שתף קטע נבחר

ישי אישר עוד 4,700 יח"ד בעיר החרדית חריש

בשורות טובות לציבור החרדי: שר הפנים חתם על תוכנית המתאר לעיר חריש בואדי ערה, שלפי התוכנית יוקמו בה בשלב זה 8,800 יחידות דיור. תושבי האזור: "הממשלה מוכרת לכל הציבור שיש חסמים ביורקרטיים, אבל כשאטיאס רוצה להקים עיר לחרדים תוך שנתיים - יש תוכנית מאושרת"

השר אלי ישי אישר להרחיב את העיר החרדית חריש בוואדי ערה באלפי יחידות דיור; כך נמסר הערב (א')  ממשרד הפנים. מדובר בתוספת של 4,700 יחידות לכ-4,100 יחידות דיור שכבר אושרו.

 

לפי הודעת המשרד, ישי חתם על תוכנית המתאר חריש/1 לעיר חריש, שהופקדה ביולי 2010, למרות שהוגשו נגדה 720 התנגדויות. התכנית עוסקת בהגדלת חריש להיקף של כ-8,800 יחידות דיור, תוך התאמתו לצרכי אוכלוסייה חרדית. במקביל מוקדמת תוכנית מפורטת לכ-2,000 יחידות דיור נוספות. 

 

כיום חריש הוא למעשה ישוב קטן, חלק מהרשות המקומית קציר-חריש, שהוקמה ב-1993 לאחר איחוד הישובים קציר וחריש. בהתאם לתוכניות הממשלה, הישוב צפוי לגדול בתוך מספר שנים לכדי עיר ענק לציבור החרדי.

 

שטח התוכנית החדשה יהיה כ-3,630 דונם, והיא קובעת מסגרת לפיתוח אזור מגורים לצד אזור מסחר ותעסוקה. התוכנית קובעת את מערכת הדרכים הראשיות ומגדירה הוראות לפיתוח השטח, הנחיות סביבתיות והוראות להכנת תוכניות מפורטות. 

 

עם זאת, לצד אישור התוכנית על ידי ישי, נראה כי הדרך להרחבת היישוב עוד לא נסללה לגמרי, מסיבות סביבתיות. 

 

כביש הגישה מעכב את ההתקדמות

בתחילת החודש אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה את הרחבת היישוב חריש לכדי עיר, זאת לאחר מאבק ארוך של תושבים יהודים וערבים מהאזור, שהתנגדו לתוכנית.

 

עם זאת, גופי שמירת הטבע הצליחו לדחות, בינתיים, את תוכנית כביש הגישה לעיר, שאמור בין השאר להוביל למאגר המים עבור השכונות החדשות. הסיבה להתנגדות הגופים הירוקים היא שכביש הגישה עובר בחלקו בשטחים חקלאיים ובשטחים שמוגדרים "ירוקים", ורגישים מבחינה סביבתית.

 

"תוכנית מעוותת"

מ"המטה למען עתיד חריש", המורכב מתושבי היישוב חריש וישובים נוספים בסביבה שגובלים בשטחי העיר העתידה לקום, נמסר: "בעינינו זה אבסורדי שבימים אלה, בהם זוגות צעירים ישנים ברחובות, מדינת ישראל עוסקת בהקמה של עיר חדשה לחרדים בהיקף גדול ממדים, בה הולך להיות דיור מסובסד בהיקף שאף זוג צעיר לא חולם שיסבסבדו לו.  

 

"עושים פה כל טריק שקיים בספר כדי להוסיף עוד סבסודים ועוד הקלות לשיווק העיר הזאת. מדובר בהליך תכנון בזק שלא נראה עוד בתולדות מדינת ישראל.

 

"הממשלה מוכרת לכל הציבור שיש משבר דיור כי יש 'חסמים ביורקרטיים בלתי עבירים', 'סופרטנקרים' ווד"לים, אבל כשאטיאס רוצה להקים עיר לחרדים תוך שנתיים - יש תוכנית מאושרת. מדובר בתוכנית מעוותת". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר ישי על רקע היישוב חריש
צילום: חגי אהרון
מומלצים