שתף קטע נבחר

הרב פינטו: רבי אלעזר חזה את מותו

אחיינו של רבי אלעזר אבוחצירא, סיפר לתלמידיו כי לפני כמה חודשים מסר לו דודו שעון בעל ערך סנטימנטלי, ואמר: "כמה זמן נשאר לנו לחיות, שנה אחת?" הרב פינטו הוסיף כי את החודש האחרון הקדיש לניסיונות לבטל את רוע הגזירה

סגולותיו של "באבא אלעזר " נחשפות גם לאחר מותו: אחיינו של רבי אלעזר אבוחצירא, הרב יאשיהו פינטו, הספיד היום (ו') בשיחה עם תלמידיו, את דודו שנרצח הלילה, וסיפר על אחת מפגישותיהם האחרונות, שבה למעשה "ניבא" רבי אלעזר את לכתו מן העולם - בשנה זו.

 

"בערב ראש השנה האחרון, ביקש מאיתנו שרוצה לראות אותנו ולתת לנו דבר מסוים שיקר לו מאוד-מאוד", העיד הרב פינטו. "הגענו מניו-יורק יומיים לפני ראש השנה, ומסר לנו שעון שהיה שייך למורנו ורבנו, זקננו רבנו מאיר אבוחצירא זצוק"ל. אמרנו לו: זה דבר יקר מאוד, תשמור את זה אצלך.

 

"ענה ואמר לנו: כמה זמן נשאר לנו לחיות, שנה אחת? הצטערנו מדבריו, ואמרנו: חס ושלום. בעזרת ה' חיים ארוכים. והנה, פחות משנה אנו עומדים ובוכים ומצטערים על אביר הרועים אשר סבל סבל גדול וצער מרובה, השתיקה טובה מן הדיבור. '
כי תצא עץ ומצא קוצים ונשרף הגדיש'", המשיל הרב. "האש יוצאת בגלל הקוצים שהם הרשעים, אך מי נדלק? הגדיש, שהם הטובים ביותר".

 

"פגיעה בנשמה של הקב"ה"

בשיעור מיוחד שהקדיש לדודו, רבי אלעזר אבוחצירא, כינה הרב יאשיהו פינטו את הרצח: "מן החורבנות

הקשים ביותר אשר היו לעם ישראל מהיותו עם", ואמר כי "הפגיעה היא בנשמה של הקב"ה, בעצמות של האבות הקדושים ובדם של הסבתא הקדושה אשר נפטרה צעירה בימים, ולא זכתה לראות את שמחת ילדיה, והשאירה אותם תינוקים וקטנים, ונפשה הייתה קשורה בנפש הקדוש והצדיק, הדוד, אשר קשה לנו לחשוב ולהתעמק באסון הגדול אשר קרה".

 

הרב פינטו, הנחשב למקובל שאליו מגיעים גם אנשי עסקים חילונים, על מנת להתייעץ ולקבל ברכה - סיפר על הידידות המיוחדת שנרקמה בינו לבין דודו: "בשנתיים האחרונות הייתה לנו קרבה גדולה ביותר, ואהבת עולם נקשרה בינינו".

 

הוא סיפר על "קדושת העיניים אשר הייתה לדוד הצדיק", בהתייחסו לעובדה שבעשרות השנים האחרונות מיעט לצאת מביתו - מטעמי צניעות, וכי מגיל 18 כמעט שלא לא ראה פני אישה, חוץ מרעייתו ונשים במשפחתו הקרובה. הוא נהג ללבוש גלימה שחורה ולכסות בה גם את ראשו ועיניו, ואסר על באי ביתו לצלמו.

 

ניסו לבטל את רוע הגזירה

"בחודש האחרון הרגשנו בנפשנו שדבר קשה עומד לקרוא", סיפר הרב פינטו על הימים שקדמו לרצח. "ביקשנו

לפני חודש לקבל את השבת שעה לפני הזמן, ואחרי כן לסיים ספר התהלים, ולאחר מכן הרגשנו מועקה גדולה בליבנו. ביקשנו ביום חמישי שעבר בשיעור הקדוש לקבל על עצמנו מצוות תפילין, ובימים האחרונים הרגשנו עצבות וצער קשים ביותר ובלילה חלמנו שעומדים ערב שבת קודש על ציון הסבתא הקדושה, הרבנית שמחה, ובוכים ומתפללים על קיברה.

 

"ביקשנו לבטל השיעור של יום חמישי, ולבטל השבת הקדושה בביתנו יחד עם התלמידים, וביקשנו מעשרה צדיקים שניסע לציון של הסבתא הקדושה במרוקו בה אנו נמצאים כעת. והנה בשעה שעומדים להיכנס למטוס - שוד ושבר. אוי לה לאונייה שאבדה קברניטה. מחר לא יהיה יותר כמו הימים שעברו.
 כשנשפך דם של מנהיג, הדבר קשה ביותר בעולם. צריכים לעשות חשבון נפש עמוק מאוד על כל ההתנהגות של כל אחד ואחד, ואיך לנהוג ולהמשיך החיים של הכלל ושל הפרט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"נרצח אחרי פחות משנה". הרב אלעזר אבוחצירא
צילום: בחדרי חרדים
הרב יאשיהו פינטו
צילום: אבי רוקח
מומלצים