שתף קטע נבחר

המחלבות: נוריד את מחירי מוצרי החלב

תנובה, טרה ושטראוס הודיעו שיורידו את מחירי מוצריהן לרשתות, אחרי שמחיר המטרה החדש של החלב ייכנס לתוקף. המחלבות אמורות לתרום גם הן את חלקן להוזלה ולא ברור עדיין אם יעשו כן. התמ"ת: "מחיר המטרה ירד תוך שבועות ספורים". אנשי מחאת הקוטג': "שיוזילו מיד"

שטראוס, טרה ותנובה הודיעו היום (ה') כי יוזילו את מוצרי החלב לרשתות אחרי הורדת מחיר המטרה של החלב. רמי לוי קרא אמש לחברות "שיורידו תיכף ומיד את המחיר. שלא יחכו", אבל המחלבות מחכות.

 

 

מחיר המטרה של החלב (מחיר החלב הגולמי שהרפתנים מוכרים לרפתות) ירד ב-6-5 בעקבות החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו, אתמול (ד'). רה"מ אישר את הסכמות שר התמ"ת שלום שמחון, ושר האוצר יובל שטייניץ, לרפורמה במשק החלב, בהתבסס על המלצות ועדת קדמי, ועדה שהוקמה בעקבות מחאת הקוטג'. שרת החקלאות אורית נוקד התנגדה להורת מחיר המטרה.

 

"שטראוס מברכת על החלטות הממשלה", מסרו בחברה, "לאחר שמחיר המטרה החדש של החלב יכנס לתוקף, שטראוס תערוך התאמות במחיר מוצרי החלב לקמעונאים, עם זאת יש לזכור כי שטראוס אינה קובעת את המחיר לצרכן אלא לרשתות השיווק ולקמעונאים בלבד".

 

מתנובה נמסר: "על מנת שהרפורמה שעליה הכריז ראש הממשלה תהיה אפקטיבית ותיתן הטבה משמעותית לצרכנים, על כל הגורמים לתת את חלקם. עם כניסת מחיר המטרה החדש לתוקף תנובה תודיע על הורדת מחירים. אנו מצפים מהרשתות להצטרף למהלך זה".

 

בטרה מסרו "עם כניסת מחיר המטרה החדש, נערוך התאמות במחיר".

 

המחלבות אמורות לתרום גם הן את חלקן להורדת המחירים. הורדת מחירי מוצרי החלב בהתאם למחיר המטרה בלבד, לא הולמת את רוח המלצות ועדת קדמי. הורדה כזאת משמעה שרק הרפתנים יספגו את הנזק ולא המחלבות הגדולות.

 

מאנשי מחאת הקוטג' נמסר: "המחאה מדגישה כי המחלבות והקמעונאים ממשיכים לעשוק את הציבור במחירים שאינם הגיוניים והגבוהים ב 50% ויותר ממחירי מוצרים דומים בחו"ל - לפיכך החרם שהכרזנו על כל מוצרי החלב (פרט לאלו שבפיקוח) - נמשך ללא שנוי. כל חברות בענף המזון נקראות להוזיל מיידית את מחירהן ב 36% - ללא כל קשר לשנוי מחיר המטרה".

 

התמ"ת: מחיר המטרה ירד תוך שבועות ספורים

גורם בתמ"ת אמר ל-ynet כי לאחר שהתקבלו כל ההמלצות, יישומן עבר לוועדה המקצועית, ומשם "זה ירוץ מהר", אמר. "מתחילים לעבוד עכשיו על כל ההמלצות, וההורדה במחיר המטרה של החלב תקרה תוך שבועות ספורים". כל זאת כמובן, בתלות בשתי העתירות לבג"ץ שהגישו הרפתנים נגד המלצות ועדת קדמי. במסגרת העתירות, הרפתנים דורשים צו ביניים שיקפיא את יישומן, בנוסף, שינוי מחיר המטרה כרוך בחקיקה והכנסת תצא לפגרה בשבוע הבא.

 

ברשתות מיהרו לאמץ את החלטת רה"מ. ברשת שופרסל מסרו אתמול בתגובה: "אנחנו מקבלים את המסקנות, וניישמן באופן מיידי". רמי לוי אמר אתמול ל-ynet: "זו התחלה טובה בדרך להורדת מחירים. כל מה שעושה טוב לצרכן - אני בעדו. אבל אני חושב שבממשלה צריכים לעשות מאמצים להוריד מחירים של עוד הרבה מוצרים, לא רק מוצרי חלב. אני מקווה שתנובה ושאר היצרנים יקחו יוזמה, וכיוון שמחיר החלב הגולמי ירד, שיורידו תיכף ומיד את המחיר. שלא יחכו".

 

לפי גורמים בענף, הפחתת מחיר המטרה של החלב ב-6-5 אגורות לא תביא להוזלה משמעותית של מוצרי החלב. גם פתיחת השוק לייבוא גבינות קשות לא יגדיל את ההיצע מיד, והמחירים של הגבינות הללו ירדו ב-2 שקלים בממוצע, כך לפי הערכות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
בכמה יורידו? לא בהרבה
צילום: בן קלמר
מומלצים