכוחות הצבא הרומי בהנהגת אספסיאנוס הגיעו לפאתי המבצר והטילו עליו מצור החליטו 40 המגינים להתאבד עד האחרון שבהם.  


היתה כאן דרמה גדולה. תל יודפת (צילום: יעקב שקולניק)

 

יוסף בן מתתיהו שיכנע את הלוחם שאמור היה להרוג אותו להיכנע לרומאים. הם נלקחו בשבי ובן מתתיהו הופך לבן חסות של אספסיאנוס ונלקח לרומא. שם הוא מתעד בכתביו את מלחמות היהודים ומשאיר אחריו מסמך היסטורי נדיר.

 

איך מגיעים: מצומת המוביל צפונה בכביש 784 נוסעים לעבר גוש שגב. בצומת יודפת פונים מזרחה בכביש 7955 ואחרי כקילומטר וחצי פונים ימינה (דרומה) לכיוון יודפת. אחרי כמאה וחמישים מטר פונים שמאלה בדרך חדשה, שנסללה לא מזמן ומסומנת בירוק. אחרי כ-900 מטרים מגיעים למספר שולחנות פיקניק המוצבים בצל עצי לבנה.

  

תל שימרון ובית הקברות של נהלל

חניון תל שימרון עתיר סיפורים היסטוריים מתקופת העת העתיקה וההתיישבות הכנענית עד לימי ההתיישבות החקלאית בעמק. התל, שמתנשא לגובה 60 מטרים ניצב מעל מגרש החנייה הצמוד לבית הקברות של נהלל.

 

העיר שמע'ון נזכרת בתנ"ך כאחת מערי הכנענים המבוצרות שחלשה על עמק יזרעאל. בתקופה ההלניסטית שכן למרגלות התל היישוב סמוניה, ובתקופת המרד התבצרו בו יהודים לקראת הקרב עם הצבא הרומי. החל מ-1936 שימש המקום כתחנת הכשרה של תנועת המושבים וב-1948 הוקם על הגבעה הסמוכה קיבוץ תימורים שעבר לאחר מכן לדרום, ובמקומו הוקם היישוב תמרת.  


תל שימרון מתנשא מעל העמק (צילום: מיכאל חורי, קק"ל)

 

שביל קצר ותלול מטפס אל ראש הגבעה והחניון הקטן. בקצה הרכס ניצב מבנה בטון שעליו הקימה קק"ל מגדל תצפית מעץ המשקיף אל מרחבי עמק יזרעאל.

 

בית הקברות של נהלל הסמוך לתל מספר ללא מילים את סיפורו של העמק שכרוך

בנימי הארץ. שמות של מייסדי היישוב ואישים מפורסמים חרוטים על האבנים, ביניהם שמואל ודבורה דיין, בנם משה דיין, האסטרונאוט אילן רמון ובנו אסף. על גבול בית הקברות שגולש אל העמק נמצאת חורשה נדירה של עצי שיטה מלבינה.

 

איך מגיעים: נוסעים מרמת ישי מזרחה בכביש 75. חולפים על פני צומת נהלל ולאחר כ-700 מטרים פונים שמאלה בכביש המוביל לתמרת, נוסעים בו כ-100 מטרים ופונים שמאלה לעבר בית הקברות של נהלל. חונים ברחבת החניה הגדולה של בית הקברות, למרגלות תל שימרון.

 

חניון עין שכר - עצי אולמוס שעיר

הדרך אל חניון עין שכר בסמוך לנחל גחר שביערות מנשה היא צדדית ופחות מתויירת. הכביש היורד מעין השופט לעבר קיבוץ משמר העמק עובר בין נופים ירוקים, חורשת אקליפטוס ומים זורמים.

 

עין שיכר הוא מעיין נובע ששמו הערבי הוא עין א-סוכר שמשמעו מעין של מים מתוקים.

החניון והמעיין חוסים בצילה של חורשת עצי אקליפטוס. מן החניון ניתן להמשיך בנסיעה לאורך ערוץ נחל גחר עד לאזור עצי אולמוס שעיר. זהו עץ נוי-בר נדיר ומוגן, שצומח במקומות ספורים ברמת מנשה ובמספר קטן של מקומות נוספים בגליל. הוא פורח באביב בתפרחת קטנות, צפופות ועגולות לאורך הענפים. תוואי הדרך ממשיך לאורך ערוץ נחל גחר ומתחבר ליערות הזורע ונחל שופט.

 

איך מגיעים: נוסעים בכביש עין השופט – משמר העמק (מס' 6953) ופונים צפונה לנחל גחר בעקבות הסימון הכחול, בין סימני ק"מ 3-4. החניון נמצא כ-200 מטרים מהכניסה.

 

חניון אנדרטת משמר הגבול

חניון אנדרטת משמר הגבול, שהוקם על ידי קק"ל, נמצא סמוך לצומת ברקאי בפתחו של נחל עירון ובצל עצי חרוב. בלבו ניצבת אנדרטה לזכר חללי משמר הגבול (מג"ב) שעוצבה על ידי האדריכל חיליק ארד בשנת 1980. סמוך לאנדרטה עומד בית המורשת וההנצחה של משמר הגבול.

 

מיקומה של האנדרטה נבחר בהקשר למקום מושבה של פלוגה ב' במשטרת כרכור שאליה הועבר נס החיל מצה"ל למשטרת ישראל. אירוע זה מציין את הולדתו של משמר הגבול כחלק ממשטרת ישראל.

 

המוזיאון מתעד את תולדות החיל, כלי נשק שהשתמשו בהם לאורך השנים, מדים ואמצעי לחימה של מחבלים שנתפסו. ממערב לחניון במרחק הליכה קצר נמצא עין ארובות. מי המעיין נאגרים בבריכה גדולה וסביבה צמחיית מים, צמחי קנה ועצי תאנה.

 

איך מגיעים: החניון נמצאים ליד צומת ברקאי, בצד כביש חדרה – מגידו סמוך למפגש בין כביש 65 וכביש 6. בצומת ברקאי פונים דרומה בכביש 564 ומיד שמאלה בכביש שעובר מתחת לגשר ומגיע לחניון.

 

יער האילנות - עצים מכל העולם

חניון יער אילנות ממוקם מדרום לצומת השרון בסמוך לבית ליד. הוא שוכן בתוך חורשת עצי אקליפטוס לצד יער שכל עץ בו הוא סיפור בפני עצמו. היער נולד כגן איקלום של עצים ביוזמת משרד החקלאות. 750 עצים ושיחים שהובאו לארץ מכל קצוות תבל עברו קליטת עלייה. המסקנות והידע שנצבר סייעו ליערני קק"ל בבחירת העצים לנטיעה ביערות.


750 עולים חדשים וירוקים. יער האילנות

 

בשנות ה-80 נעזב המפעל בשל בעיות תקציב וב-1993 אימצה קק"ל את הפרויקט אל ליבה והפכה אותו ל"מוזיאון" חי של עצים.

העצים טופלו, הושקו וטופחו. ניטעו עצים חדשים, נסללו שבילי הליכה והוצבו שלטי הסבר על העצים והשיחים השונים.

 

בחלקה האוסטרלית ישנם 170 מינים של אקליפטוס. ניתן לראות גם עץ נדיר מסוג אלון השעם שמקליפתו מכינים את פקקי היין. בחודש פברואר מצטרפת לחגיגה פריחת אירוס הארגמן הנדירה שאופיינית למקום.

 

איך מגיעים: יער אילנות נמצא בצד המזרחי של כביש החוף הישן, כביש 4, כ-3.5 ק"מ מדרום לצומת השרון (בית ליד). חשוב לדעת כי החניון פתוח בימי חול בלבד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאות סוגי עצים ביער האילנות
צילום: מיכאל חורי, קק"ל
מצבת זיכרון בתל יודפת
צילום: רונית סבירסקי
מומלצים