שתף קטע נבחר

"הרב עובדיה יוסף מירר בבכי על באבא אלעזר"

בני ביתו של הרב עובדיה יוסף סיפרו כי הוא המום וכואב. "אם זה היה התקף לב או מחלה, הוא עוד היה יכול להתמודד עם זה, אבל רצח בדם קר - את זה אי אפשר לקבל". הרב מצגר: "דבר כה מחריד לא קרה מעולם. איך הגענו לזה?"

הלם בעולם הרבני מהירצחו של רבי אלעזר אבוחצירא: בבית הרב עובדיה יוסף סיפרו הבוקר (יום ו') כי הוא "מירר בבכי" כששמע על מותו הלילה של "באבא אלעזר", וכי הוא "המום וכואב".

 

מקורבי הרב יוסף הוסיפו כי נסיבות המוות הלא טבעיות הוסיפו לתחושה הקשה בבית: "אם זה היה התקף לב או מחלה, הוא עוד היה יכול להתמודד עם זה, אבל רצח בדם קר - את זה אי אפשר לקבל".

 

בסביבת הרב עובדיה סיפרו כי אחד מבניו של רבי אלעזר אבוחצירא הגיע בשעת לילה מאוחרת לבית ברחוב

הקבלן בירושלים, כדי להתייעץ בענייני הלוויה. "כל הלילה היינו ערים, אנחנו במצב קשה מאוד", אמרו, "זה מצב לא נורמלי, והרב נכנס ממנו לצער גדול".

 

לדברי מקורבים לרב, כשרק נודעו הפרטים הראשוניים נעשה ניסיון להסתיר מהרב עובדיה את הדברים, עד שיתבררו, "אבל הוא הבין שמשהו מתרחש והתחיל לברר, ואז לא הייתה ברירה. הוא מאוד הצטער. בני המשפחה של באבא אלעזר ביקשו שיבוא להספיד, והוא באמת יהיה הדובר המרכזי בישיבת פורת יוסף. הוא לקח את זה בצורה מאוד קשה ולא פשוטה. בכלל, יש קשר מיוחד בין הרב עובדיה למשפחת אבוחצירא".

 

דבר מחריד שלא קרה מעולם

גם הרב הראשי יונה מצגר התייחס לרצח המזעזע: "בתור רב, מפחידה אותי המחשבה שאדם נכנס לבקש עצה, לשאול בהלכה או לקבל ברכה, ורוצח בדם קר את הרב שקיבל אותו. אני חושב שדבר מחריד כזה לא קרה מעולם, ואנחנו צריכים לשאול את עצמנו איך הגענו לזה".

 

מצגר הספיד את הנרצח: "המקובל רבי אלעזר אבוחצירא, זכר צדיק לברכה, היה קדוש ומלומד בניסים. רבים נושעו בזכות ברכותיו וחסידיו הרבים נהרו לפתחו מכל רחבי תבל. הוא נודע כפועל ישועות שהקפיד כל חייו על 'שמירת העיניים'. רבי אלעזר החזיק משפחות נזקקות רבות באזור הדרום ותמך בהן באמצעות מתן בסתר וחלוקת סלי מזון. הוא היה צם ומקיים תעניות רבות למען כלל ישראל ולמרות גילו וחולשתו, קיבל קהל עד השעות הקטנות של הלילה. אני המום

ומזועזע מהרצח המתועב. אין לי מילים. זו טרגדיה עצומה. עם ישראל איבד את אחד מצדיקי הדור, שמי יודע כמה גזירות וכמה אסונות נמנעו מאיתנו בזכות תפילותיו".

 

הרב הספרדי הראשי, שלמה עמאר, הוסיף: "יד זדונית פגעה ברשעות ופשע באיש קדוש מגדולי ישראל, בנם של קדושי עליון, אשר הנהיג רבבות אלפי ישראל בדרך התורה ויראת שמים טהורה. ומי יודע איזו גזרה היתה על עם השם, וקדוש כזה נלכד בעווננו".

 

בעקבות הרצח פרסמה תנועת ש"ס כי היא "כואבת ומתאבלת יחד עם כל עם ישראל על האבידה הגדולה של הצדיק הקדוש, המקובל רבי אלעזר זצוק״ל לבית משפחת אבוחצירא" עוד נמסר: "קשה מיתתן של צדיקים כשריפת בית אלוקינו. זהו יום קשה וכואב לעם ישראל".

 

הרב שמעון אבוחצירא, ראש מוסדות נר יצחק בירושלים ובנו של הבאבא חאקי - רבי יצחק אבוחצירא, אמר ל-ynet: "זו טרגדיה מפחידה, כל הלילה אנו מתעסקים עם זה. אני מקבל טלפונים מכל העולם. אנשים מניו יורק, האיים הקריביים, דרום אמריקה, מתקשרים המומים. לא מבין לאן הגענו. רבי אלעזר מסר את נשמתו לעזרה ותפילה למען עם ישראל - ומישהו נוטל את נשמתו. עצוב שהגענו למצב הזה".  

 

"הכל קרה בשניות"

הרב אלעזר אבוחצירא היה נכדו של ה"באבא סאלי", רבי ישראל אבוחצירא, ונחשב למומחה ב"תורת הסוד" ובקבלה, ולבעל סגולות וכוחות מיוחדים. הרב חי בבית שמנהרה ממנו מוליכה אל בית הכנסת, וחסידיו מספרים כי יצא ממנו רק פעמים בודדות בעשרות השנים האחרונות, מטעמי צניעות.

 

מחקירה ראשונית עולה כי החשוד, אשר דהאן בן 42 מאלעד, לא היה מרוצה מהעצות והטיפול שהעניק לו הרב ולכן דקר אותו למוות. תלמידיו של הרב תפסו את הדוקר והעבירו אותו לידי המשטרה.

 

אחד האנשים שהיו בישיבה בזמן האירוע סיפר: "הכל קרה בשניות, לא היה קשה להשתלט על הדוקר". מקורביו של הרב אבוחצירא סיפרו כי לא מדובר בפעם

הראשונה שבה החשוד ברצח הגיע לישיבה. "מאות אנשים מגיעים מידי ערב להתברך על-ידי הרב ולשאול לעצתו", סיפר אחד המקורבים, "אותו אדם הגיע למקום ודקר את הרב מספר פעמים. היו רבים שהמתינו בחוץ לברכה מהרב ולבקש את עצתו של הצדיק".

 

"באבא אלעזר" יובא למנוחות ב-12:00 בצהריים בהר הזיתים בירושלים. מסע הלוויה יחל בהספדים בביתו של אבוחצירא בבאר שבע. בשעה 11:00 צפויים האבלים להגיע לישיבת פורת יוסף בירושלים, ומשם ימשיכו ברגל להר הזיתים. מאות שוטרים יאבטחו את ביתו של הרב וילוו את מסע הלוויה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה יוסף
צילום: אלי אלגרט
הרב מצגר. איך הגענו לזה?
צילום: גיא אסיאג
הרב עמאר. "יד זדונית"
צילום: יששכר רואס
צילום: לדעת.נט
הרב אלעזר אבוחצירא
צילום: לדעת.נט
מומלצים