שתף קטע נבחר

'רצח רבין של העולם האמוני'. מי היה רבי אלעזר?

הוא היה נכדו של ה"באבא סאלי" ונחשב למומחה בתורת הסוד. כדי לעבור מביתו לבית הכנסת השתמש במנהרה - רק כדי לא לראות נשים, ולמרות הונו הרב, מספרים שחי בצניעות. בעולם הדתי המומים מרצח הבאבא אלעזר, ש"דאג לכלל הציבור"

המונים היו מגיעים אל רבי אלעזר אבוחצירא , ה"באבא אלעזר", כדי לקבל ברכה, לשמוע עצה או לבקש עזרה. אבל מעטים בלבד הכירו את הרב המקובל לעומק. הלילה (יום ו') נגדע פתיל חייו במעשה רצח שזעזע את עולם הרבנות. המשטרה חושדת כי הרוצח הוא אשר דהאן, בן 42 מאלעד, שהתאכזב מהעצות והטיפול שהעניק לו הרב בנושא זוגיות.

 

רבי אלעזר אבוחצירא, היה בן לשושלת רבנים, ונחשב למומחה ב"תורת הסוד" ובקבלה, ולבעל סגולות וכוחות מיוחדים. הוא נכדו של רבי ישראל אבוחצירא, ה"באבא סאלי", מבכירי הרבנים הספרדים בישראל, שנפטר בנתיבות בשנות ה-80, ואחיינו של רבי ברוך אבוחצירא, ה"באבא ברוך", שחי עד היום בעיר, ונחשב לממשיך דרכו של בבא סאלי. אחיו של הנרצח הוא רבי דוד אבוחצירא מנהריה – גם הוא מקובל שרבים מבקשים את עצתו וברכתו.

 

מעשירי ישראל

"באבא אלעזר" למד בישיבת הדגל הספרדית "פורת יוסף" בירושלים - משם תצא הלוויתו. הוא חי בבית

מפואר בבאר שבע, שמנהרה ממנו מוליכה אל בית הכנסת. חסידיו מספרים כי הוא ממעט לצאת מהמתחם בעשרות השנים האחרונות - מטעמי צניעות, וכי מגיל 18 כמעט שלא לא ראה פני אישה, חוץ מרעייתו ונשים במשפחתו הקרובה. הוא נהג ללבוש גלימה שחורה ולכסות בה גם את ראשו ועיניו, ואסר על באי ביתו לצלמו.

 

רבי אלעזר עמד בראש חצר וקהילת מאמינים, והפעיל מוסדות חינוך, תורה וגמילות חסדים. רבים מבניה של משפחת אבוחצירא הם רבנים מקובלים, ובינה לבין חצרות אחרות התגלעו לעיתים יחסים של קנאה ותחרות, אולם שמו רבי אלעזר לא הוזכר בהקשר זה. 

 

הרב וחצרו נחשבים לאמידים במיוחד, ופעמים רבות נטען כי הונו של הרב בא לו מכספים שהוא מקבל ממאמיניו בתמורה לברכות. לא פעם הוא נכלל ברשימת העשירים של ישראל.

 

לפני כשנה וחצי נקשר שמו בפלילים, כאשר בניו-יורק נחקר חשד שהונה יהודים תושבי העיר והסביבה בהיקף של מאות-אלפי דולרים. לטענתם, הרב אבוחצירא קיבל מהם כספים בתמורה להבטחות שיסייע להם באמצעות כוחותיו.

 

שמירת העיניים - סוד הכוח

דובר ש"ס לשעבר וקרוב משפחתו של רבי אלעזר אבוחצירא, איש התקשורת איציק סודרי, כינה את

הטרגדיה שאירעה הלילה "רצח רבין של העולם האמוני". לדבריו, מבחינת ציבור המאמינים, המשמעות של רצח רב על-ידי אדם שבא לקבל את ברכתו היא מרחיקת לכת, ויש לחשוש מהשלכותיה.

 

סודרי, שבעצמו נקרא על שם רבי יצחק אבוחצירא, "בבא חאקי", מחשובי הרבנים במשפחה - סיפר על הנרצח: "הדבר המיוחד אצלו היה שמירת העיניים, שזה דבר מאוד מקובל במשפחת אבוחצירא בכלל. הוא הקפיד שלא יראו את הפרצוף שלו ושהוא לא יראה אחרים, ולכן אין תמונות שלו אלא רק מעין 'פפראצי' של אנשים שהצליחו 'לגנוב' צילום פה ושם. מבחינתו, שמירת העיניים הייתה 'אם כל הכוחות' וכל הקדושה נבעה מהרעיון הזה".

 

למרות הונו הגדול של הרב אלעזר אבוחצירא, מספר איציק סודרי על אדם צנוע וסגפן מאוד ביחסו להנאות העולם, וכשיצא מהארץ - עשה זאת רק למען צורכי

הציבור, "לא כדי להשתזף ביאכטות".

 

לדברי סודרי, "העובדה שקהל המאמינים שלו היה מכל גווני הקשת - ספרדים ואשכנזים, חרדים, דתיים ומסורתיים, אליטות ו'עמך' - מלמדת שהוא היה רב שדואג לכלל ישראל, ומחובר לציבור כולו".

 

יוסי רפאלי, מתנדב "איחוד הצלה" וממאמיניו של הרב הנרצח, סיפר כי מאז שהיה ילד הוא נוהג להגיע אליו מדי פעם להתייעצות ולקבלת ברכה, וכי הוא – כמו מתברכים אחרים – נושע על ידי הרב פעמים רבות. לדבריו, "באבא אלעזר" היה מעורב ומעודכן בחייהם של חסידיו, והם פעלו על פי הוראותיו. "אנחנו בהלם וזעזוע עמוק", אמר רפאלי, "פשוט בלתי נתפס שדבר כזה קרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא ראה פני אישה, לבד מבנות משפחתו. הרב אלעזר אבוחצירא
צילום: בחדרי חרדים
"היה אדם צנוע וסגפן". איציק סודרי
צילום: יוסי אפללו
מומלצים