שתף קטע נבחר

פרשת החזרת הגופות: ההחלטה, הסתירה והנסיגה

ברגע האחרון הקפיא ברק את העברת הגופות לפלסטינים, "כדי לא לפגוע במאמץ לשחרור שליט". בדרג המדיני טוענים שהאישור היה "עקרוני" בלבד - אך לפי הודעת צה"ל נתניהו נתן אישור סופי. שרים בקבינט: שמענו מהתקשורת, למה לא התקיים דיון? הפלסטינים: לא דווחנו על הביטול, למהלך אין קשר לשליט

איך התקבלה ההחלטה להעביר לפלסטינים גופות של 84 מחבלים שרצחו ישראלים, ואיך התקבלה ההחלטה לסגת ברגע האחרון ? ביום שאחרי המהומה, נחשף חוסר התיאום בין הדרגים בישראל. מעבר לכך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, כלל לא הביאו את הנושא לדיון בקבינט, הפורום שאמור לקבל את ההחלטות בתחום המדיני-ביטחוני.

 

"השרים לא הבינו באיזה גופות מדובר בכלל כשהסיפור פורסם בגלל הפלסטינים", אמר הבוקר (יום ג') ל-ynet אחד מחברי

הקבינט. "לא דנו בשום פורום בנושא הגופות, אף גורם מקצועי לא הציג רשימה לשרי הקבינט", הוסיף השר הבכיר. "גם אם יגיעו למסקנה שיש תמורה למחווה הזו, שלא נראית לעין כרגע, צריך לקיים דיון. לא נכון יהיה להעביר עשרות גופות בלי לקיים דיון בפורום הקבינט".

 

אתמול בבוקר הודיע השר הפלסטיני הממונה על העניינים האזרחיים, חוסיין א-שייח, כי ישראל תעביר לרשות 84 גופות מחבלים שהשתתפו בפעולות טרור נגד ישראל מאז שנת 1967. כמה שעות אחר כך אמרו בצה"ל כי נתניהו אישר כבר לפני כמה חודשים את המחווה לרשות הפלסטינית - ונקבו גם הם במספר 84. "בימים אלו מתקיים תהליך התיאום בין גורמים במנהל האזרחי ועמיתיהם הפלסטינים על אופן העברת הגופות והמועד", נכתב - ולא דובר על שמות שעדיין לא נקבעו. בערב הודיע שר הביטחון, אהוד ברק, על הקפאת המהלך.


בית קברות למחבלים. יישארו טמונים, בינתיים (צילום: אביהו שפירא)

 

בדרג המדיני מסבירים שלפני כמה חודשים הגיעה פנייה מהפלסטינים, לפיה הם רוצים את הגופות ושרידיהן. לדבריהם, ראש הממשלה ושר הביטחון אישרו זאת באופן עקרוני כמחווה, והטיפול הועבר לצה"ל. אתמול פורסמה הודעת השר הפלסטיני - והתזזית החלה.

 

הפלסטינים: כמו תמיד, אתם לא מכבדים הסכמים

בירושלים טוענים שעד אתמול נתניהו לא ראה רשימות, והפלסטינים הקדימו את המאוחר בכך שחשפו את הסיפור ואת השמות של המחבלים שגופותיהם יוחזרו, משיקוליהם. בדרגים המדיניים הבכירים טוענים שפנו לצה"ל ושאלו לפשר

הרשימה - ובצה"ל השיבו שאינה נכונה, ולא כל השמות מוכרים.

 

עדיין לא ברור מי אם כן אישר שמות ומתי - אך בכל מקרה הסתירות בין הודעת צה"ל לעמדת הדרג המדיני, מעלות תהיות לא מעטות, ובמערכת הביטחון טרם השיבו עליהן. מהודעת צה"ל השתמע כי פרטי המהלך נסגרו למעשה, וכי כעת דנים בעניינים טכניים בנוגע להשלמת המהלך. לפי הדרג המדיני, האישור שנתן נתניהו למהלך היה רק עקרוני, ולא סופי.

 

הבוקר טען השר הפלסטיני א-שייח כי ישראל לא הודיעה לו עד כה על הקפאתה של העברת הגופות או ביטולה. "ישראל הודיעה לי כי היא מסכימה למסור את הגופות לרשות בתוך ימים", אמר א-שייח, והאשים את שר הביטחון ברק בכניעה ללחצים הפנימיים בתוך ישראל: "אני סבור שברק היה נתון ללחץ מצד הרחוב הישראלי. זה לא מפתיע אותנו, משום שהממשלה הישראלית תמיד נסוגה מהסכמים שנחתמו איתה".

 

השר הפלסטיני הוסיף כי אם הידיעה על הקפאת המהלך נכונה, מדובר בזריית חול בעיניים. עם זאת, הוא הדגיש כי ימשיך במגעים עם ישראל כדי לבדוק את אמיתות הדיווחים ולקבל תגובה רשמית ממנה בנוגע לסיבה שבגינה הוחלט לבטל את המחווה. הוא הוסיף כי "ההסכמה על שחרור הגופות הגיעה אחרי משא ומתן שהתנהל רחוק מעיני התקשורת במשך כמה חודשים, והיא אינה קשורה כלל לסוגיית גלעד שליט - שליט לא נמצא בידינו".


השבת גופות מחבלים בעסקה עם חיזבאללה ב-2008 (צילום: רויטרס)

 

גם עדנאן דמירי, דובר מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, אמר בשיחה עם ynet כי עד כה ישראל לא העבירה לרשות הפלסטינית הודעה רשמית על הקפאה של החזרת הגופות. "כל מה ששמענו עד עכשיו הגיע מכלי התקשורת. אין בידינו ולא הגיעה אלינו שום הודעה רשמית ממשרד הביטחון הישראלי או מממשלת ישראל בעניין הזה".

 

למה ברק נזכר ברגע האחרון?

סוגיה נוספת בעניין קבלת ההחלטות קשורה לדיון משפטי מלפני שנתיים. לפי הפלסטינים, ישראל הייתה אמורה להחזיר בין היתר את גופותיהם של האחים עאדל ועמאד עוואדלה, שהיו מפקדי הזרוע הצבאית של חמאס. בני משפחתם עתרו לבג"ץ בדרישה לקבל את גופותיהם של האחים שנהרגו ב-1998, ובתשובת המדינה שניתנה עוד ב-2009 נכתבו נימוקים מעניינים.

 

"שר הביטחון החליט כי בהתחשב במכלול הנסיבות העדכניות, וודאי בשים לב למאמצים הנמשכים לשחרור החייל החטוף שליט - אין מקום לעת הזו להעביר גופות המצויות בשליטת המדינה של מחבלים תושבי יהודה ושומרון, מארגוני הטרור חמאס והג'יהאד האיסאלמי, לידי משפחותיהם של המחבלים", נטען אז. אתמול, רק ברגע האחרון, ברק נזכר שזו אמנם דעתו.

 

חבר הקבינט, השר אלי ישי, הביע הבוקר התנגדות נחרצת להחזרת שרידי המחבלים. "האם יעלה על הדעת לבצע מחווה גורפת כזאת בעוד שגלעד לא זוכה לאף מחווה? ראוי לשמר בידינו כל דבר שיש בכוחו לקצר את ביו של גלעד אפילו בדקה אחת".

 

ברשימת הגופות שאמורות היו לעבור לפלסטינים נמצאו גם המחבל המתאבד מהפיגוע בקפה הלל, בו נרצחו שבעה בני אדם

ב-2003, המפגע באותה שנה בטרמפיאדה בצריפין, אז נהרגו שמונה ובהם חיילים וחיילות, והמחבלת בפיגוע בקניון בעפולה, בו נהרגו שלושה ונפצעו 70 בני אדם. נכללו בה גם המחבלים מפיגוע ההתאבדות במועדון הסטייג' בתל-אביב.

 

לפי הרשות, במסגרת המחווה היו אמורות לעבור לידי הפלסטינים גם גופותיהם של המחבל שביצע את הפיגוע בקיבוץ מצר, בו נרצחו ב-2002 חמישה בני אדם, גופת המחבל שהתפוצץ בשוק בחדרה ב-2005, אז נהרגו חמישה, וכן הגופה של אחד משני המחבלים המתאבדים שהתפוצצו בשני אוטובוסים בבאר-שבע, ב-2004.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. זיגזג ברגע האחרון
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
נתניהו. "לא ראה רשימה"
צילום: אליעד לוי
מומלצים