שתף קטע נבחר

"מִכַּת דתית קשה לצאת, זו הזהות שלך"

"לאחר שהבנתי איפה הייתי, פתאום כל הדת נראתה לי שקרית. היום אני יודעת שמה שלימדו אותי זו לא היהדות, אלא עשו עליה מניפולציות", מספרת שרונה בן דוד, מהמרכז לנפגעי כתות

בצהריים (יום ג') הותר לפרסם כי המשטרה עצרה שלושה גברים ושש נשים חברי כת קיצונית, ששייכים לכאורה לחסידות ברסלב. על-פי החשד, חברי הכת התעללו נפשית ומינית בילדיו של מנהיגם, הנשוי לכמה נשים. בחיפוש בביתם נמצאו שוקרים חשמליים, כבלים ומוטות עץ. הילדים נלקחו לטיפול ושיקום במעונות של משרד הרווחה, אך דוברת המרכז לנפגעי כתות, שרונה בן משה, מספרת כי קיים קושי מיוחד להתאושש מכתות שמבוססות על אידיאולוגיה דתית.

 

"כת דתית היא בעייתי במיוחד", אומרת בן משה, שבעבר הייתה חברה באחת. "אני לא יודעת עד כמה הנשים והילדים יוכלו לעשות את ההפרדה בין דרכו האמיתית של רבי נחמן מברסלב, לבין מה שספגו בכת.

 

"מה שלי קרה בזמנו הוא שלאחר שהבנתי איפה הייתי, פתאום כל הדת נראיתה לי כשקר. היום אני יודעת שמה שלימדו אותי זו לא היהדות, אלא עשו עליה מניפולציות. ככלל, קשה יותר לצאת מכת שהיא דתית, כי כל מערכת הערכים והבסיס שלך בנויים על זה. מכת כלכלית קל יותר לצאת, מאחר שאין פגיעה בזהות הקודמת שלך. אם לא ידעו להסביר למי שיוצא מהבית הזה את ההבדל בין הכת לדת, אני לא יודעת מה יהיה איתו. זה מגדל קלפים שרק אם מזעזעים אותו נכון, אפשר לפרק אותו".


מעצר המנהיג החשוד (צילום: צבי צויגנברג)

  

את הכתות המוכרות מחלקים בדרך כלל מחלקים לארבעה סוגים: כלכליות, פסיכולוגיות, פוליטיות ורוחניות-דתיות, כמו זו שנחשפה. מנהיג הכת ביסס את האידיאולוגיה שלו על דמויות מרכזיות בברסלב, ואף טען כי הוא ממשיך דרכן. "הוא לקח רעיונות דתיים ורוחניים, ודרכם שיעבד אנשים", אומרת בן משה, "הוא טוען שהוא עדיין מקבל מסרים מרבנים שנפטרו - מה לעשות ואיך לתקן.

 

"הוא לקח דברים מוכרים ביהדות ועשה עליהם מניפולציה, פירש את כתביו של רבי נחמן כראות עיניו. רבי נחמן אמר שהאדם צריך להרגיש שהוא כלום. 'איך נעשה זאת? נשלח את הנשים והילדים לקבץ נדבות'. ביהדות יש מושג כזה שנקרא 'דינים', שאם יש בשמיים קטגוריה כלפי אדם, הוא יקבל בארץ 'מכה', במקום בעולם הבא. זו הסיבה שהם קופצים ומוחאים כפיים, זו דרך להמתיק את הדין. ואיך עוד אפשר להמתיק את הדין? מרביצים - כדי לתקן את מה שעלול ליפול עלינו משמיים".

 

יותר גרוע מגואל רצון

בן משה נמנעת לכתחילה מההשוואה המתבקשת לגואל רצון. "זה יותר גרוע מהמקרה

של רצון", היא מבהירה, "רצון לקח את המין לאקסטרים, והביא את הנשים שלו לשיעבוד נפשי. אבל כאן המנהיג ידע היטב שיש בו כוחניות ושהוא מתעלל גם פיזית".

 

עורך דינה של מתלוננת בתיק טען כי החשוד המרכזי כבר נחקר בעבר בחשד להטרדת קטינה, אולם הפרקליטות סגרה את התיק מחוסר ראיות. "אחרי שהלקוחה שלי נחשפה להתנהלות שם, היא ברחה, אבל נפשית היא לא נמלטה משם" מסביר עו"ד עמי סביר, המייצג אותה. "היא פנתה למרכז הישראלי לנפגעי כתות, והם סיפקו לה תמיכה נפשית. בסופו של דבר, היא הגיעה למסקנה שלטובת הציבור הפרטים צריכים להחשף. בעתיד ישנה גם כוונה לתבוע אותו גם תביעה אזרחית על הצלקות שעשה בנפשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד העוזרים שנעצרו
צילום: אוהד צויגנברג
עו"ד עמי סביר
מומלצים