שתף קטע נבחר

גלן בק: הנרצחים בנורבגיה - כמו הנוער ההיטלראי

השדרן הימני עורר כהרגלו תגובות נזעמות, כשדיבר על מחנה הנוער של מפלגת הלייבור באי אוטויה שבנורבגיה, בו נטבחו עשרות. דובר ראש הממשלה באוסלו: זה שפל חדש

הפעם הוא הגזים? גלן בק, המטיף-שדרן האמריקני שביקר לפני כחודש בישראל ואומץ על ידי גורמים בימין, אמר כי מחנה הנוער של מפלגת הלייבור באי אוטויה שבנורבגיה, בו נטבחו עשרות במהלך הפיגוע המשולב שביצע אנדרס ברינג ברייויק ביום שבת, מזכיר מחנה של תנועת הנוער ההיטלראי.

 

"היה ירי במחנה פוליטי, שנשמע קצת כמו מחנה נוער היטלראי.

 מי מקיים מחנה לילדים שכולו עוסק בפוליטיקה? זה מטריד", אמר בק, חביב תנועת הימין האמריקנית "מסיבת התה", בתוכנית הרדיו היומית שלו.

 

טורביורן אריקסן, לשעבר דוברו של ראש ממשלת נורבגיה, ינס סטולטנברג, הגדיר את דבריו של בק "שפל חדש". בשיחה עם העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" טען אריקסן ש"ההערות של גלן בק הן הפגנה של בורות, לא נכונות ופוגעניות ביותר".


בק בוועדה בכנסת לפני כחודש. אומץ על ידי גורמי ימין (צילום: גיל יוחנן)

 

התבטאויותיו הקיצוניות הרבות של בק הובילו את ראשי ערוץ החדשות בכבלים "פוקס ניוז", המזוהה עם הימין, לבטל את תוכנית הטלוויזיה היומית שלו לפני כחודש.

 התוכנית זכתה בתחילה להצלחה, אך עם הזמן החלה לפגוע במוניטין של הערוץ.

 

בק הירבה להתייחס לשואה ולהיטלר בתוכניתו, דבר שגרם לארגונים יהודיים בארצות הברית להיות ממובילי המסע לביטולה. בתחילת השנה אף חתמו 400 רבנים על מכתב שפורסם בעיתון "וול סטריט ג'ורנל", בו האשימו את בק כי הוא שואב השראה מהפרוטוקולים של זקני ציון. בין השאר כתבו הרבנים כי בק "מוזיל את המשמעות של השואה, כשהוא משתמש בה כדי לתאר כל אדם או ארגון שהוא אינו מסכים אתו".


הטבח בנורבגיה. "מזכיר מחנה של הנוער ההיטלראי" (צילום: רויטרס)

 

רשת "פוקס" הגיבה בתחילה בחומרה על המכתב, ובק עצמו אף אמר באחת התוכניות שלו כעבור כמה שבועות ש"רבנים רפורמים הם באופן כללי בעלי אוריינטציה פוליטית, כמעט כמו איסלאם קיצוני. זה פחות נוגע לענייני דת ויותר לפוליטיקה".

 

לאחר התבטאות זו הצטרפו לרפורמים גם רבנים אורתודוקסים,  והליגה למניעת השמצה כינתה את דבריו "בורות דוגמטית". בק התנצל, אבל הלחץ היהודי גבר, ולבסוף הוחלט - עם או בלי קשר לכך -להוריד את תוכניתו מלוח השידורים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלן בק. "מוזיל את משמעות השואה"
צילום: AP
המחנה באי
צילום: EPA
מומלצים