שתף קטע נבחר

היורש לבית אבוחצירא: בנו של "באבא אלעזר"

הוא רק בן 35, אבל אף אחד לא שאל את הרב פנחס, בנו של הרב אלעזר אבוחצירא שנרצח בסוף השבוע, לפני שיצאה ההודעה כי הוא היורש הרשמי. מקורביו מגדירים אותו "השפיץ של המשפחה", ומסבירים: "ברגע שיש את הברכה - הכוחות פועלים"

הוא עוד לא בן 35, אבל גדל במשפחה הנכונה, ובעיקר הצטיין בלימוד תורה והפך ל"תלמיד חכם". מעתה - הוא גם ה"בבא" החדש לבית אבוחצירא: הרב פנחס, בנו הבכור של רבי אלעזר שנרצח בסוף השבוע, הוכתר על ידי רבנים בכירים ואנשי החצר לממשיך דרכו של אביו בהנהגה, ועם תום ימי השבעה ינסה להיכנס לנעליו הגדולות והמיותמות של "בבא אלעזר".  


"הכוחות עוברים אליו". הרב פנחס (צילום: קובי הר צבי, "בחדרי חרדים")

 

אף אחד לא באמת שאל את הרב פנחס, רב שכונה ה' בבאר שבע, לפני שיצאה ההודעה הרשמית כי מעתה הוא "האדמו"ר רבי פנחס אבוחצירא שליט"א". גם לא הרב עובדיה יוסף, שאמר בהלוויה כי הנרצח "הניח בן צדיק", ובירך אותו ש"ימשיך להגדיל תורה ולהאדירה". מקורבים לחצר אומרים כי הבבא החדש ודאי אינו רוצה בתואר ובתפקיד, אבל זה לא באמת משנה, ובעיקר - מאוחר מדי.

 

"הבן הבכור והמיוחד"

אבוחצירא-הבן גדל והתחנך דווקא במוסדות אשכנזים-ליטאיים באזור הדרום, והתבלט בלימודו.

בנתיבות ובמושב תפרח התקרב, בין היתר, לרב יששכר מאיר – מי שנחשב ל"מפריח השממה התורנית" בנגב, ונפטר לפני כחצי שנה. לאחר נישואיו חזר הרב פנחס לעיר הולדתו, באר שבע, ומונה בה לרב שכונה. בשנים האחרונות הוא גם עומד בראש כולל האברכים שהקים אביו.

 

משה חזות, שהיה בן בית אצל רבי אלעזר והכיר את הרב פנחס עוד כילד, סיפר ל-ynet כי מדובר ב"שפיץ של המשפחה – הבן הבכור והמיוחד". עוד הוסיף: "ההכתרה הייתה דבר מובן מאליו, כי מאז שהיה קטן אמרו שיירש את 'בבא אלעזר' אחרי המאה ועשרים שלו. תמיד הייתה לו רצינות והתמדה, וכול מי שהיה שומע אותו, היה מזהה את חדוּת המוח".

 

לדברי חזות, לא בכדי בחר אביו של הרב פנחס דווקא בו לעמוד בראש הכולל, שהוא "המוסד החשוב ביותר שלו, היהלום, זה שבוחר בפינצטה את 100 האברכים הטובים והחשובים ביותר באזור הדרום". עוד סיפר, כי ליורש יש כבר היום קהל חסידים משלו: "אתה רואה אנשים בשכונה ה', אנשים עצובים שהתחילו לשמוח – והכול בזכותו. הוא גדל ולמד אצל האשכנזים ובשיטה שלהם, אבל נמצא עם ה'עמך'".

 

אותו לא שאלו

חבר הילדות של ה"בבא" החדש מספר כי "הוא בכלל לא רוצה את זה", אבל כולם לוחצים –

הרב עובדיה יוסף, הרבנים הראשיים וגם אחַיו של אביו המנוח – רבנים מקובלים בפני עצמם. "הם רוצים שהבית הזה ימשיך להיות פתוח לרווחה לכולם, כמקום של גמילות חסדים והכנסת אורחים. שהמפעל הגדול הזה לא ייפסק, חלילה, ושהאור לא יכבה", אמר חזות. "כל הצד של הברכות והייעוץ כבר ייעשה מאליו".

 

לדעתו, גילו הצעיר של הרב פנחס לא אמור להפריע לחסידים, משום ש"יש לו זכות אבות, ואף אחד לא יכול לקחת לו את זה. כבר 500 שנה הברכות של הרבנים במשפחת אבוחצירא מתקיימות, ומה שהם מייעצים נעשה בדרך הכי ישרה". עם זאת, הוא מדגיש כי "הוא תלמיד חכם בזכות עצמו, בזכות ולא בחסד. את התורה והחוכמה הוא לא ירש מאף אחד".

 

"הכוחות עוברים מדור לדור"

יוסי רפאלי, מקורב נוסף לרבי אלעזר אבוחצירא ולחצרו, מגדיר את הבן פנחס כ"אחד שיושב יום-יום ולומד תורה, בחור ישיבה לכל דבר, ראש כולל ומנהל כל המוסדות של הרב". לדבריו, הוא אמנם יותר "ישיבישער" (בחור ישיבה), ופחות "מיסטיקן" או איש של קבלה ותורת הסוד מאשר אחרים במשפחה, אך "בשושלת אבוחצירא הדבר הזה עובר מדור לדור".

 

"אם התקבלה ההחלטה שהוא לוקח את המנהיגות, והרב עובדיה נתן לו את הבכורה – אין ספק שיהיו לו אותם כוחות כמו לאבא שלו, ושהברכות שלו יחולו", אמר רפאלי. "זה לא בא רק ממנו – זה מגדול הדור, זה זכות אבות. ברגע שיש לך את הברכה ויש לך את המינוי – זה פועל".

 

עוד הוסיף: "כמובן שאדם כזה עובד קודם על המידות שלו. כל אחד במשפחה עבר את הדברים האלה. רבי אלעזר צם בצעירותו במשך חמש שנים והיה אוכל רק בשבת, ושבע שנים היה בתענית דיבור. אני בטוח שגם הרב פנחס מכין את עצמו לזה".

 

על גילו הצעיר של הרב פנחס, אמר יוסי רפאלי: "מי שמאמין בדברי חכמים לא תהיה לו מחשבה על זה. גם רבי אלעזר הוכתר בגיל צעיר מאוד. אף אחד לא חושב שכבר מחר בבוקר הוא יהיה בדיוק כמוהו, אבל תחילת ההנהגה היא עכשיו, ועל כך אין עוררין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"500 שנה הברכות מתקיימות". "הרנטגן" עם הרב פנחס אבוחצירא
הרב אלעזר אובחצירא
צילום: בחדרי חרדים
מומלצים