שתף קטע נבחר

סגן שר הבריאות נגד הרופאים: עובדים פרטי

ליצמן הבהיר לרופאים ש"אנחנו לא ילדים" וטען: "אחרי ארבעה חודשים, אי אפשר להתחיל הכל מהתחלה". הוא המליץ לצדדים לנסוע לחו"ל ולנהל מו"מ נטול תקשורת, והדף את הקריאות לערב את נתניהו: "אני מקבל את ההחלטות"

בזמן שהרופאים מפגינים, סגן שר הבריאות מתייצב דווקא לצד משרד האוצר: בדיון שהתקיים אחר הצהריים (יום ד') בכנסת, תקף יעקב ליצמן את הרופאים, קרא להם להפסיק את העיצומים והאשים כי בהיעדר שעון נוכחות, חלקם יוצאים מוקדם מהעבודה כדי לעבוד בבתי חולים פרטיים.

 

מאבק הרופאים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

"השביתה לא טובה והיא מזיקה", אמר ליצמן בדיון בהצעה לסדר היום בנושא שביתת הרופאים, שהוגשה על-ידי הסיעות הערביות, "אני בעיקר רוצה לקרוא לכל השובתים, הרופאים והמתמחים, תפסיקו שבוע ימים את השביתות שלכם ותיכנסו לחדר סגור בלי עיתונות ותנהלו משא ומתן, לא תחת הזרקורים. הזרקורים לא טובים כאן". בהמשך המליץ לצדדים "לצאת לחו"ל לשבועיים, שאין תקשורת, שיישבו במקום סגור בלי הדלפות. להיכנס לוויכוחים וכל הדברים. אני בטוח שאפשר לסיים ולהגיע להסכמים".

 

ליצמן העלה טענות קשות נגד הרופאים, שהתנערו מההסכם שהתגבש מול האוצר בעקבות הסתייגות המתמחים והחריפו בימים האחרונים את המחאה. "אחרי שהתחילה המהומה - פותחים הכל מהתחלה", אמר, "אי אפשר אחרי ארבעה חודשים לבוא ולהגיד 'בוא נתחיל מההתחלה'. אנחנו לא ילדים".  


הפגנת הרופאים בחיפה. "אין שר בריאות" (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

"חלק מהרופאים, לא יודע אחוזים, בשעה אחת-שתיים, בהיעדר שעון, הולכים לבתי חולים פרטיים", הוסיף סגן השר, "אי אפשר להכחיש את זה. יש רופאים שמ-2 ביום חמישי ועד 8 בבוקר ביום ראשון - אין רופא בכיר במחלקה. איך אנחנו יכולים להעביר את זה לסדר היום?".

 

"הסמכויות אצלי" 

לחבר הכנסת שלמה מולה (קדימה), שקרא להתערבות של ראש הממשלה במשבר, השיב סגן שר הבריאות: "אתה יודע שהסמכויות אצלי. הוא שר הבריאות רק באופן פורמלי. אני מעדכן אותו יום-יום פעמיים ביום, אבל אני מחליט את ההחלטות". הוא גם נתן לח"כ מהאופוזיציה שיעור קטן בפוליטיקה: "קדנציה הקודמת אני אמרתי את אותם הדברים שאתה אמרת, ואתה השבת כמוני. עכשיו זה הפוך... זה התפקיד שלך וזה התפקיד שלי".


הרופאים צועדים בפתח תקווה, הבוקר (צילום: ניר חורש)

 

ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה) הגיבה: ״אם ליצמן מצהיר שהוא האחראי - אז הוא גם זה שאשם בשערורייה הרפואית הגדולה בתולדות המדינה - השביתה הארוכה ביותר, בת 130 הימים. אך בפועל האשם היחיד במצב הוא ראש הממשלה העומד מהצד כמו משקיף ונותן למערכת הבריאות למות".

 

הדיון בכנסת התקיים זמן קצר לאחר שכ-200 רופאים משלושת בתי החולים בחיפה הפגינו סמוך למרכז חורב בכרמל. להפגנה הצטרפו גם אנשי מחאת האוהלים, המוחים על מחירי הדיור. המפגינים צעקו "הרופא עייף והאוצר בכיף", "החולה במסדרון מחכה לפתרון" ונשאו שלטים, שעל אחד מהם נכתב "נסתפק במשכורת של פקיד אוצר".

 

המחאה החלה כבר בשעות הבוקר, כאשר מאות רופאים יצאו לצעדות והפגנות

בכבישים ברחבי הארץ. רופאים מהמרכז הרפואי שיבא בתל השומר הפריעו לתנועה בצומת בר-אילן ונשאו אלונקות ושלטים עליהם נכתב: "ביבי, תן כתף". צעדות מחאה דומות, בהשתתפות עשרות רופאים, נרשמו גם בפתח תקווה, ברעננה ואף לאורך כביש 90, ממחלף אליפלט לצומת מחניים שבגליל העליון.

 

אתמול הסתיימה ללא תוצאות פגישה בין נציגי ההסתדרות הרפואית, משרד האוצר ומנכ"ל משרד ראש הממשלה. בתום הפגישה האשימו באוצר כי "הרופאים החזירו אותנו בצעדי ענק אחורנית". יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, אישר כי "הפערים גדולים והם אפילו התרחבו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגן השר יעקב ליצמן
צילום: גיל יוחנן
הפגנת רופאים ליד ב"ח קפלן, אתמול
צילום: עידו ארז
מומלצים