שתף קטע נבחר

אושר בקריאה ראשונה יישום הרפורמה במנהל

החוק המעגן את ההסכם בין ההסתדרות לממשלה בעניין פרישת עובדי מנהל מקרקעי ישראל, אושר במליאת הכנסת. המשמעות: לאחר שנתיים של עיכובים, תצא לדרך הרפורמה במנהל. בנוסף, אושרה בקריאה ראשונה תוכנית שטייניץ למתן פטור ממס שבח, הידועה בשם "פטיש 5 קילו למחירי הדיור"

מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') בקריאה ראשונה את הצעת החוק המעגנת את ההסכם בין ההסתדרות לממשלה בעניין פרישת עובדי מנהל מקרקעי ישראל. אישור החוק, שצפוי לעלות להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בשבוע הבא, יוציא לדרך את הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל, לאחר שזו התעכבה במשך שנתיים.

 

החוק קובע הוראות לחישוב קצבת הפרישה שתשולם לעובדי רשות המקרקעין, המחליפה את מנהל מקרקעי ישראל במסגרת הרפורמה. החוק אושר היום ברוב של 41 תומכים מול 11 מתנגדים, כולם מקדימה.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על העברת חוק הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל: "מדובר באחת הרפורמות החשובות שנועדה לספק פתרון למצוקת הדיור בישראל ולהורדת מחירים, להגדיל את שיווק הקרקע למגורים ולסייע בהגדלת היצע הדירות. רפורמה זו בשילוב חוק הוועדות הלאומיות לדיור יאפשרו הגדלה משמעותית של היצע הדירות בישראל".

 

בשבוע שעבר הצליחה קדימה להפתיע את הקואליציה, ולהביא לדחיית הצעת החוק במליאה. בתום אישור "חוק החרם", עזבו חברי סיעת הליכוד בשמחת ניצחון את המליאה, בעוד שחברי קדימה הטעו אותם, ושבו להצבעה כדי להביא לדחיית החוק ברוב של 19 מתנגדים מול 15 תומכים.

 

בנוסף אישרה הערב הכנסת בקריאה ראשונה, את צעדי המס עליהם הכריז בחודש מאי שר האוצר, יובל שטייניץ, שהוגדרו על ידו כ"פטיש של 5 קילו לריסון מחירי הדיור". במסגרת ההצעה, שתועבר, יבוטל הפטור ממס שבח על דירות להשקעה, החל משנת 2013, כדי לעודד משקיעים שקנו דירה נוספת לצורך השקעה, למכור את הדירה מהר כדי לא לשלם בעתיד מס שבח עבורה.

 

עד אותה שנה, יישאר על כנו הפטור ממס שבח שנקבע בהוראת שעה לפני כמה חודשים, למי שימכור דירה שנייה או שלישית שבבעלותו, גם אם לא חיכה ארבע שנים בין עסקה לעסקה.

 

בנוסף, נותן החוק פטור מלא ממס שבח עד 2013, למי שימכור דירה שמשמשת כמשרד. ההצעה הועברה להכנה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הכספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רפי בן חקון
מליאת הכנסת
צילום: רפי בן חקון
מומלצים