שתף קטע נבחר

הכנסת דנה בחוק החרם: "דיזנטריה שחורה"

החוק שנועד לאסור הטלת חרם על מדינת ישראל או ההתנחלויות, עולה לקריאה שנייה ושלישית. הפלסטינים איימו שמעברו יטרפד את חידוש השיחות, באופוזיציה כינו אותו חוק המתאים למשטרים אנטי-דמוקרטיים. ח"כ הורוביץ: "החוק - ערימת זבל". טיבי תקף את היוזם - יו"ר הקואליציה אלקין: "היית ילד כאפות?"

הפלסטינים איימו כי מעברו יטרפד כל אפשרות לחידוש המשא ומתן, באופוזיציה כינו אותו חוק שמתאים למשטרים אנטי-דמוקרטיים, אבל הערב (יום ב') הגיע "חוק החרם" לדיון בכנסת, תוך שהוא סופג קיתונות של בוז מצד מתנגדיו שעלו לדוכן.

 

על פי הצעת החוק, שתעלה הערב במליאה לאישור בקריאה שנייה ושלישית, יוזמה לחרם כלכלי, אקדמי או תרבותי על מדינת ישראל או גופים המצויים בשטחה ובשטחי יהודה ושומרון תוגדר כעוולה אזרחית. אותו גוף שיוחרם יוכל לפיכך לתבוע פיצויים מיוזם החרם - באופן שאינו תלוי בשיעור הנזק. בנוסף, יאפשר החוק לשר האוצר למנוע מאותם גופים המשתתפים בחרם על מדינת ישראל או על התנחלויות מלגשת למכרזים ממשלתיים.

 

ח"כ אילן גילאון (מרצ) היה הראשון לעלות לדוכן ולהציג הסתייגות לחוק. הוא כינה את שורת החוקים ה"אנטי-דמוקרטיים" לדבריו שחוקקה הכנסת לאחרונה "דזינטריה שחורה" שגורמת דה-לגיטימציה למדינת ישראל. "אני לא מכיר משהו שיוצר דה-לגיטימציה בתפוצות יותר מאשר החקיקות הללו", אמר ח"כ גילאון, והוסיף כי הן מביאות את ישראל למצב של "עם לבדו ישכון".

 

ח"כ טיבי לאלקין: היית ילד כאפות?

ח"כ גילאון הזכיר בהקשר זה את חוק הנכבה, חוק ועדות הקבלה, חוק החקירה של מקורות המימון של ארגוני שמאל וחוקים אחרים: "זה מסוג החקיקה שמייצרת טבעת חנק על המדינה, טבעת שהולכת ומתהדקת סביב צווארה... ביום שבו תיפול הדמוקרטיה לא נילחם על שום דבר חוץ מדבר אחד - הדמוקרטיה עצמה. וזה יהיה דבר נורא ואיום".

 

שר האוצר, יובל שטייניץ (ליכוד), השיב להסתייגויות: "רוב המתנגדים לחוק התנגדו לו בשם חופש הביטוי, ונשאלת השאלה האם חופש הביטוי במדינה דמוקרטית כולל חופש לחרמות כלכליות או לא... עיקרון בדמוקרטיה הוא שההכרעות לא כוחניות. לא מחרימים ציבור שאנחנו לא מסכימים איתו על ידי כך שלא נקנה ממנו שירותים ומוצרים ונגרום לפגיעה בפרנסתו. חרם על ציבור כזה או אחר איננו ביטוי נאות של חופש הביטוי. חרם הוא ניסיון כוחני להכניע ציבור שחושב אחרת. תופעת החרם היא כוחנית ופסולה".

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) תקף על הדוכן את יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), שיזם את החוק. "למה יו"ר הקואליציה חשב על ההחלטה הזאת?", שאל בקול רם, "מה מניע ח"כ להביא חוק חרם? יכול להיות שכשהיה תלמיד בבית הספר החרימו אותו והוא היה ילד כאפות. הרביצו לו מכות".

 

ח"כ הורוביץ: חוסמים ביטוי אחד מסוים 

חברו של גילאון לסיעה, ח"כ ניצן הורוביץ, אמר כי מדובר בחקיקה שגורמת לרבים בעולם לתהות אם יש בכלל דמוקרטיה בארץ. "חוקים מהסוג הזה גורמים לכך שלא נהיה מסוגלים לעמוד ולהגן על הדמוקרטיה הישראלית. אנחנו עומדים כאן כשמאחורינו הדגל של עם שנרדף אלפי שנים בגלל דעותיו ועמדותיו... ואנחנו, הפרלמנט של מדינת ישראל, מעביר חוק שחוסם ביטוי, דיבור, הבעת עמדה ודעה - ולא רק זאת, אלא חוסם ביטוי מסוים בלבד". הוא כינה את החוק "ערימת זבל".

 

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) האשימה את הקואליציה וממשלת נתניהו כי הן החליטו לנהל מלחמה נגד המשטר הדמוקרטי בישראל. "בלי מחשבה, בלהט לקדש את הכיבוש, אתם הורסים חלקה אחר חלקה במפעל הציוני", אמרה, "אתם מבקשים לקבוע עבורנו מהו השיח הפוליטי הלגיטימי ומהם דפוסי המחאה הלגיטימיים? איך בדיוק אתם רוצים שאנשים שיביעו את המחאה שלהם? אני מתנגדת לחרם כולל על מדינת ישראל, לחרם אקדמי, כלכלי ותרבותי, אבל עדיין אני חושבת שחרם אזרחי הוא כלי לגיטימי... הוא כלי במסגרת כללי המשחק הדמוקרטיים".

 

ח"כ שלמה מולה (קדימה) אמר כי אין לו ציפיות גדולות בנוגע לאישור החוק: "החוקים האלה יעברו כל עוד ראש הממשלה לא מרסן את חבריו". הוא הזכיר כי רבים מחברי הכנסת נתנו לגיטימציה לציבור שהחרים את הקוטג' בצורה לא-אלימה, והביע תמיהה על כך שכעת הם אומרים שחרם על ההתנחלויות הוא דבר פסול: "אנחנו כשוחרי דמוקרטיה צריכים לאפשר להם למחות בצורה לא-אלימה".

 

סיעת קדימה קיבלה החלטה להתנגד לחוק. ח"כ שי חרמש מקדימה אמר כי החוק "הוא חוק של סתימת פיות, חוק שפוגע בזכויות יסוד". ח"כ זהבה גלאון ממרצ אמרה במסיבת העיתונאים כי "הכנסת הזו מחוקקת בשטף של אקטיביזם חוקים אנטי-

דמוקרטיים, חוקיים גזעניים. חברה שמאפשרת חרם על הקוטג' צריכה לאפשר את זכות המחאה וחופש הביטוי נגד ההתנחלויות. אני אומרת קוטג' כן, וחרם גם כן". סיעת העצמאות הודיעה כי לאחר התייעצות החליטה גם היא שלא לתמוך בחוק החרם.

 

במקביל להצבעה בכנסת, צפויים להתכנס בוושינגטון נציגי הקוורטט ולקבל החלטה בנוגע לכוונת הפלסטינים לבקש מעצרת האו"ם להכריז על מדינה פלסטינית. מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, הגיב על הצעת "חוק החרם" ואמר כי "אם החוק יעבור - הוא יבטל מראש את תוכנה של הודעת הקוורטט שאולי תצא היום, וכן כל אפשרות לחידוש המשא ומתן".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החוק אמור לעלות הערב לאישור סופי
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים