שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

אידלמן נגד המתמחים: אל תפרו חוק, לא נגן עליכם

המתמחים שוב הרימו קול, גם רופאים בכירים תקפו אותו בעקבות הסיכומים עם האוצר - ויו"ר ההסתדרות הרפואית מגיב באזהרה: "אל תביאו אותנו למצב של 'תמות נפשי עם פלשתים'. המו"מ נמשך ואנחנו לא נכנעים לתכתיבים משום גורם"

העימות הפנימי בין הרופאים מגיע לעוד שיא, ויושב ראש ההסתדרות הרפואית מסיר את הכפפות: ד"ר לאוניד אידלמן, שהותקף בחריפות אחרי שסיכם עם האוצר על שורת עקרונות בדרך לסיום השביתה הממושכת, פרסם בצהריים (יום ה') איגרת לכלל הרופאים, שבה הזהיר את המתמחים שאיימו שוב במרד: אל תביאו אותנו למצב של "תמות נפשי עם פלשתים". בה בעת, מכונסים נציגי המתמחים לישיבה בשיבא.

 

"אני מבין לחלוטין את הצורך בביטוי אישי ואת התחושות שלכם לכך שהממשלה אינה קשובה מספיק", כתב אידלמן, והזכיר כי "חשוב לזכור כי פעילויות מחאה שונות אשר מביאות הלכה למעשה לשביתה מעבודה (שלא במסגרת הנחיות הר"י ושאינן מסוכמות עם בית הדין לעבודה) נחשבות להפרת חוק, ובהתאם, הר"י לא תוכל להגן עליהן משפטית".


אידלמן עם מפגינים, היום במאהל בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

בעקבות הסיכומים מאמש - שכללו בין היתר הוספת 1,000 תקנים של רופאים, עם עדיפות לפריפריה, הפחתת מספר התורנויות של המתמחים, ומענקים לאלו שיעבדו בפריפריה - קמה שוב קול זעקה. מתמחים טענו ש"אידלמן מוחלש",

 

יו"ר ההסתדרות הרפואית לא נותר חייב - ותחת הלחץ כתב להם עוד: "זכרו, כי פעולותיכם הבלתי מאורגנות עלולות בסופו של דבר לחזור אל כולנו כבומרנג, בבחינת 'תמות נפשי עם פלשתים'". הוא ביקש להזכיר כי "צוות לא קטן של רופאים, עם ניסיון רב שנים ואורך רוח, מנהל המו"מ לאורך חודשים ארוכים, ולא נכנע לשום תכתיב שניתן מכל גורם שהוא".

 

אידלמן התייחס לדיון שלשום בבג"ץ בנושא השביתה, בו ניסו שוב האוצר ומשרד הבריאות להפנות את הצדדים לבוררות. "השופטים אמרו שהסכסוך נמשך זמן רב מדי, כי בתקופה זו הפגיעה בחולים היא קשה מנשוא. ברור לי כי רבים מאיתנו אינם חשים כך, אך חשוב שנהיה מודעים לזווית הראיה של בית הדין הגבוה לצדק". הוא הביע תקווה שבימים הקרובים, עד למועד שבו נקב בית המשפט (יום שני), תושג "התקרבות מיוחלת".

 

יו"ר ההסתדרות הרפואית ביקש גם להודות "על החיזוק והתמיכה הרבה אשר קיבלתי מציבור הרופאים בימים האחרונים, במהלך הימים בהם שבתתי רעב. יחד עם זאת, המאבק טרם הסתיים. יש עוד נושאים רבים כאמור על סדר יומנו. לפיכך, העיצומים וצעדי המחאה שתוכננו עומדים בעינם".

 

במקביל, נמשכת גם הביקורת על ההסכם המסתמן, ומגיעה עתה מכיוון איגוד רופאי הפגים. "אין בהסכם הזה פתרון למקצוע שנמצא על סף קריסה", הלינו הרופאים בהודעתם, "והמצב ימשיך להרחיק רופאים צעירים מהתמחות ברפואת יילודים ולא ימנע פרישה בשל שחיקת הרופאים".

 

לדברי יו"ר האיגוד, פרופ' שאול דולברג, "התוספת הכספית המוצעת לרופאים שיגיעו למקצועות במצוקה, היא מכובדת, אבל כשמסתכלים על האלטרנטיבה שיש לרופאים כרופאי קהילה או מועסקים בקופות החולים, מבינים כי ההסכם המתגבש לא יגרום להם להגיע לעבוד בבתי החולים. כבר כיום אין מספיק רופאים שיאיישו את הפגיות בשל עומס ותנאי תעסוקה ירודים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משיב לביקורת. ד"ר לאוניד אידלמן
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים