שתף קטע נבחר

חצי ממשלה תדון במחאה; ארדן: כולנו אוכלי סושי

ביום שאחרי הפגנות ה-300 אלף, ראש הממשלה הכריז על הצוות המיוחד שאמור לדון עם המוחים. כולם רצו להיות בפנים, אז בהמלצות ידונו 18 שרי הקבינט החברתי-כלכלי. "אין הרבה זמן והמלאכה מרובה"

התוכנית הראשונית הייתה לצוות קטן ויעיל שיביא תוצאות מהירות - אבל בנימין נתניהו החליט שיותר מחצי ממשלה תדון בדרישות המפגינים: גל המחאה שסחף את המדינה הוציא אתמול (שבת) לרחובות לא פחות מ-300 אלף בני אדם, במפגן החברתי המרשים שזכור בישראל. בבוקר שאחרי, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע על צוות שידון עם מובילי המחאה על מהות ה"צדק החברתי" - שבהמלצותיו ידונו יותר ממחצית משרי הממשלה.

 

מחאת האוהלים - כותרות אחרונות ב-ynet

 

עוד לפני ישיבת הממשלה התכנסו כרגיל שרי הליכוד. בשבוע שעבר עוררה סערה התבטאות של אחד מראשי הערים בישיבת סיעת הליכוד, נגד "מחאת הסושי והנרגילות". השר גלעד ארדן אמר ש"אין מקום לדיבורים כמו הסיפור של הסושי. סושי זה לא דבר נורא. רוב העם, וגם אני, אוכל סושי". נתניהו הגיב לדבריו: "אני מסכים איתך. צריך לתת מענה למצוקה". 

 

לפני שבוע, הודיע נתניהו כי הורה "להקים צוות שרים מיוחד שיביא לתוכנית מעשית להקלת הנטל הכלכלי. אני מבקש מהצוות להקים שולחן עגול עם נציגים ממקומות שונים ומגזרים שונים על מנת לשמוע את הבעיות, ההצעות והפתרונות ולהביא לתוכנית לביצוע שנוציא לפועל על מנת להקל את הנטל הכלכלי על תושבי ישראל".


מפגינים בתל אביב (צילום: AFP)

 

בימים האחרונים הופעל לחץ רב גם בליכוד וגם במפלגות הקואליציה - רבים רצו להיות בצוות המדובר. נראה שכדי לא ליצור חיכוכים מיותרים, נתניהו החליט על הפרדה בצוותים - והטיל אחריות על כל 18 שרי הקבינט החברתי כלכלי.

 

בראש הצוות המקצועי יעמוד פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה ומי שעמד עד לאחרונה בראש המועצה הלאומית לכלכלה. "אי אפשר להתעלם מהקולות העולים מן הציבור. ניתן פתרונות אמיתיים, לא טיפל קוסמטי", הבטיח נתניהו בפתיחת ישיבת הממשלה.


טרכטנברג. אחראי על "השולחנות העגולים" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

לדברי נתניהו, "המלצות יועברו לקבינט החברתי כלכלי בראשות השר שטייניץ". זה אמור לקרות תוך חודש. לאחר שישמע את המלצות הקבינט, נתניהו אמר שיביאן לאישור הממשלה. "מנואל הוא שילוב אדיר של כלכלן ושל אדם עם רגישות חברתית", אמר ראש הממשלה. "הוא עמד עד לאחרונה בראש המועצה הלאומית לכלכלה ועשה את תפקידו בצורה יוצאת מן הכלל".

 

טרכטנברג יהיה אמון, לדברי נתניהו, על "השולחנות העגולים שיפריחו הרבה רעיונות בזמן קצר. אין הרבה זמן והמלאכה מרובה". ראש הממשלה הוסיף כי הוועדה בראשותו תהיה אחראית על מספר תחומים, בהם "הצעות לשינוי סדר עדיפויות על מנת להקל על הנטל הכלכלי, שינוי בתמהיל תשלומי המיסים, הגברת הנגישות לשירותים חברתיים, הגברת התחרותיות והיעילות וצעדי יישום לתוכנית הדיור שכבר השקנו".

 

פרופסור טרכטנברג, אותו הגדיר נתניהו כ"אדם הטוב ביותר במדינת ישראל לעמוד במשימות אלו", אמר כי "בשבועות האחרונים אנו עדים לתהליך רב עוצמה, שובר מוסכמות ומרשים מאוד. מה שעולה ממנו בברור הוא הבעת תסכול, כאב, ואכזבה על כך שקיום כלכלי סביר נראה רחוק עבור משפחות עובדות. מצד שני אנו שומעים קריאות ורחשים, ערגה וכמיהה, לצד חברתי. יש פה פוטנציאל גדול לשינוי לטובה בחברה הישראלית פנימה. כמובן שזה תלוי ביכולת התרגום שלנו את הרחשים של המחאה לשפת העשייה. זה לא יהיה קל, אני לא יודע אם היה לזה תקדים. אבל עלינו למצוא, ואולי להמציא, את אבן הרוזטה שתעזור לנו במלאכה". 

 

פתאום קם העם

בממשלה קיוו שהמחאה החברתית תלך ותדעך, אך אמש היא הגיעה לשיא מהדהד ברחבי הארץ, כשמאות אלפי בני אדם - מכל קצות הקשת הפוליטית - יצאו לרחובות מקריית-שמונה ועד אילת וקראו: "העם החליט צדק חברתי".

 

בעצרת הגדולה בתל-אביב, לשם באו לפחות רבע מיליון איש, פנתה אל ההמונים דפני ליף, שיזמה את מחאת האוהלים הראשונה. "קמנו והתחלנו פה משהו חדש - מקריית שמונה ועד אילת.

 הרוח הזו היא רוח חדשה, רוח שאי אפשר לנצח. את הרוח הזו אני מרגישה בכל יום שעובר. את הקול הזה אי אפשר להשתיק. הרוח הזו הולכת ומתעצמת. היא סופה שעוברת בכל הארץ ותמשיך ותתעצם. זה הוריקן".

 

ליף גם לגלגה על הניסיונות לפלג את ראשי תנועת המחאה: "הם מנסים להכניס אותנו לחדרים קטנים מוארים בפלורסצנט. בחדרים האלה לא נושבת שום רוח, בטח לא הרוח שלנו. בחדרים האלה האוויר מלאכותי, יש רק מזגן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם
מפגינים בתל אביב
צילום: בן קלמר
מומלצים