שתף קטע נבחר

הטבח בנורבגיה: "הרוצח ירה בכל אחד פעמיים"

91 בני-אדם, רובם נערים שהיו באי אוטויה, נרצחו על-פי החשד בידי תושב אוסלו. נערה שניצלה מהטבח שיחזרה כי הסתתרה מתחת לסלע עליו עמד הרוצח: "שמעתי את הנשימות שלו". ראש ממשלת נורבגיה: "גן העדן של הילדות הפך לגיהנום"

בשעות הלילה התבררו מימדי הזוועה באי אוטויה הסמוך לאוסלו, שם נמצאו גופותיהם של 84 בני-אדם - רובם נערים. "ראיתי הרבה אנשים מתים", אמרה הבוקר (שבת) אליס בת 15, שהיתה על האי יחד עם חבריה וניצלה מהטבח שביצע עלפי החשד אנדרס ברינג ברייויק מאוסלו. ברייויק אחראי גם לפיצוץ מכונית התופת ליד לשכת ראש ממשלת נורבגיה באוסלו - שם נהרגו עוד שבעה בני-אדם. החשוד משתף פעולה עם חוקריו.

 

אליס סיפרה כי היתה מטרים בודדים מהרוצח, כשזה ירה לעבר חבריה. היא סיפרה כי היתה בדיון בבניין סמוך, בזמן ששמעה את היריות. לדבריה, היא ראתה שוטר וסברה כי היא בטוחה, אך מהר מאוד התברר לה כי האיש הלבוש במדי שוטר הוא הרוצח - שירה לכל עבר. היא סיפרה כי הרוצח ירה פעמיים בכל אדם, בפעם השנייה כדי לוודא הריגה.

 

הנערה תיארה את הזוועה: "הוא ירה קודם באנשים שהיו על האי. לאחר מכן ירה לעבר אלו שניסו לברוח בשחייה מהאי, כשהוא במים". אליס סיפרה כי היא הסתתרה מאחורי סלע, שהרוצח עמד עליו: "יכולתי לשמוע את הנשימות שלו".

 

אליס לא איבדה את העשתונות והתקשרה להוריה. "הם אמרו לי לא להיכנס לפאנקיה ושהכל יהיה בסדר. הם אמרו לי להיפטר מהז'קט הצבעוני שלבשתי, כדי לא למשוך תשומת לב", היא שיחזרה. הנערה הוסיפה כי היא לא יודעת כמה זמן נמשך מסע ההרג של ברייויק. 

 

"העמידו פני מתים כדי לשרוד"

לפי החשד, היה זה ברייויק שפוצץ את מטען חבלה שגרם לנזק רב בלב הבירה הנורבגית. לאחר מכן הוא יצא לאי אוטויה, אי נופש קטן ובו בתי קיט מעץ מרחק של כ-35 קילומטרים מאוסלו, כשהוא לבוש במדי קצין משטרה. הוא ירה ללא הבחנה לעבר משתתפי מחנה נוער של צעירי מפלגת השלטון, שהיו באותו זמן בכנס, שעה שאלה ניסו להימלט ממנו ברגל או בשחייה. גופות הצעירים נמצאו מפוזרות לאורך חופי האי ובמים. האסון כבר הוגדר כקשה ביותר שידעה נורבגיה מאז מלחמת העולם השנייה.

 

דנה ברזינגי, בן 21 סיפר כי רבים מהילדים "העמידו פני מתים כדי לשרוד", אך לא כולם הצליחו להינצל בדרך זו. לדבריו, לאחר שהרוצח ירה בקורבנות, הוא וידא הריגה על ידי ירי בראשם באמצעות רובה ציד. "איבדתי חברים רבים", אמר ברזינגי, מכנסיו מוכתמים בדם וסיפר שהשתמש בטלפון הנייד של אחד מחבריו שנפגעו כדי להתקשר למשטרה.


כוחות ההצלה מחפשים גופת בים (צילום: רויטרס)

 

אמילי ברסאס סיפרה לרשת החדשות "סקיי" שהיא רצה לתוך בניין והתחבאה מתחת למיטה. "בנקודה מסוימת הירי היה מאד מאד קרוב לבניין. אני חושבת שהוא פגע בבניין והאנשים בחדר ליד צרחו בקול רם מאד".

 

"שכבתי מתחת למיטה במשך כמה שעות ואז השוטרים ניפצו את החלון ונכנסו פנימה. זה נראה לא אמיתי, במיוחד בנורבגיה. זה לא משהו שיכול לקרות כאן".

 

אחד מהנערים הנופשים במחנה, ניקלס טוקרוד, שמר על קשר עם אחותו במהלך הירי באמצעות מסרונים. "הוא שלח לי סמס שבו היה כתוב 'היו יריות, אני מפחד, אבל אני מתחבא ואני אוהב אותך' ", סיפרה אחותו נדיה, בת 25. כשלבסוף עלה האח על סירה לאחר שחלפה הסכנה הוא שלח מסרון נוסף: "אני בטוח".

 

הבוקר כינס ראש ממשלת נורבגיה, ינס סטולטנברג, שמכונית תופת התפוצצה

 סמוך ללשכתו, זמן קצר לפני הטבח הנורא. הוא אמר כי "גן העדן של בני הנוער הפך לגיהנום". סטולטנברג אמר לכתבים כי הוא בילה באי הקטן כמה חופשות, כשהיה ילד. לאחר מכן הוא התייחס לטבח ואמר כי מוקדם לקבוע את מניעיו של הרוצח מאוסלו.

 

במקביל, אמר שר המשפטים של נורבגיה כי אין כוונה להעלות את הכוננות בארצו, לאחר שהתברר כי את הטבח ביצע אזרח נורבגי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הפיגוע באי
צילום: מתוך פייסבוק
החשוד ברצח. אנדרס ברינג ברייויק
צילום: מתוך פייסבוק
מכונית התופת באוסלו
צילום: AP
מומלצים