שתף קטע נבחר
צילום: שאול גולן

שמחון: בדיקת שוק החלב תורחב לשוק המזון כולו

שר התמ"ת שלום שמחון הורה על הרחבת בדיקת עליות המחירים וכשל השוק במשק החלב לכלל ענף המזון, ויקים לשם כך צוות בדיקה שיכלול את כל משרדי הממשלה והרשויות הרלוונטיות. "העניין הוא לא רק קוטג', ולא רק מוצרי חלב"

בתמ"ת התעוררו והבינו שלא רק גבינת הקוטג' התייקרה: שר התמ"ת, שלום שמחון הורה הבוקר (ה') על הרחבת בדיקת עליות המחירים של משק החלב לענף המזון כולו, באמצעות צוות מצומצם פנים ממשלתי, שיכלול את כל משרדי הממשלה והרשויות הרלוונטיות. הצוות הזה יפעל במקביל לצוות הבודק את עליית מחירי מוצרי החלב.

 

עליות המחירים בשוק המזון מקיפות קטגוריות רבות. ב-ynet פורסם אתמול לראשונה כי זוגלובק ואסם החליטו להשעות את העלאות המחירים שתכננו, לאור מחאת הצרכנים. שתי החברות תכננו להעלות מחירי מוצרים כמו פסטרמה, נקניקים, קפה, במבה ביסלי, סירופ ועוגות.

 

 

שמחון הכריז הבוקר על אופן הפעולה למציאת פתרון משבר המחירים ומחאת הצרכנים במשק החלב בפרט ובענף המזון בכלל, בעקבות הפגישות שערך אתמול במשרד התמ"ת. הוא אמר את הדברים במהלך יריד תעסוקה וכנס מעסיקים שהתקיים ביישוב שלומי, באשכול גליל מערבי, בהשתתפות התאחדות התעשיינים.

 

"הגענו למסקנה שיש צורך בבחינה מעמיקה לא רק של ענף החלב אלא של ענף המזון כולו", אמר. "הענין הוא לא רק קוטג' ולא רק מוצרי חלב. צריך לבחון באופן מעמיק את ענף המזון כולו על כל מוצריו וכל שחקניו. במקביל יתקבלו החלטות מיידיות הנוגעות למשק החלב.

 

במקביל, ביום ראשון הקרוב, 26 ביוני, יכנס מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, ישיבת המשך לצוות המקצועי שהוקם אתמול, לפתרון הבעיות בשוק החלב. בנוסף לבכירי האוצר, החקלאות והתמ"ת יכלול הצוות גם נציג מכל גורם עיקרי הנוגע בנושא משק החלב: נציג המחלבות, נציג רשתות השיווק, נציג החקלאים.

 

הצוות יגבש פתרונות מידיים לעליית המחירים במשק החלב, ויעביר לשר התמ"ת בתוך זמן קצר, שורה של המלצות לגבי צעדים מיידיים שיש לנקוט בנוגע לעליית המחירים במוצרי החלב.

 

השר הוסיף: "נועדתי אתמול עם רה"מ, הוא הפקיד את האחריות לנושא בידי משרד התמ"ת כמי שמשלב בתוכו את כל מרכיבי הצמיחה במשק. ביחד עם משרדי האוצר והחקלאות נוכל לאזן את השוק לטובת הצרכן ולהניח תשתית ראויה. אני קורא לשר האוצר לשלב ידיים במציאת פתרון מהיר ומוסכם לטובת המשק ואזרחי ישראל".

 

שטייניץ: "רק הממשלה תקבע את הפתרונות"

היום העשירי של מחאת הקוטג' נפתח בפגישה היום (ה') של שר האוצר, יובל שטייניץ, עם נציגי חברות החלב ורשתות המזון. בפגישה נכחו גם הממונה על ההגבלים העסקיים, וסגן שר במשרד האוצר יצחק כהן. הרפתנים - החרימו את הפגישה. שטייניץ הבהיר לחברות החלב כי הוא הגיע לפגישה כדי להקשיב, אך רק הממשלה תקבע אלו צעדים ינקטו לסיום משבר הקוטג'.

 

"שמענו דיבורים מהיצרניות על עסקת חבילה עם חברות החלב, החקלאים והקמעונאים - לא תהיה עסקה כזאת", אמר שטייניץ. "האחריות היא של הממשלה בלבד לקבל החלטה לטובת המשק ולטובת הצרכנים. אם יש משהו במשק שטעון תיקון - נתקן אותו. קודם לכן, נקשיב לכל הגורמים באוזן קשובה ובנפש חפצה. מטרתנו אינה לטפל בגבינה זו או אחרת שעוררה סערה ציבורית, אלא לבדוק אם יש כשל בשוק. אין כאן סיפור של טובים ורעים".

 

זמן קצר לפני פתיחת הדיון, אמר מנכ"ל תנובה אריק שור ל-ynet כי החברה לא תוריד מחירים על דעת עצמה. "אנו בתנובה חושבים שהפתרון לטווח ארוך הוא פתרון כולל, של עסקת חבילה עם כל ארבעת הגורמים: יצרנים, חברות החלב, קמעונאים והממשלה", אמר שור. "אנחנו לא יכולים לשאת לבד את הצונאמי של עליית מחירי חומרי הגלם בעולם.

 

"אנחנו סופגים חלק גדול מהמחאה, אבל אנחנו בדרך לפיתרון. אתמול דיברנו עם שר התמ"ת, היום עם שר האוצר, אפשר להגיע לפיתרון תוך שבוע, אבל זה חייב להיות פיתרון כולל ומשולב".

 

באותה עת, נועדו 220 נציגי קיבוצים בכנס שארגנה התנועה הקיבוצית בנושא משק החלב, עליית מחירי מוצרי החלב והאיום מצד ממשלת ישראל על פתיחת השוק לייבוא מתחרה מחו"ל. "כוונת ראש הממשלה להתיר יבוא חלב ומוצריו מחו"ל, היא הכרזה מלחמה על ההתיישבות הכפרית", אמר מזכיר התנועה הקיבוצית זאב (ולוולה) שור.

 

"אנחנו מתנגדים בצורה נחרצת לייבוא חלב לישראל. לא יצרני החלב הביאו לעליית מחירי מוצרי החלב בישראל. המתקפה הציבורית של פוליטיקאים על החקלאים היא תפיסת טרמפ וניסיון למצוא שעיר לעזאזל בעקבות מחאת הצרכנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
קורא לאוצר למצוא יחד פתרון מהיר. שלום שמחון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים