שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

מופז: צריך לקצץ בביטחון מיד, שלא יהלכו אימים

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, רמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר, בטוח שאפשר לחתוך כבר עכשיו בבשר החי של הפרה הקדושה ומקים צוות לבדיקה. "אני לא נבהל מברק ונתניהו, שמטיפים מוסר בזמן שמאות אלפים יוצאים לרחוב", אמר מופז ל-ynet. "הממשלה מנופחת ומנותקת"

בעוד מחאת האוהלים והצעקה החברתית מהרחוב מסרבות לגווע, מתחדדת שאלת סדרי העדיפויות. שר הביטחון אהוד ברק הזכיר ש"אנחנו לא בשווייץ", והבוקר (יום א') אמר בגלי צה"ל שמשרדו יישא בנטל רק "אם תהיה עסקת חבילה אמיתית". יום אחרי צעקת הפריפריה, יוצא נגדו יו"ר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, ח"כ שאול מופז - לשעבר רמטכ"ל ושר ביטחון - שקורא לראשונה לפתוח את תקציב הביטחון מיד, ולקצץ.

 

 

אחרי שסירב לדרישת משרד הביטחון לתוספת של מעל 600 מיליון שקלים, בשבועות הקרובים ולמרות הפגרה, יכנס מופז דיונים בוועדת החוץ והביטחון ויבחן את הדרך המתאימה לקיצוץ בעזרת שורה של בכירים במערכת הביטחון והצבא.


זעקת הפריפריה, אתמול בבאר שבע (צילום: AFP)

 

"תקציב הביטחון אינו חסין מפני הדרישה שאנחנו שומעים ברחוב לעשיית צדק חברתי", אמר מופז ל-ynet. "הפניית תקציבים לטובת הנושא החברתי זה מהלך אסטרטגי שלא נופל מכל פרויקט שאפתני ויומרני של מערכת הביטחון.

 צריך לפתוח את תקציב הביטחון עוד היום ולקצץ, כי יש מאיפה. שלא יהלכו עלינו אימים".

 

בשנה האחרונה, גיבש מופז יחד עם צוות מיוחד תוכנית המסמנת סדרי עדיפויות חדשים ונותנת משקל רב לנושאים החברתיים - עניין שאינו מובן מאליו כשמדובר באחת הדמויות המזוהות ביותר עם המערכת הביטחונית, גם אם הוא עושה זאת מהאופוזיציה.


מופז לצד נתניהו. "זה לא ניגוח פוליטי", הוא טוען (צילום: גיל יוחנן)

 

התוכנית מציעה חלוקה מחודשת של עוגת התקציב הכוללת הקצאת כספים לפרויקטים של דיור בר השגה, לימודים אקדמיים לכולם, שירות צבאי כולל, וחיזוק מעמד הביניים.

 

"משהו נורא קרה לפוליטיקה הישראלית"

פעילות הממשלה באחרונה, כמו גם הקמת "צוות רוטשילד" בראשות פרופ' מנואל טרכטנברג לא מרשימים את מופז יתר על המידה. "יש לי כבוד לטרכנטברג", הוא מדגיש, "אבל הוועדות שנתניהו מקים נועדו להעביר זמן. אני מתכוון ליזום עוד במהלך הפגרה סדרת דיונים בוועדת חוץ וביטחון שבהם נעסוק בתקציב ונבחן כיצד לרסן את ההוצאות. זאת כמובן מבלי לפגוע בכושר ההתרעה, אימוני צה"ל ומוכנות הצבא".

 

אז מאיפה בדיוק מקצצים, כדי שצה"ל לא ייפגע ויחזור לימי מלחמת לבנון השנייה? "את אותם פרויקטים שנעשים במערכת הביטחון כיום, ניתן לפרוס ולייעל", טוען מופז. "נבחן הכל לעומק בוועדה. אני מקווה שראש הממשלה ושר הביטחון יהיו שותפים ויבינו שזה לא ניגוח פוליטי ולא מפלגתי. שלא יהלכו אימים עליי ועל הציבור, כי אני לא נבהל. עברתי דברים יותר מפחידים. הטפת המוסר שלהם בשעה שמאות אלפי אזרחים יוצאים לרחובות, אינה במקומה".


אמש בעפולה. "את מי השרים תוקפים? את הילדים שלנו" (צילום: חגי אהרון)

 

יו"ר הוועדה, שכבר הצהיר על שאיפתו להחליף את נתניהו, מביא לדוגמה את ילדיו, "פרופיל מדויק של המשתתפים במאהלי המחאה" - ותוקף: "כשאני שומע את שר החוץ ושרים אחרים ממפלגת השלטון מתייחסים למחאה, אני חושב שמשהו נורא קרה לפוליטיקה הישראלית. חלק מאנשי הממשלה הזאת מנותקים ממה שקורה שם. את מי הם תוקפים? את הילדים שלנו? את משרתי המילואים? את הסטודנטים"?

 

יש שורה ארוכה של נושאים, מזכיר הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר, "כמו ארגון, איחוד מנגנונים, מעבר של צה"ל לפריפריה, שצריך לעשות בצורה יותר מהירה ויותר נחושה. שורה ארוכה של פרויקטים שצריך לצאת אליהם ולבחון אותם מחדש. יחד עם זאת, הבחינה חייבת להיות אחראית ומקצועית ואני מתכוון להוביל אותה עם מערכת הביטחון".

 

ומה קדימה עשתה?

מופז טוען כי עוד לפני מסקנות הוועדה יש קיצוצים מידיים יותר: "הממשלה היום מנופחת מאוד. צריך לבדוק שוב את גודלה ואת כספי הקיצוץ להפנות לצעירים. ראש הממשלה במקום פתרונות פרגמטיים, עסוק בהקמת ועדות. הוא שכח שתפקידו לפתור בעיות ובמקום זה הוא הפך פרשן וצופה פסיבי מהצד".

 

בשבועות האחרונים נראה שהאופוזיציה קפצה על גל המחאה שצמח מלמטה, בעוד שגם קדימה ששלטה במשך שנים הזניחה נושאים חברתיים. "לממשלה היו שנתיים וחצי לפעול", מתגונן מופז. "אם לראש הממשלה הייתה מדיניות ברורה, הוא היה עושה מהלכים. אבל נתניהו איבד את הכיוון,

 המצפן הפנימי שלו מקולקל. לא קשה לראות שאיבד את ההתמצאות המרחבית והוא לא מצליח לחוש את התסכול של הילדים שלנו.

 

"הוא נמצא במציאות של ורטיגו. הגיע הזמן שיפסיק להאשים ממשלות קודמות כי מרבית ההתייקרויות החלו בתקופת הכהונה שלו והוא לא עשה דבר. הוא זה שהוריד את מס החברות, העלה את מס ההכנסה, והעמיס עוד ועוד על מסים עקיפים. נתניהו מעולם לא שילם משכנתה, לא יודע מה זו דירה של חדר וחצי ומעולם לא פתח מקרר ריק. במקום להקים ועדה יכל לטפל בנושאים הללו מזמן באמצעות ממשלתו המנופחת והעמוסה בשרים וסגני שרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאול מופז. נתניהו בוורטיגו
צילום: גיל יוחנן
אהוד ברק. "מנותק"
צילום: אבישג שאר ישוב
מנואל טרכטנברג. "נתניהו מעביר זמן"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים