שתף קטע נבחר

הרבנים הראשיים נגד המשטרה: "פגיעה חמורה"

בצעד יוצא דופן פרסמו הרבנים יונה מצגר ושלמה עמאר הודעה נגד מערכת אכיפת החוק - בעקבות מעצרו של הרב דב ליאור. הם כתבו: "אנו מיצרים וכואבים על הפגיעה החמורה בכבודו של רב ודיין חשוב, מגדולי רבני ישראל וממנהיגי הציבור הדתי". צפו במפגינים חוגגים עם הרב ליאור בירושלים

התבטאות יוצאת דופן של הרבנים הראשיים נגד מערכת אכיפת החוק: הרבנים יונה מצגר ושלמה עמאר פרסמו הערב (יום ב') באופן חריג הודעה משותפת נגד מעצרו של הרב דב ליאור. בכניסה לירושלים חוגגים הערב כ-300 בני אדם עם הרב ליאור.

 

הרבנים הראשיים כתבו בהודעתם: "אנו מיצרים וכואבים על

 הפגיעה החמורה בכבודו של רב ודיין חשוב, מגדולי רבני ישראל וממנהיגי הצבור הדתי". הם ציינו כי 
מחאתם הועברה גם לידי "מנהיגי הציבור והשלטון".


ל-ynet נודע כי שני הרבנים שוקלים לכנס דיון חירום של מועצת הרבנות הראשית נגד מה שמכנים שם "סתימת פיות של הרבנים ופגיעה בחופש הביטוי שלהם".


חוגגים עם הרב ליאור (צילום: גיל יוחנן)

 

בעבר, לאחר שזומנו לחקירה מפרסמי ההסכמות לספר "תורת המלך", אמר הרב מצגר כי רבנים צריכים להינות מ"חופש הלכתי", בדומה לחופש האקדמי ממנו נהנים מרצים באוניברסיטאות. הוא אף פנה לחברי כנסת בבקשה שיפעלו בנושא.

 

מצגר סבור כי פתיחת החקירה בעניין נובעת מחוסר הבנה של המשטרה מהי הסכמה לספר הלכתי. לדבריו, אין מדובר בהבעת דעה על הדברים שנכתבו בו - אלא בעיקר באישור כי המחבר הוא תלמיד חכם שראוי ללמוד מספריו. הוא השווה זאת לביקורת חיובית על סרט שתכניו בעייתיים ואמר כי לא ייתכן להעמיד לדין מבקר תרבות המפרסם אותה.

 

גם רבנים נוספים יצאו נגד המעצר. הרב חיים דרוקמן, מבכירי הרבנים בציבור הדתי-לאומי, אמר ל-ynet כי "עצם המעצר, והדרך שבה הוא נעשה, הם שערוריה שאין כמותה. לא הייתי מעלה בדעתי שיקרה דבר כזה. זו נורא, זה חמור ביותר, זה מעשה מחוסר כל אחריות לאומית וממלכתית".

 

בארגון רבני צהר האשימו את המשטרה ב"חציית קו שחור" וביחס מחפיר לעולם התורה על כך ש"עצרה רב בישראל כאילו היה אחרון הפושעים". חברי הנהלת הארגון טענו כי המעצר גורם ל"פגיעה חמורה בחופש הביטוי ההלכתי" וקראו לרבנים הראשיים "להתערב ולעצור את הדבר החמור הזה".

 

הפגנות בעקבות המעצר

מעצרו של הרב ליאור, החשוד בהסתה בעקבות דבריו על הספר "תורת המלך", שקרא בין היתר לאפשר הריגת גויים, עורר זעם רב בקרב הימין.

 

זמן קצר לאחר המעצר חסמו מאות פעילי ימין את הכניסה לירושלים. הם הציתו צמיגים במקום. המשטרה עצרה כמה פעילים לחקירה.

 

בהמשך ניסו מאות פעילי ימין לפרוץ לבניין בית המשפט העליון בירושלים. שוטרים מנעו מהם מלהיכנס לבניין. לאחר מכן הם יצאו להפגין בכביש סמוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב ליאור, לאחר החקירה
צילום: יריב כץ, ידיעות אחרונות
חסימת כבישים בירושלים
צילום: שירן גרנות
עימותים ליד בית המשפט
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים