שתף קטע נבחר

מחאת הקוטג': מה נשאר מהבטחות הרשתות

במגה הבטיחו למכור גבינה לבנה וקוטג' ב-5.49 שקלים עד שהחברות יורידו את מחירי הגבינות הלבנות, אך מוכרים את המוצרים ב-6.99-5.69 ש'. בשופרסל הפסיקו למכור 2 ב-10 ש', למרות שהבטיחו מבצע "ללא הגבלת זמן" ורמי לוי וכמעט חינם עמדו בהבטחותיהם, אך עדיין מוכרים גבינה לבנה ביוקר

כמעט חודשיים עברו מאז פרצה ושככה סערת הקוטג' . כמה מרשתות המזון הבטיחו אז מבצעים ארוכי טווח על מוצרי חלב, ובראשם גבינת קוטג' וגבינה לבנה. במגה אף אמרו: "אסור לאפשר למחאה צרכנית חשובה זו לגווע". האמנם? מי מהרשתות אכן עמדה בהבטחותיה?

 

בשופרסל הבטיחו מבצע ללא הגבלת זמן על קוטג' וגבינה לבנה, 2 ב-10 שקלים, אך המבצע משום מה נגמר ב-1 באוגוסט, ומאז גבינה לבנה נמכרת ב-7.60 שקלים בשופרסל דיל עזריאלי, וגבינת קוטג' נמכרת בשופרסל דיל עזריאלי ב-5.79 שקלים, ובשופרסל שלי ב-5.90 שקלים. שופרסל מסרה ל-ynet שהיום (ו') יתחדש המבצע 2 קוטג' וגבינה לבנה ב-10 שקלים, אחרי שאתמול הוחלט להמשיכו גם בתקופת החגים. עדכון: מבדיקת ynet עולה כי המבצע בשופרסל חוּדש רק לגבי קוטג', ולא לגבי גבינה לבנה.

 

"אנו מאמינים ש-5.49 ש' הינו המחיר הרצוי וההוגן"

מה קורה ברבוע כחול? בשיא סערת הקוטג', ברשת מגה הבטיחו להוריד את מחירי הקוטג' והגבינה הלבנה ל-5.49 שקלים. הרשת הבהירה כי "מדובר בפתרון ביניים, וככל שתתקבל חקיקה או החלטת גוף רגולטורי בהקשר זה, החברה תפעל בהתאם". אולם למרות שהיצרניות לא קיבלו החלטה להוריד את מחיר הגבינה הלבנה, והמדינה לא הורידה עדיין את מחיר המטרה של החלב, הרשת העלתה די מהר את מחירי הגבינה הלבנה ל-6.99-6.49 שקלים.

 

זאת למרות שמנכ"ל מגה קמעונאות, זאב וורמברנד, אמר אז: "למרות שהמחיר שקבענו, 5.49, נמוך יותר ממחירי הקנייה הקיימים של הרשת, אנו מאמינים כי מחיר זה הינו הרצוי וההוגן עבור כלל הגורמים ומשקלל בתוכו את מחירי המוצרים לפני הסרת הפיקוח וכולל בתוכו גם את שיעור עליית המחירים של חומרי הגלם והתקורות בתחום".

 

במגה אף הצהירו אז, כי "אם עד 1 ביולי החברות לא יורידו את מחירי גבינות הקוטג' וכל סוגי הגבינה הלבנה, הרשת תשקול שלא לרכוש את הגבינות, או לרכוש אותן מגורמים אחרים". מחיר הגבינה הלבנה לא ירד, אך הגבינות עודן נחות על המדפים של מגה.

 

עוד אמר אז וורמברנד כי "הגיע הזמן שיצרניות החלב ייקחו אחריות ויוזילו באופן מיידי את המוצרים. אני שמח על החלטת הממשלה לבדוק את נושא עליית המחירים, אך עד לקבלת הכרעה בנושא, אי אפשר להמשיך ולתת לציבור הצרכנים לשלם את המחיר. אסור לאפשר למחאה צרכנית חשובה זו לגווע".

 

נכון לרגע זה, יצרניות החלב הצהירו כי כשהמדינה תוריד את מחיר המטרה של החלב, כפי שהחליטה, רק אז הן יורידו את מחירי מוצרי החלב, ולא עכשיו ומייד.

 

ומה קרה לקוטג'? גם פה המחיר שקבעה מגה, 5.49 שקלים, שהוא "המחיר ההוגן והרצוי", לפי מנכ"ל הרשת, לא נותר על כנו. ברגע שתנובה, טרה ושטראוס הורידו את מחיר גבינת הקוטג' (בו זמנית כמובן), וקבעו אותו לצרכן על 5.90 שקלים, הרשתות יישרו קו וכיום גבינת הקוטג' מתומחרת אצלן ב-5.90-5.49 בלי מבצעים. גם במגה, הקוטג' מתומחרת בין 5.90 ל-5.69 שקלים.    

 

רמי לוי וכמעט חינם: עמדו במילתם, אך לא יותר מכך

רמי לוי היה הראשון שהגיב למחאת הקוטג'. הוא הצהיר כי יוריד את מחיר כל סוגי הקוטג' בחנויות רמי לוי שיווק השקמה ל-4.90 שקלים מ-6.49 שקלים למשך שבוע. כעבור אותו שבוע, הוא הכריז שימכור קוטג' שטראוס ב-4.90 שקלים עד סוף השנה. ואכן, הוא עומד במילתו: ברמי לוי שיווק השקמה עדיין מוכרים קוטג' שטראוס ב-4.90 שקלים. שאר סוגי הקוטג' עולים אצל רמי לוי 5.49 שקלים, כלומר נמוך יותר מהמחיר לפני המהפכה, אך גבוה מהמחיר בשיאה. גבינה לבנה עדיין עולה ברשת 6.49 שקלים, כמו בימי טרום המחאה.

 

לוי אף הבטיח אז כי יוזיל מוצרי בסיס. הוא אכן עשה זאת, לפרקי זמן של 4 ימים עד שבוע, וכעת הוא אף מוכר, למשך שבועיים, סל מוצרי בריאות בסיסיים במחירים נמוכים.

 

עדי צים מרשת מחסני כמעט חינם  הבטיח בעת סערת הקוטג' מבצעים שבועיים מתחלפים על מוצרי חלב, ואמר אז: "אנו קשובים למחאת הצרכנים, ופועלים רבות לשמירה על מחיר הגיוני לצרכן, במטרה ששאר הרשתות יפעלו בהתאם להוזלת הסל. למרות התמורות במחירי המוצרים שונים, הרשת דוגלת בנאמנות לצרכן ושמירה על רמת מחירים נמוכה".

  

המבצע שהוכרז אז, למשך שבוע, היה: חלב תנובה בקרטון עם פקק - 3.90 שקלים במקום 6.20 שקלים. גבינה לבנה טרה 5% נמכרה ב-4.5 שקלים במקום ב-7.40 שקלים, וכל מוצרי מחלבות גד ומחלבת צוריאל נמכרו במבצע - המוצר השני ב-50% הנחה.

 

האם הרשת קיימה את הבטחתה וממשיכה גם היום להציע מבצעים על מוצרי חלב? נראה שאכן כן. נכון להיום, המבצע על גבינות גד השני ב-50% עדיין קיים. שמנת עמידה טרה נמכרת במבצע של 7.90 שקלים, או 3 ב-19.99 שקל ו-5 גביעי שמנת 15% נמכרים ב-9.99 שקלים. יש גם מבצעים על גבינה צהובה: 2 יחידות גבינה פרוסה מסוג גלבוע 200 גרם  - 2 יחידות ב-24.99 שקל, וגבינה גוש חלב פרוסה 200 גרם 2 יחידות ב-24.99 שקל.

 

ויחד עם זאת, המבצעים על גבינה לבנה וקוטג' נגוזו: גבינה לבנה נמכרת כיום במחסני כמעט חינם ב-7.45 שקלים, וקוטג' ב-5.90 שקלים.

 

המבצע הכי משתלם נכון לרגע זה, נערך בימים אלה ברשת מיסטר זול של קו אופ, ויסתיים בסוף השבוע: 2 גבינה לבנה וקוטג' ב-7 שקלים בלבד, כלומר 3.5 שקלים ליחידה. המבצע לכבוד חגיגות 70 שנה לרשת, שלא יצאה בהצהרות גרנדיוזיות בעת המחאה.

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
לאן נעלמו המבצעים?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים