שתף קטע נבחר

WANTED: רב ימני בן 77

"כמו שהמדינה יודעת לשלוח חוקרים למעון הנשיא האנס או לבית ראש הממשלה המושחת, כדי שלא לבייש אותם, היא חייבת למצוא את הדרך גם לחקור אנשי ציבור אחרים. לא ייתכן שרב בן 77 יזכה להתנפלות השמורה לפושעים ואנשי מאפיה"

הם רדפו אחריו על כביש מתחת לאדמה, הסתערו על הרכב, הורידו אותו לשוליים ו"שלפו" אותו במהירות אל תוך הניידת המשטרתית. לא, זו לא סצינה מסרט פשע, גם לא ידיעת פלילים סטנדרטית שמדווחת על מעצרו של פושע שהטיל את אימתו על הרחוב - אלא תיאור מעצרו של רב בישראל, הרב דב ליאור.

 

 •  הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים

   

  ראשית, אני חייב לומר שאיני מסכים עם דרכו של הרב ליאור. הרב, שמאופיין בישירוּת חסרת פשרות ובחוסר המורא שלו לומר דברים, הצליח להרגיז עליו לא מעט מיושבי המדינה. הוא אסר על נשים ללכת ללמוד משפטים, ונתן הסכמה לספר מפוקפק, שאמנם דן בתיאוריה, אבל כולם יודעים למה התכוון

  הסופר. למרות זאת, איני מפקפק בגדולתו התורנית, שאף זוכה להכרה לא רק בעולם הציוני-דתי, אלא באופן נדיר גם במגזר החרדי.

   

  בשנים האחרונות היינו עדים לחקירות של רבים מהצמרת השלטונית, כאשר במעלה הדרג כיכבו ראש הממשלה לשעבר אולמרט, והנשיא לשעבר קצב. שניהם נחשדו בעבירות חמורות - אולמרט על חיבתו למעטפות עבות עם מזומנים, וקצב על יצריו המיניים הבלתי נשלטים. ועם זאת, אנשי החוק נהגו בהם בכפפות של משי, ודאגו תמיד לתאם איתם את החקירות, שלא פעם נערכו בלשכתם.

    

  לעומתם, זכו הרבנים יעקב יוסף והרב ליאור ליחס שונה מאשר חבריהם המיוחסים. הרבנים שהוזמנו לחקירה על הסכמתם לספר "תורת המלך", ספר שעסק בהלכות הריגת גויים, סירבו (ויש כאלו יגידו בצדק) להגיע ולהיחקר בתחנת המשטרה כאחד הפושעים. הם טענו שהם מביעים את דעתם, דעת תורה, ובדומה לאנשי אקדמיה מותר להם לומר דברים שברוח, למרות שאינם נעימים לעתים לאוזניים שמאלניות.

   

  רב הוא איש מאפיה?!

  הוצאת זימון לחקירה על-ידי רשויות החוק במדינה נורמלית הוא דבר אלמנטרי, והיא חשובה - ולוּ רק כדי לתת לאזרח המואשם להביע את עמדתו ביחס לחשדות התלויות נגדו - אך אכיפתו צריכה להיות תוך כדי התחשבות בתנאים.

   

  לא ייתכן שכדי לאכוף זימון לחקירה, ועוד על אישום עמום, תבצע המשטרה מרדף חסר הצדקה נגד אדם מבוגר בן 77, לא כל שכן רב, שבלאו הכי מוכר וידוע בציבור וכל אימת שחוקרי המשטרה רוצים, הם יכולים לבוא אל ביתו ולשמוע את גרסתו, מעצבנת ככל שתהיה. לא ייתכן שנשיא שאנס יזכה לביקורי נימוסין וראש ממשלה מושחת יזכה ל"תיאום פגישה" ורק הרב ליאור, שמעמדו ידוע בבירור לבכירי המשטרה, ועם כל "המסוּכנות" שבו, יזכה להתנפלות השמורה

  לפושעים, אנשי מאפיה וטרוריסטים למיניהם.

   

  לדעתי, אין הבדל בין חקירת איש ציבור בכיר, לבין חקירת איש דת בכיר (ולא, אל תביאו את מקרה השייח' ראאד סלאח, הוא טרוריסט, לא פושע רגיל). לכן, כמו שהמדינה שיודעת לשלוח חוקרים למעון הנשיא האנס או לבית ראש הממשלה המושחת, וזה רק כדי לא לבייש אותם יתר על המידה, היא חייבת למצוא את הדרך גם לחקור אנשי ציבור מכובדים אחרים.

   

  על היד האווילית שהורתה על ה"פעולה" הזו להתנצל בפני הרב, ולנסות להשתמש פעם הבאה לא רק באמצעי האיתור המשוכללים ובטכנולוגיה המתקדמת - אלא גם בשכל הישר.


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אילן מרסיאנו
  הר ליאור. נעצר במנהרה
  צילום: אילן מרסיאנו
  אולמרט. נחקר בביתו
  צילום: עומר מירון
  מומלצים