שתף קטע נבחר

מופז מעריך: יהיה צורך בגיוס מילואים בספטמבר

הרמטכ"ל לשעבר מזהיר ממהומות בחודש הבא - לאחר שבן אליעזר הביע חשש כי "אם יצטרכו להילחם, אנחנו לפני מפולת". בראיון לגל"צ אמר: "צריך להסתכל לציבור בעיניים ולומר את האמת - יש סבירות גבוהה שישראל תצטרך לגייס מילואים"

הרמטכ"ל לשעבר צופה גיוס מילואים גדול בחודש הבא, החודש שבו העצרת הכללית של האו"ם תדון במדינה הפלסטינית. ח"כ שאול מופז מקדימה, המשמש כיום כיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אמר הבוקר (יום ג') כי "הסבירות שבה מדינת ישראל תצטרך לגייס כוחות מילואים היא גבוהה". אתמול הזהיר שר התמ"ת לשעבר, בנימין בן-אליעזר, כי "אם מחר יצטרכו להילחם, אנחנו לפני מפולת".

 

בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל הזהיר מופז: "צריך להסתכל לציבור בעיניים ולומר לו את האמת. לספטמבר, שהפך להיות גם מושג וגם למרחב זמן, יש פוטנציאל להפוך לאירוע אלים וכואב שתוצאותיו אינן ברורות".

 

מופז קישר בין המחאות החברתיות להכנות למהומות בספטמבר. "אנחנו רואים בימים האלה את מעמד הביניים והצעירים משלמים ביוקר על מחדליו של נתניהו בתחום החברתי והכלכלי. אבוי לנתניהו ולנו כאזרחי מדינת ישראל אם בספטמבר ישלם אותו מעמד על מחדליו של ראש הממשלה", אמר הבכיר מקדימה.

 

הוא אמר כי התרשם שצה"ל נערך לקשת רחבה של תרחישים והכין את עצמו למצב בו יצטרך לגייס מילואים: "הצבא מתכנן, הצבא מתכונן. ההערכה שלי היא שרעידת האדמה שהאזור עובר לא תפסח על הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לנתניהו יש הערכת חסר באשר למציאות המתהווה ותפקידו כראש ממשלה בישראל".

 

מופז חושש שתוצאות התהליך המדיני התקוע ייראו בתקופה הקרובה: "המחדלים החברתיים והמחדל בתחום המדיני - במשך שנתיים וחצי נתניהו לא נכנס למשא ומתן עם הפלסטינים - ייפגשו בחודשים הקרובים. כל מה שנתניהו היה צריך לעשות היה לומר לאובמה "כן, אבל", ולא היה לו את האומץ המנהיגותי והמדיני הנדרש. הוא מפחד מליברמן, מהקואליציה שלו, מהאנשים במפלגה שלו. הוא נבהל כמו מאש מכל אפשרות לדבר עם הפלסטינים".

 

אתמול התפתח ויכוח בין מופז ליו"ר קדימה, ציפי לבני, במהלך דיון בוועדת חוץ וביטחון, שכונה על ידי הנוכחים "מביך". לבני שאלה את ראש הממשלה אם עמדת הקוורטט ביחס לגבולות 67' היא העמדה שהאמריקנים הציגו ואם היא מקובלת על ישראל. נתניהו השיב לה: "הם יודעים מה עמדתנו". לבני המשיכה ושאלה: "מה עמדת הרוסים?". אז קטע מופז את יו"ר האופוזיציה ואמר לה בתקיפות: "זה לא המקום". נתניהו התערב ואמר להם: "תזמינו אותי לוועדת המשנה ונדון על זה בנחת".

 

מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, קרא אתמול לפלסטינים להשתתף בצעדות המוניות ב-20 בספטמבר, ערב ההצבעה באו"ם על הקמת מדינה פלסטינית. הוא הביע תקווה שמיליונים ישתתפו בקמפיין שיתנהל תחת הכותרת "פלסטין 194" - בגלל שהפלסטינים מקווים שפלסטין תהיה המדינה ה-194 באו"ם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. מזהיר מהערכת חסר
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים