שתף קטע נבחר

סופית: הסופרטנקר לא יכלול דיור בר השגה

אכזבה לערי האוהלים: הוועדה לגיבוש חוק הדיור סיימה לגבש את הצעת החוק שתועבר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. עקב לחץ ציבורי, הכניסה הוועדה סעיפי דיור להשכרה, אך נמנעה מהכללת דיור בר השגה - דגם שנוסה בהצלחה בעולם, לפיו קבלנים מקבלים הטבות בתמורה לבניית דירות זולות

סופרטנקר הנדל"ן עולה לאישור סופי במליאת הכנסת: חוק ועדות הדיור הלאומי להאצת אישור תוכניות הבנייה למגורים אושר היום (ג') לקריאה שנייה ושלישית בוועדה המשותפת שהוקמה לעניין זה. החוק עבר ברוב קולות הקואליציה (7:4). החוק, שיובא לאישור סופי בכנסת בשבוע הבא, כולל תוכניות לדיור להשכרה, אולם אינו מתייחס לתוכניות לדיור בר השגה.

 

 

החוק, המעגן את תוכנית נתניהו להאצת הבנייה למגורים, יביא לאישור מהיר של תוכניות להקמת כ-50 אלף יחידות דיור שיאושרו ב"וועדות דיור לאומיות" (וד"לים), אשר יפעלו כוועדות משנה של ועדות התכנון המחוזיות ולא ימתינו בתור יחד עם עוד מאות תוכניות אחרות של בנייה למסחר ולתשתיות.

 

לנוסח הסופי של החוק נכנסו ביממה האחרונה שלושה תיקונים מהותיים שלא נכללו בהצעת הממשלה המקורית:

 

* הוראות התכנון המהיר יחולו גם על תוכניות לבניית דירות להשכרה;

* תכנית הדיור הלאומי תחול גם על בנייה למגורים במגזר הלא-יהודי;

* גם שר הפנים יהיה אחראי על ביצוע החוק ולא רק ראש הממשלה.

 

התיקונים נכנסו בהסכמת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעקבות פגישתו אמש עם יו"ר הוועדה המשותפת ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד). הרחבת החוק גם על השגת דיור בר-השגה נכשלה, הממשלה אמנם התנגדה, אבל ח"כ שאמה-הכהן התכוון להעמיד בכל זאת את התוספת להצבעה בוועדה. ברגע האחרון הוא החליט שלא להצביע עליה, כשנוכח שאין הסכמה בוועדה על הגדרת המושג "דיור בר-השגה".

 

דיור בר-השגה הוא דגם שנוסה בהצלחה בעולם המערבי לסבסוד דיור לצעירים, לסטודנטים ולחלשים. לפי המודל, הממשלה מעניקה הטבות לקבלנים בבניית פרוייקטים, בתמורה לכך שהקבלנים מקצים חלק מהפרוייקט לדירות שיימכרו או יושכרו בזול לאוכלוסיות נזקקות ולצעירים. פרוייקטים כאלה קיימים כיום בלונדון, בדבלין, במדריד, בברצלונה, בניו-יורק, בשיקגו, וערים מרכזיות נוספות בארה"ב, קנדה, אוסטרליה, הולנד, צרפת וגרמניה.

 

שטח הדירות לא יעלה על 75 מ"ר

הדיור להשכרה נוסף למטרות החוק ולגופו. בסעיף המתוקן נאמר כי התכנית לדיור לאומי תכלול גם "הוראות לעניין גודלן של יחידות הדיור והיחס בין דירות קטנות וגדולות בכלל ויכול שתקבע כי בניין כולו או חלקו ייועד להשכרה ואת תקופת השכירות שלא תפחת מ-10 שנים".

 

לעניין הדירות הקטנות נוספה לחוק ההגדרה לפיה מדובר בדירות ששטחן הכולל המותר לבנייה לרבות ממ"ד לא יעלה על 75 מ"ר. תיקון זה נכנס בלחץ ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) כפשרה על הנסיגה מהכוונה להצביע על הוספת הדיור בר-השגה. זאת כדי להבטיח מראש בניית דירות זולות.

 

תכניות הדיור הלאומי ליישובי המגזר הלא-יהודי יהיו להקמת 100 יחידות דיור לפחות בתחום היישוב (לעומת 200 יחידות במגזר היהודי), לבנייה על קרקע ציבורית וגם פרטית ובלבד שניתנה לה הסכמה של 80% מבעלי הקרקע. תיקון זה נוסף בלחץ הח"כים חמד עמאר (ישראל ביתנו) וחנא סוויד (חד"ש).

 

תיקון נוסף שנכנס לחוק (שהוא בגדר הוראת שעה ל-18 חודשים) יאפשר לראש הממשלה ולשר הפנים לבקש האריך את תוקפו ב-8 חודשים נוספים באישור הכנסת. ח"כ שאמה-הכהן הציע אותו כדי לתת מרחב גמיש לוועדות הדיור אם לא הספיק לעמוד ביעדי התכנית כל עוד נמשך משבר מחירי הדיור.

 

ח"כ חנין: זה חוק לפירוק מערכת התכנון

בהצבעות האחרונות השתתפו כמעט כל חברי הוועדה (11 מתוך 12), גם אלה שלא נטלו חלק מעבודה על החוק. מתוכם היה לקואליציה רוב של 7 ח"כים, וברוב הזה הופלו כל הסתייגויות האופוזיציה שלא היו לרוח של הממשלה. בין ההסתייגויות היתה זו של ח"כ דב חנין (חד"ש) לכלול בגופי התכנון מומחים לעניינים חברתיים. "איזו תכנית חברתית זו אם אין בוועדות דובר מומחה לנושא?" שאל חנין.

 

עם זאת הוספת הדיור להשכרה והכללת יישובי המגזר הלא-יהודי בתכנית אושרו פה אחד. סעיף שהציעה הלשכה המשפטית של הכנסת המסדיר הגשת עררים לוועדת משנה של המועצה הארצית לתכנון אושר גם הוא פה אחד, למרות התנגדות האוצר. נציגו הודיע כי ינסה לבטל את הסעיף בקריאה השנייה במליאת הכנסת בטענה שהעררים עלולים להאריך את זמן התכנון הקצוב.

 

התנגדויות האופוזיציה שלא התקבלו בוועדה יעלו גם הן כהסתייגויות להצבעה בקריאה השנייה במליאה. ח"כ חנין שהוביל את הביקורת על החוק אמר לאחר אישורו ברוב הקואליציוני: "זה לא חוק להאצת הבנייה אלא לפירוק מערכת התכנון".

 

ח"כ שאמה-הכהן אמר לאחר האישור: "חוק הוד"לים מעביר במיידי מסר ברור לקבלנים, למשקיעים ולכל גורם מקצועי בשוק הדיור שחגיגת המחירים נגמרה, ודי בכך כדי לשנות את מגמת המחירים בשוק. בהמשך הוא יאפשר בניית עשרות אלפי יחידות דיור שאזרחי ישראל משוועים להן. האופוזיציה מתנגדת ומסיתה כנגד החוק, מאחר וברור להם שיישומו בהצלחה יקבע את הפוזיציה שלהם באופוזיציה לעוד הרבה שנים".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על ההחלטה ואמר שמדובר בחוק נוסף שנועד לספק פתירון למצוקת הדיור בישראל. "חוק הוד"לים ישמש כמסלול ירוק להאצת התכנון ובימים הקרובים נשלים בכנסת את הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל ואת חוק הפטור ממס שבח לדירות שיוסבו מעסקים לדיור. כל זאת נועד להגדיל את היצע הדירות ולהוביל להורדת המחירים", אמר.

 

 

השתתף בהכנת הכתבה: אטילה שומפלבי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כרמל שאמה-הכהן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים