שתף קטע נבחר

אנשי המאהל: הסופרטאנקר לא מספק - שיקרו לנו

יושבי האוהלים מאוכזבים מהחלטת הח"כים שלא לכלול בחוק הנדל"ן החדש דיור בר השגה: "שאמה, שהצהיר שכל פתרון יהיה חייב לכלול זאת - הפר את הבטחתו". גם ארגונים סביבתיים וחברתיים תוקפים: "רה"מ שיקר לציבור". ח"כ שאמה בתגובה: לא הבטחנו דבר מלבד לפעול למען פתרון מצוקת הדיור וכך עשינו

במטה המאבק של עיר האוהלים בת"א, מביעים אכזבה נוכח ההחלטה לאשר את חוק ועדות הדיור הלאומי  ("סופרטנקר הנדל"ן") לקריאה שניה ושלישית, בלי התייחסות לתוכניות לדיור בר השגה. "ח"כ כרמל שאמה, שהצהיר במאהל המחאה בנוכחותנו וכן בכנסת , שכל פתרון יהיה חייב לכלול דיור בר השגה, הפר יום את הבטחתו", מוסרים מנהיגי המאבק ל-ynet.

 

  

החוק, שקודם בבהילות בשבועיים האחרונים, יובא לאישור סופי בשבוע הבא, זאת לאחר שאושר היום (ג') לקריאה שניה ושלישית בוועדה המשותפת שהוקמה לעניין זה בכנסת. יו"ר הוועדה ח"כ כרמל שאמה הבטיח בימים האחרונים כי החוק יכלול דיור בר השגה, אולם בסופו של דבר הועדה אישרה את החוק רק עם התייחסות לדיור להשכרה.

 

"הפתרונות שמציע ראש הממשלה אינם מספקים ואינם עונים על דרישתנו הבסיסית - דיור בר השגה לתושבים", אומר רועי נוימן, ממנהיגי המאבק, "מחאת האוהלים נמשכת על עוד לא יימצא פתרון ייסודי ומיידי לבעייה העמוקה של הדיור. התרחבות המחאה  מידי יום מוכיחה מעל לכל ספק, כי מדובר בנושא חשוב ביותר לכל התושבים, מכל המגזים ומכל קצוות הקשת הפוליטית".

 

"התוכנית תביא לבניית עוד שכונות לעשירים"

דיור בר השגה מבטיח שחלק מהדיור שנבנה, מושכר לזכאים במחיר נמוך ממחיר השוק, תמורת תמריצים ליזמים. עו"ד גיל גן מור, ראש תחום הזכות לדיור באגודה לזכויות האזרח ומרצה במכללה החברתית כלכלית, מותח ביקורת על יו"ר הוועדה בכנסת שהכינה את החוק, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, כי לא עמד בהתחייבותו להוסיף בחוק הוראות לדיור בר השגה. 

 

"כל מה שהוועדה קבעה זה שהוד"לים יכללו קידום דיור להשכרה, אבל לא קבעו כל הוראה ממשית שתחייב את זה וגם לא הוראות להכרה מסובסדת לזכאים. משום כך אלה שינויים קוסמטיים בלבד", אמר גן מור, ומתח ביקורת גם על כך שהחוק אינו כולל דיור ציבורי - "למרות שהתורים של הזכאים שברו את כל השיאים".

 

לדבריו, חוק הוד"לים יביא לכך, שבמקום דירות זולות, ייבנו עוד שכונות הומוגניות של דירות גדולות לאוכלוסיה עשירה, כפי שנהוג כיום בשוק הנדל"ן. "החוק לא מחייב לבנות דירות קטנות. גם דחו את דרישתנו שחלק מהדירות יירכשו על ידי המדינה עבור זכאים, אף שהיה קל לעשות זאת".

 

גן מור מפנה אצבע מאשימה כלפי שר השיכון, אריאל אטיאס: "השר לא השמיע את הקול שלו בכל הליך החקיקה הזה ונציגיו לא השמיעו קולם בדיוני הוועדה שדנה בחוק. זה די מדהים שלמרות המחאה הציבורית – דווקא משרד השיכון קופא על שמריו ולא נאבק למען המטרות החברתיות של תחום הדיור. יותר מכך – שר השיכון הוא אחד הגורמים שמפריעים לקידום דיור בר השגה, והמשרד שלו לא מוכן לקחת על עצמו את קידום הנושא".


חברי הכנסת בביקור במאהל (צילום: עופר עמרם)

 

"ראש הממשלה שיקר לציבור"

המתכננת איריס האן מהחברה להגנת הטבע, שהשתתפה בדיוני הוועדה שהוקמה בכנסת לעניין, אמרה ל-ynet כי "תמוה שהמטרה המוצהרת של החוק היא להוריד את מחירי הדיור, אך אין בו אף מילה על דיור בר השגה. זה מעיד שהממשלה רק רוצה לעקוף את הליכי התכנון ולהעשיר את כרישי הנדל"ן, על חשבון איכות החיים והסביבה של כולנו".

 

לדבריה, "אם מטרת החוק היא באמת הורדת מחירי הדיור, המשמעות זה הבטחת דיור בר השגה, או לפחות לשאוף ליעד הזה. משום כך היינו מצפים כי מטרות החוק יכללו אמירה כללית ברמת הכוונה והחזון להבטחת דיור מסוג זה, אך הממשלה מסרבת בתוקף". 

 

האן חולקת על ההנחה לפיה הצפת השוק בתוכניות מכוח החוק תאפשר להוריד מחירים. "שוק הנדל"ן לא עובד לפי כללים רגילים של ביקוש והיצע. משום כך, מטרת החוק להוריד את מחירי הדיור לא תושג, ואם לא די בכך - גם יבנו במקומות שלא מיועדים לכך. הוועדות יאפשרו לבנות גם בשטחים שמסומנים כיום לחקלאות או לפארקים, וכתוצאה הוא עלול להביא להעלמותם של השטחים הפתוחים".

 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין", תקף ישירות את נתניהו: "ראש הממשלה שיקר לציבור כאשר הבטיח שוועדות הדיור הלאומיות יפתרו את מצוקת הדיור, בעוד שהחוק שעבר היום בוועדת הכנסת כלל אינו מתייחס לדיור בר השגה". לדבריו, מדובר ב"חוק דרקוני שיפגע בחלשים ובסביבה שירסק את מערכת התכנון במדינת ישראל. ה'סופרטנקר' של נתניהו מאפשר בניית שכונות לעשירים בלבד, מחוץ לערים, על חשבון הפארקים, שמורות הטבע והחופים". 

 

"הפרצוף האמיתי של הסופרטנקר נחשף"

בארגון "מגמה ירוקה" לא חסכו במילים קשות: "הפרצוף האמיתי של 'חוק הסופרטנקר' נחשף", אמרו בארגון הסטודנטיאלי. "מדובר בחוק למען כרישי הנדל"ן ועשירי מדינת ישראל, ונגד רוב הציבור הישראלי. היעדר התייחסות לדיור בר השגה והעובדה כי בניית יחידות הדיור תחל רק בעוד שנתיים-שלוש, יחד עם ניסיונות המחטף של הממשלה לזרז את אישור החוק - הם הוכחה כי לא רק שהוא לא יפתור את בעיית הדיור, אלא שהוא גם יחזק את בועת הנדל"ן הקיימת".

 

בארגון קוראים לחברי הכנסת להצביע נגד החוק בקריאה שנייה ושלישית בשבוע הבא. "מי שקורא לעצמו נבחר ציבור, לא יכול להרשות לעצמו להצביע בעד חוק שיפגע בציבור. אנו קוראים לציבור ובתוכו האנשים המתגוררים כעת באוהלים ברחבי הארץ - לרשום ולזכור מיהם חברי הכנסת שיצביעו בעד החוק המנותק מהמציאות".

 

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש), תקף אף הוא בחריפות את התנגדות הממשלה להכללת מנגנוני דיור בר השגה: "פרצופה האמיתי של הממשלה נחשף היום. נתניהו מתנגד לדיור בר השגה שיוכל לתת מענה למצוקות הדיור הקיצוניות הקימות בישראל. הקואליציה התנגדה גם לכל מנגנון חברתי אחר בחוק. 

"החוק הזה מאיץ ומפרק את הליכי התכנון, אבל מרגע שהתוכנית מאושרת – הוא לא מחייב את הקבלנים לבנות לגביהם. לכן התוצאה האמיתית של החוק היא הגדלת מלאי הדירות המתוכננות שביד הקבלנים ולא הגדלת מצאי הדירות שבידי הציבור הרחב."

 

גם יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, הביע תרעומת: "לא חלפו 24 שעות מהדיון המשותף שלנו אתמול עם וועדת הכלכלה, כשח"כ שאמה הבטיח לקדם את הדיור בר ההשגה במסגרת הרפורמה, והנה אנו מתבשרים שהחקיקה צפויה לעבור ללא פתרון למצוקה החברתית הנוגעת לכולנו. אני קורא לחברי הכנסת, בעיקר מסיעות הקואליציה, להוכיח את נאמנותם לציבור ולמי שישנים ברחובות כמעט שבוע, ולהתנגד לחוק ללא פתרונות אמיתיים שיכללו גם דיור בר השגה".

 

הדוברת של ח"כ שאמה מסרה בתגובה: "ח"כ שאמה מעולם לא הבטיח דבר מלבד לפעול למען פתרון מצוקת הדיור וכך עשה בהכניסו לחוק את פתרון השכירות לטווח ארוך וחיוב תכנון דירות קטנות לצעירים. ח"כ שאמה העלה לסדר ולהצבעה כל הצעה שהוצגה לרבות בענין דיור בר השגה. התנגדות משרדי הממשלה ורוב חברי הוועדה הפילו את ההצעות הנ"ל. נציגי המאהל בהופעתם אתמול בפני הוועדה נשאלו על ידי היו"ר מה הפתרון המועדף עליהם והשיבו כי אין כזה והם סומכים על חברי הוועדה שימצאו אותו עבורם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרי המאהל. מאוכזבים
צילום: הרצל יוסף
שאמה בביקור במאהל. "לא עמד בהבטחתו"
צילום: עופר עמרם
מומלצים