שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האוצר נגד השיכון: תוכנית הדיור תיטיב עם חרדים

  לקראת דיון שצפוי להתקיים היום ברפורמות הדיור שיזם ראש הממשלה, האוצר ידרוש שמשרד השיכון לא יהיה זה שיקבע את הקריטריונים לקבלת דיור לצעירים ולסטודנטים, מחשש להעדפת החרדים. משרד השיכון: טענות האוצר מופרכות לחלוטין; קבענו קריטריונים חדשים

  באוצר מתנגדים ליישום הצעות המדינה לפתרון מצוקת הדיור של צעירי ישראל - אם לא ישונו הקריטריונים לקבלתם; כך נודע ל-ynet לקראת דיונים שצפויים להתקיים היום (ד') במינהל מקרקעי ישראל בשלוש הצעות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפתרון מצוקת הדיור של צעירי ישראל.

   

   

  באוצר ציינו כי הקריטריונים לקבלת ההטבות היטיבו עד כה עם המגזר החרדי - וימשיכו להטיב עם אותו מגזר ללא שינוי מהותי שלהם. כמו כן מתנגדים באוצר לכך שיישום המסקנות יהיה בתחום אחריותו של משרד השיכון, שנשלט על ידי תנועת ש"ס.

   

  מי זכאי לרכוש או לשכור במכרז?

  ההצעה הראשונה שתעלה לדיון כוללת הקצאת קרקעות מדינה בחינם לצורך בניית 10,000 יחידות לסטודנטים (מעונות). ההצעה השנייה היא לשווק קרקעות בחצי מחיר במסגרת מכרזים לקבלנים שיציעו דירות להשכרה במחיר מפוקח; ועל פי ההצעה השלישית ישווקו קרקעות בחצי מחיר במסגרת מכרזי "מחיר למשתכן", שבהם זוכה הקבלן שהציע את המחיר האטרקטיבי ביותר לרוכשי הדירות. אם ההצעות יאושרו היום במינהל, הן יעברו לחתימת שר האוצר ואחר כך ייכנסו לתוקף.

   

  באוצר מתנגדים להעברה של קרקעות נוספות למכרזים, אם לא יתוקנו תקנות חדשות המגדירות מי זכאי לרכוש או לשכור דירה במסגרת המכרז. לדברי גורם באוצר, הקריטריונים שהיו נהוגים עד כה במכרזים למשתכן העדיפו בבירור את החרדים, על ידי כך שהקצו את רוב הדירות בכל פרויקט לזוגות נשואים עם 4 ילדים ויותר. 
   

  לדברי אותו גורם, באוצר מתכוונים לדרוש כי יכללו בקריטריונים שירות צבאי ושירות מילואים וסעיף המתייחס לניצול כושר ההשתכרות של הרוכש. כך, מקווים באוצר כי הפעם הדירות יימכרו לאנשי מעמד הביניים ולציבור שעובד לפרנסתו.

   

  חשש: במעונות לא יתגוררו סטודנטים

  עוד דורשים באוצר, כי הקריטריונים ייקבעו על ידי מינהל מקרקעי ישראל - ולא על ידי משרד השיכון, כפי שהיה עד כה. באוצר מבכרים את המינהל כגוף מפקח מכיוון שלטענתם מדובר בגוף שקוף לציבור, שהחלטותיו מפורסמות באינטרנט ושנתון לעינו הפקוחה של בג"ץ. משרד השיכון, לעומת זאת, נשלט על ידי שר מתחלף הנאמן לציבור מסוים ויכולת הפיקוח על מהלכיו מוגבלת.

   

  גם סביב התוכנית להקצאת קרקע להקמת מעונות לסטודנטים, יש חילוקי דעות בין משרדי האוצר לשיכון. במשרד השיכון דורשים לקיים מכרזים פתוחים להקמת המעונות, בעוד שמשרד האוצר מתעקש כי הקרקעות יינתנו לאוניברסיטאות עצמן וכי הן אלה שינהלו את ההתקשרות עם הגורם מענף הבנייה.

   

  לדברי גורם באוצר, במשרד מתנגדים לכך שהפרויקטים יוצעו לחברות פרטיות מכיוון שקיים חשש שאלה שיגורו בדירות שייבנו - לא יהיו רק סטודנטים. העברת הקרקעות למוסדות הלימוד, טוענים באוצר, תבטיח שהמעונות שייבנו יופנו לאוכלוסיה שזקוקה להם.

   

  משרד השיכון: ניסיון להסיט את הביקורת

  במשרד השיכון אומרים, כי "שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס המליץ על קריטריונים חדשים, המקנים אפשרות למשפחות צעירות וקטנות לזכות במכרזי מחיר למשתכן בהנחה של 50% על הקרקע עם דגש על אזורי הביקוש, ומתן ניקוד לשירות צבאי ולאומי". על פי המשרד, קריטריונים אלה אינם מקנים עדיפות לחרדים.

   

  לפי הקריטריונים החדשים, למשפחות ללא ילדים יוקצו עד 20% מהדירות, משפחות עם 1-2 ילדים - עד 35% מהדירות, ומשפחות עם 3 ילדים - עד 45% מהדירות. בנוסף, לא תינתן עדיפות ושריון למשפחה עם למעלה מ-3 ילדים, ובקבוצת משפחות ללא ילדים יכללו גם זוגות "עומדים להינשא".

   

  מהמשרד נמסר: "טענות האוצר מופרכות לחלוטין. במשרד האוצר לא אוהב את ההחלטה שיזם שר הבינוי והשיכון, המקנה הנחות בקרקע לטובת זוגות צעירים, סטודנטים ודיור להשכרה. החלטה זו נכפתה על האוצר, כאשר הוא רואה את הקרקע כמשאב למקסם רווחים".

   

  "גישתו של השר אטיאס היא שהקרקע נועדה לשרת את האזרחים ולא את הרווחים ולהעניק, בין היתר, פתרונות דיור לזוגות הצעירים והוא חולק על התפיסה שמוביל אגף התקציבים שהקריטריון היחיד לזכייה במכרזים הוא למרבה במחיר, דבר שמעודד עליות מחירים כאשר יש מחסור במלאי זמין של קרקעות למגורים", הוסיפו. "מדובר בניסיון נלוז להסיט את הביקורת החריפה שיש נגד מדיניות האוצר על ספסור הקרקעות".


  פורסם לראשונה 09/08/2011 19:05

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים