שתף קטע נבחר

רה"מ דחה את ההצבעה על משק החלב

ההצבעה בממשלה על הרפורמה במשק החלב נדחתה אחרי התנגדות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, והצהרות שרים כי יצביעו נגדה. הממשלה תדון בכך בישיבתה בשבוע הבא ואף הוצע כי הדיון יועבר לוועדת טרכטנברג. הרפתנים: "זו החלטה אמיצה ונכונה"

אי הסכמה בממשלה על רפורמת משק החלב. הרפורמה נידונה היום (א') בישיבת הממשלה, אך ההצבעה על הצעת המחליטים בנושא מסקנות ועדת קדמי תידחה למועד אחר והוסכם על המשך דיון בישיבת הממשלה ביום א' הבא. אחת ההצעות בישיבה, של השר בני בגין, היתה להעביר את הדיון במחירי מוצרי החלב לוועדת טרכטנברג .

 

כל זאת אחרי שרה"מ בנימין נתניהו אישר לפני כשבועיים את מסקנות ועדת קדמי לבדיקת משק החלב, ושר האוצר יובל שטייניץ כבר מיהר לחתום על צו לפתיחת שוק הגבינות הקשות לייבוא.

 

 

ההצבעה נדחתה בעקבות מסמך ההערות ששלח המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מלכיאל בלס, לפיו השינויים במשק החלב, בעקבות מחאת הקוטג', נעשו בחיפזון, ללא התייעצות נאותה עם שרת החקלאות אורית נוקד, וידרשו שינויי חקיקה מרחיקי לכת, כולל שינוי החוק לתכנון משק החלב שהתקבל לפני 4 חודשים.

 

לאור המסמך הזה, הביעו אתמול (שבת) שרי ישראל ביתנו את התנגדותם הנחרצת לפתיחת שוק החלב לייבוא. גם השרים מתן וילנאי (עצמאות), המשנה לרה"מ משה בוגי יעלון (ליכוד), משה כחלון (ליכוד), אלי ישי ("שס") ויעקב מרגי (ש"ס) הודיעו כי הם מתנגדים למסקנות של ועדת קדמי וקוראים לרככן. אהוד ברק (עצמאות) צפוי היה לתמוך גם הוא בעמדת חברת סיעתו, שרת החקלאות אורית נוקד, המתנגדת למתווה קדמי.

 

השר אלי ישי אמר הבוקר בישיבה: "שרי ש"ס יצביעו בעד דו"ח קדמי רק אם תורחב רשימת מוצרי החלב שבפיקוח. יש מי שלא גומר את החודש ויש מי שלא מסוגל להתחילו".

 

עוד אמר כי:"הורדת מחירי החלב זה על גבול פיקוח נפש. מחובתי לשמור על זוגות צעירים וקשישים המתבססים על צריכת גבינות רכות. ללא הרחבת הפיקוח נתנגד לדו"ח קדמי".

 

שרת החקלאות אורית נוקד אמרה כי "צדק חברתי לא יתאפשר ללא הליך מקצועי המלוה בשקיפות, מה שלא התרחב שוועדת קדמי. לכן יש לדחות באופן מיידי את מסקנות הוועדה".

 

יעלון, אמר כי "יהיו לכך השלכות קשות על יציבותו ועתידו של משק החלב. לפני הכל צריך לטפל בחברות הגדולות שמייצרות וברשתות הגדולות שמשווקות מוצרי חלב. אם זוהי הדרך היחידה לבלום את השתוללות החברות הגדולות, הממשלה צריכה להטיל פיקוח על מחירי הקוטג', היוגורט, הגבינה הלבנה ועל יתר מוצרי החלב הבסיסיים".

  

השר וילנאי אמר אמש כי "הממשלה צריכה לחפש דרכים אחרות בכדי להוזיל את מוצרי החלב ולהפסיק להיטפל לרפתנים שקמים כל יום ב-4 לפנות בוקר. מדובר בבעיה יותר מורכבת והתחושה היא כי הפתרון הקל שנמצא הוא להטיל המעמסה על גב הרפתנים". מרגי טען כי: "הרפתנים הם מעמד הביניים. אין הוכחה שייבוא חלב יוריד מחירים".

 

הרפתנים: "הפחתה של 6 אג' במחיר קוטג' לא תביא תועלת"

יעקב בכר מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר אמר בתגובה: "שרי הממשלה קבלו החלטה אמיצה ונכונה למען החקלאות בישראל והבינו כי רק דיון רציני ותכנית ארוכת טווח לענף המזון בישראל, יביא לפתרונות מקצועיים ולהוזלת מחירי המזון ופיקוח על הענף וכי האשמים העיקריים להעלאת מחירי המזון הם בוודאי לא הרפתנים. יש להתמקד ברווחים העצומים של הטייקונים , בעלי המחלבות ורשתות השיווק.

 

"למרות ניסיונות אנשי האוצר לבצע מחטף ו'למכור' את המלצות ועדת קדמי עבור פיקוח מחירים והבטחות נוספות, שלא יביאו כלל להפחתת מחירי מוצרי החלב בישראל, אלא רק להגדלת קופת האוצר, מבינים שרי הממשלה כי הפחתה של 6 אג' במחיר הקוטג', על חשבון חיסול רפתות, לא תביא לשום תועלת".

 

עוד אומר בכר כי "לא מובן מדוע בשעת משבר מזון כה גדול בעולם, מאפשרת מדינת ישראל אפילו חשיבה על הפסקת ייצור מזון מקומי, כך שהמדינה תהיה נתונה לעול נוסף של יבוא מזון וכן לסכנה בסנקציות עתידיות על הענף, ובעיקר כאשר התכנית הזו לא תביא להוזלת מוצרי המזון לצרכן". 

 

מנכ"ל מועצת החלב, שייקה דרורי בירך גם הוא על אי החלטת הממשלה."אין ספק שהשכל הישר גבר על האילוץ בספין פוליטי כזה או אחר", אמר. "אני מביע תקווה כי הימנעות הממשלה מאימוץ מתווה קדמי בישיבתה הבוקר, תאפשר להציב את הפתרונות להתייקרות המוצרים על אדנים כלכלייים, כאשר הפתרונות יהיו בזיקה לבעיות האמיתיות – במקום שם הן קיימות - כמו בפערי התייווך של המגזר הקמעונאי ולא במקום שם קל לכאורה לכפות אותם".

  

לדעת דרורי הימנעות ראש הממשלה מלהביא את הרפורמה להצבעה, צריכה לעודד כל אזרח בישראל – שכן היא הוכחה לכך שגם ראש הממשלה מבין שהספין שניזום מיד לאחר מחאת הקוטג' כבר לא רלבנטי. "גלי המחאה ששוטפים את המדינה דורשים צדק חברתי ולא להמשיך ולרמוס את החוליה חלשה בכל שרשרת. היום ניתן לכולנו פתח של תקווה לחשוב שגם בלשכת ראש הממשלה מבינים זאת" אמר  דרורי. 

  

ביקורת קשה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה

ביום ו' שלח המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מלכיאל בלס מסמך הערות למזכיר הממשלה צבי האוזר ולשרי הממשלה, לקראת ישיבת הממשלה ביום א', ובו שטח ביקורת קשה נגד השינויים והרפורמה הצפויה בענף בחלב, עליה ממליצה ועדת קדמי. בלס כותב במסמך לצבי האוזר כי אמנם לממשלה מותר לשנות מדיניות אך נדרשת "בדיקה זהירה ומקיפה". הוא גם מוחה נגד אי שיתוף משרדו בגיבוש ההמלצות ואי שיתוף שרת החקלאות אורית נוקד בהחלטות.

 

בלס כתב כי בהצעה של צוות המשנה לבדיקת שוק מוצרי החלב יש בנושאים מסוימים, "משום שינוי חזית של ממש, בתחום שקידמה הממשלה בחקיקה רק לאחרונה, וביצועה מחייב שינויי חקיקה מורכבים".

 

עוד כתב כי ההמלצות של ועדת קדמי גובשו בחיפזון: "פרק הזמן שעמד לרשותנו לגיבוש התייחסות הוא בלתי מספיק לשם בחינה מעמיקה של ההצעה ומשמעויותיה. הדבר קשה במיוחד בנסיבות בהן משרדנו לא שולב כלל בשלבי גיבוש המדיניות, למרות ההיבטים המשפטיים הנכבדים שהיא כוללת. גם הייעוץ המקצועי של משרד האוצר לא שולב בהליכי גיבוש מסקנות צוות המשנה, והייעוץ המשפטי של משרד החקלאות היה שותף באופן חלקי בלבד".

 

בלס מתייחס לשינוי שיידרש להיעשות בחוק שהתקבל אך לאחרונה. ענף החלב פעל עד היום כענף מתוכנן. החוק לתכנון משק החלב התקבל בכנסת ב-28 במרס, כלומר לפני ארבעה חודשים בלבד, בהסכמת כל משרדי הממשלה הרלוונטיים, ולאחר עבודה שנמשכה מספר שנים.  החוק עיגן את משטר התכנון שהיה מעוגן במשק החלב במשך שנים רבות, והיה מעוגן עד לחקיקת החוק בחוק לתכנון משק החלב בישראל מ-1992 ובצו הפיקוח על מצרכים ושירותים (ייצור חלב) - התשכ"ז 1967.

 

"לא ברור מה היה בסיס הנתונים לקבלת ההחלטות על פתיחת השוק לתחרות, והאם הובאו בחשבון כל השלכות המהלך " הוא כותב, "....אין בידינו לאשר כעת כי ההסדרים המוצעים עומדים בבחינה חוקתית, וזו תיערך על ידינו כאשר יגובשו הדברים לכדי חקיקה".

 

הרפתנים: "פגעו בחולייה החלשה במקום בטייקונים"

גם ההחלטה שעל המחלבות והרשתות לדווח על רווחיות אחת לרבעון בשנה הראשונה, לפי היועץ, דורשת את שינוי חוק הפיקוח על מצרכים ושירותים, משום שלפי חוק זה, הן מחויבות לדיווח פעם בשנה. עוד כתב כי מדובר בפרק זמן קצר מדי כדי "לשנות לחלוטין את התנהלות משק החלב ואת משטר התכנון שהיה נהוג עד כה על בסיס המלצות צוות שהתקבלו תוך מספר שבועות למרות התנגדות משרד החקלאות".  בלס אף מתריע שישנן עתירות של מועצת החלב ומגדלי הבקר לחלב נגד ההמלצות, שטוענות לפגיעה חוקתית בחופש העיסוק. 

 

לקראת ישיבת הממשלה, הרפתנים החלו בהפגנות וחסימת צמתים בכל רחבי הארץ. ב-12:00 צפויים להגיע מספר רפתנים למצודת זאב כדי לרכוש 30 אלף טפסי התפקדות לליכוד במטרה להשפיע על הבחירות הבאות למפלגת הליכוד.  הרפתנים טוענים כי הורדת מחיר המטרה של החלב (מחיר החלב הגולמי) המפוקח תהווה פגיעה קשה בפרנסתם ותגרום לסגירת 400 רפתות, מה שיביא להרס משק החלב בישראל.

 

הם טוענים כי יבוא גבינות קשות יפגע לטענתם במחלבות הקטנות, והמלצות קדמי מעודדות פגיעה ברפתנים בלבד, שעיסוקם מפוקח, בעוד שהמחלבות הגדולות, תנובה, טרה ושטראוס, וכן רשתות השיווק יצאו מהן ללא פגע. הרפתנים מבקשים להוריד את המע"מ על מוצרי מזון, ולא את מחיר החלב הגולמי. לטענתם, "פגעו בחולייה החלשה במקום בטייקונים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
הרפתנים כ"400 רפתות יסגרו"
דודו אזולאי
מומלצים