שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

מבירת העמק עד אילת: "החצר האחורית בחזית"

גם במוצאי השבת הקרובה צפוי לשטוף גל מחאה את הארץ, והפעם - המרכז עובר לפריפריה. רבבות צפויים להשתתף בעצרות בעפולה, חיפה, באר-שבע ואילת. לטובת המחאה התגייסו גם אמנים מהשורה הראשונה. הזמר אייל גולן שיגר איחולי הצלחה בהופעה בקיסריה: "תומך במפגינים, אופיע בעצרת הבאה"

שבת רביעית של הפגנות ומחאות, והפעם - המרכז עובר לפריפריה: מארגני מחאת האוהלים מתכוונים להפגין בשבת בכל רחבי הארץ. הפעם, תל-אביב תיעדר ממפת ההפגנות על יוקר המחייה ולמען "סדר חברתי חדש" ואלה יעברו לערי הפריפריה.

 

ynet ילווה בשידור חי את העצרת בעפולה ואת העצרת שתיערך בבאר-שבע.

 

בשבת האחרונה יצאו לרחובות כ-300 אלף מפגינים, רובם תל-אביבים "אוכלי סושי" כפי שהוגדרו בליכוד. הפעם יוטל הזרקור על הפריפריה. רבבות מתושבי הגליל, העמקים, השרון והדרום צפויים להגיע לתהלוכות מחאה ולצפות במיטב האמנים בהם אחינועם ניני, קרן פלס, אהוד בנאי ואפילו מרגלית צנעני, שהביעה תחילה התנגדות למחאה, צנעני, שחזרה בה בינתיים, ביקשה להופיע בבאר-שבע ונענתה בחיוב.

 

מחאת האוהלים - בעמוד המיוחד של ynet

 

גם הזמר אייל גולן הביע תמיכה במחאה. במהלך הופעה שקיים אמש בקיסריה ציין גולן: "אני אמנם גר בדירה יפה בתל-אביב אבל לא נולדתי ככה ואני יודע מה זה מצוקה, ואני יודע מה זה כשמחכים לצ'ק כדי לגמור את החודש". גולן שלח חיזוקים לצעירים שיוצאים לרחובות ואמר כי הוא מתכוון להופיע בעצרת הבאה. "אני לא יודע מתי בדיוק. אבל תמיד כשיקראו לי אני אהיה שם", אמר.

 

ההפגנות בשבת יתקיימו כשברקע הודעת הממשלה על הקמת "צוות רוטשילד", ועדת מומחים בראשותו של פרופ' מנואל טרכטנברג, ובסופו של שבוע שבו התייקרו תעריפי החשמל בכ-10 אחוזים.

 


גם הם השמיעו קול, מפגינים בקריית מוצקין (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

העצרת המרכזית בצפון הארץ תיערך בעפולה. המפגינים ייצאו ב-20:30 מכיכר העצמאות (מול תחנת המשטרה) לכיוון הפארק העירוני הישן. המארגנים מצפים ליותר מעשרת אלפים משתתפים, בהם תושבי העיר, העמקים והגליל והגולן. מלבד נאומים צפויים להשתתף בעצרת גם האמנים קרן פלס, קובי אפללו, שמעון בוסקילה ושירי מימון, מוקי ויובל בנאי.

 

לדברי המארגנים, תהיה זו העצרת הראשונה של "החזית הצפונית", ארגון שהוקם על-ידי דיירי המאהלים ברחבי הגליל. "עפולה היא מרכז העמק ואנחנו מעוניינים לאפשר לתושבי הפריפריה, שאינם יכולים להגיע להפגנות בתל-אביב, להפגין ליד הבית ולהשמיע את קולם", אמר עופר כרמל, ממארגני העצרת.

 

חיפה: הפגנה משותפת ליהודים וערבים

גם בחיפה תיערך תהלוכה גדולה שתצא ב-20:30 מכיכר מאירהוף בשכונת קריית אליעזר (מרפאת לין) דרך רחוב המגינים, ועד לשדרות בן-גוריון - שם תיערך עצרת. באירוע ינאמו בין היתר הסופר סמי מיכאל, ונציגים של מאהלים ומגזרים שונים, בהם תלמידת בית ספר המתגוררת באחד המאהלים, אם חד-הורית ועוד.

 

"המיוחד בהפגנה החיפאית הוא אופייה היהודי-ערבי המשותף", אמרו המארגנים. לדבריהם, "ההפגנה מתקיימת לא באזורים המבוססים בעיר, כי אם בשכונות המוחלשות מתוך תפישה שיש להעמיד את 'החצר האחורית' של מדינת ישראל בחזית המאבק החברתי".

 

בשבועות האחרונים הוקמו בחיפה אוהלים בשכונת קריית אליעזר, הדר ובוואדי ניסנס, פרט לזה שהוקם במרכז הכרמל. המארגנים אמרו כי ההפגנה המתוכננת תהיה הגדולה שהייתה מאז ומעולם בחיפה, וכי אמורים להשתתף בה גם מפגינים מהגליל המערבי, הקריות, יישובי חוף הכרמל ואף ממרכז הארץ.


הגליל יתגבר. מפגינים בחיפה בשבת שעברה (צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

הודעות על העצרת הודפסו והודבקו בשכונות חיפה בעברית, ערבית, רוסית ואמהרית, ובסוף השבוע יחולקו בחופי הים של העיר כרוזים הקוראים להגיע לעצרת. ממשטרת חיפה נמסר כי הרחובות בין קריית אליעזר למושבה הגרמנית יהיו סגורים במהלך התהלוכה והעצרת, וקראו לבאי האירוע לחנות סמוך לתחנת אגד הישנה בשכונת בת-גלים. עצרת נוספת למען תושבי הגליל המערבי תיערך בעיר נהריה, שם גם צפוי להופיע הזמר אריק סיני.  

 

הפגנות בשרון: "נחושים לא לוותר"

העצרת המרכזית באזור השרון תיערך בכיכר העצמאות בנתניה. יושבי המאהל בחדרה יגיעו לעצרת יחד עם בני נוער. זוהר אזולאי, ממובילי המאבק בחדרה, אמר כי "המאבק נכנס לדרך מסודרת וגם המחאות. בפועל, גם אם מחר נקפל את האוהל, תנועת המאבק ממשיכה ואנחנו ממשיכים איתה".

 

רחל יוספי, ממארגנות המאבק בנתניה, אמרה כי למרות כל הקשיים שמטילים עליהם הרשויות, הם "נחושים להמשיך במאבק ולא לוותר". בכפר-סבא יצטרפו חלק מיושבי המאהל לעצרת בנתניה, וחלק החליטו לתגבר את העצרת בעפולה.


גם סושי וגם נרגילה (צילום: ירון ברנר) 

 

שחר עבוד, ממובילי המאהל בכפר-סבא, אמר כי "אנחנו ממשיכים במאבק, לא נרים ידיים". הסעות לנתניה ייצאו גם מהמאהל ברעננה. דרומה משם, בפתח תקווה, העירייה נאותה בסופו של דבר לסייע למארגני המחאה לקיים צעדה מכיכר המייסדים לעבר הפארק הגדול, שם תתקיים עצרת וייערכו מופעים.

 

אמירה חד משמעית בדרום: "לא טוב לנו, רוצים שינוי"

מוקד ההפגנות בדרום יהיה בבאר-שבע, שם צפוי מפגן כוח גדול. העצרת תחל ב-21:30 ברחבה הסמוכה למאהל המחאה בעיר. "הולכת להיות כאן עצרת המחאה הגדולה ביותר שנראתה בנגב", אמר חן כהן מאגודת הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון. לדבריו, מפגינים יגיעו מכל מאהלי המחאה בדרום וגם מהמרכז.


נערכים בבאר-שבע: "ביבי, נרגילה זה יותר זול מסיגריות" (צילום: אליעד לוי)

 

רחוב רגר, הרחוב הראשי בעיר, ייחסם לתנועת כלי רכב וכך גם רחוב מצדה הסמוך. "עד עכשיו לא ראו את אנשי הפריפריה במחאה הזו", אמר חן, "הגיע הזמן שכולם יבינו, במיוחד בממשלה, שהפתרונות חייבים להגיע קודם כל דרך הפריפריה ומשם זה יחלחל לשאר המדינה. בניגוד לתל אביב, אנחנו רואים בנגב את הפוטנציאל האמיתי לפיתרונות לחברה ולכלכלה הישראלית בדמות אלטרנטיבה למטרופולין בגוש דן".

 

את העצרת תפתח הזמרת אחינועם ניני, ולאחר מכן יופיעו מרגלית צנעני וגם קובי אוז, וירמי קפלן שיארח את שימי ביטון והדג נחש. בין ההופעות יעלו לנאום נציגי המאהלים מהדרום, כמו גם נציגי התושבי, הסטודנטים, ועדי העובדים ותנועות הנוער. "לא מתוכנן שיהיו דוברים מהמרכז", הסביר חן, "מתוך רצון לתת במה ודגש לאנשי הדרום".


חוגגים עם סושי, אמש בבאר-שבע (צילום: אליעד לוי)

 

את הנאומים יפתח יהודה אלוש, פעיל חברתי ולמוד מחאות חברתיות. "אני מתרגש, אני במתח", הוא גילה, "אני מקווה שהכל יעבור בשלום, שיגיעו מספר גדול של אנשים. אני חולם על 100 אלף איש". אחד הפעילים האחרים במאהל אמר כי גם "50 אלף זה חלום". לדבריו, "אהיה מאושר עד הגג אם יגיעו 100 אלף, אבל זו תהיה עצרת גדולה, וזו אמירה חד משמעית, במיוחד היות והדרום הוא מעוז הימין - שרע לנו, לא טוב לנו ואנחנו רוצים שינוי".

 

"זה היסטוריה וכיף להיות חלק מההיסטוריה", אמרה אדר שטרן מאגודת הסטודנטים וממובילות המאבק. "העניין הוא לא כמות האנשים שתגיע, אלא שהזרקור יהיה על באר שבע והנגב. זה מאפשר לנו לנפח את החזה ולהרגיש שסוף סוף אנחנו מקבלים את היחס שמגיע לנו".


ההפגנה בצומת צמח בשבוע שעבר (צילום: חגי אהרון)

 

במקביל, תיערך בדימונה עצרת מחאה בהשתתפות מאות אנשים החל מהשעה 21:00 ברחבת המתנ"ס העירוני. יופיעו אהוד בנאי, איה כורם ולהקות מקומיות. "אנחנו חושבים שדימונה יכולה להעיר ולהאיר את הנגב", סיפר קובי יפרח, אחד ממובילי המאבק בדימונה. "אנחנו חושבים שדימונה יכולה להביא בשורה. נושא הצדק החלוקתי לא עולה בבאר שבע, ואנחנו רוצים לתת על כך דגש,

ולכן חשוב שתתקיים עצרת גם כאן".

 

את שורת ההפגנות והמחאות יציינו גם בעיר הדרומית ביותר אילת. בשעה 20:30 תיערך צעדת מחאה שתצא מקמפוס בן-גוריון לאום רשרש. תומר גור אריה, ממובילי המאבק המקומי, גאה בתושבי אילת, שיצאו גם בשבוע שעבר לרחובות: "חשוב לזכור שגם אם אנחנו רחוקים אנחנו מתמודדים עם אותן בעיות כמו במרכז הארץ".

 

לדבריו, לעצרת צפויים להגיע מפגינים לא רק מהעיר אלא גם מקיבוצי הדרום. "נכון לעכשיו לא ידוע אם יגיעו גם מפגינים ממרכז הארץ, אך מדברים על כך כי ייתכן ויגיעו אוטובוסים משם", הוא ציין, "בשבוע שעבר הגיעו 1,200 האיש, והשאיפה שלנו היא להגיע ל-4,000 איש".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, רענן בן צור, אילנה קוריאל ואהובה מאמוס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאה גם בפריפריה. אלף הפגינו בצמח.
צילום: חגי אהרון
נערכים לעצרת בבאר-שבע
צילום: אליעד לוי
תומך במפגינים, בינתיים לא מופיע. אייל גולן
צילום: גיל יוחנן
יופיע בדימונה. אהוד בנאי
צילום: יעל יעקבי
תצטרף לעצרת בבאר-שבע. אחינועם ניני
מומלצים