שתף קטע נבחר

הרוג שמיני במתקפת הטרור: לוחם ימ"מ בן 49

לאחר חילופי אש שארכו שעה, במהלכם נהרג לוחם ימ"מ רנ"ג פסקל אברהמי, שקט בגבול המצרי. גששים ממשיכים לסרוק מחשש שמחבלים באזור. באשקלון: יירוט שני של כיפת ברזל. לוחמי גולני, שהגיעו לאחר הירי על האוטובוס, דרסו למוות את אחד המחבלים. אחר ירה למוות בסמ"ר משה נפתלי

בפיגוע המשולב והרצחני בדרום היום (ה') נהרגו בסופו של דבר שמונה ישראלים - האחרון שבהם הוא לוחם הימ"מ, רנ"ג פסקל אברהמי (49), אב לשלושה מירושלים. הוא נפגע בחילופי האש בשעות הערב מעט אחרי 18:00, בזמן התדרוך של הרמטכ"ל ושר הביטחון.

 

כעת שקט בגבול הדרום - אבל גששי צה"ל ממשיכים לסרוק את האזור. במקביל, נורו ארבע רקטות לאשקלון - ומערכת "כיפת ברזל" יירטה לפחות שלוש מהן. במתקפת הטרור הקטלנית ליד אילת נהרגו לוחם חטיבת גולני, סמ"ר משה נפתלי, בן 22 מעפרה, ועוד שישה אזרחים ישראלים.

 

מתקפת הטרור בדרום - עדכונים אחרונים:

 

ירי מכיוון עמדה מצרית לעבר לוחמי צה"ל הוביל לחילופי אש, במהלכם נפגע רנ"ג אברהמי. עדיין לא ברור אם נפתחה אש בשוגג על-ידי שוטרים מצרים. היריות נמשכו כשעה, ובצה"ל קיבלו הוראה לירות רק לעבר דמויות חשודות, כדי לסיים את האירוע.

 

מסביבות 19:30 אין באזור אירועי ירי, אבל סמוך לגבול המצרי עדיין נמצאים כוחות גדולים, וגששים ממשיכים לסרוק את האזור. החשש הוא שמחבלים שקשורים לחוליה, ששבעה מאנשיה נהרגו, עדיין נמצאים במקום ומתכננים את המשך הפיגוע.

 

כוח גולני היה באזור עקב ההתרעות

כוח מחטיבת גולני היה בגזרה בגלל ההתרעות לפיגוע מסיני, וגורם צבאי בכיר העריך כי "בגלל שהיו שם כוחות רבים, נמנע פיגוע עוד יותר גדול". סמ"ר נפתלי, מגדוד הסיור, נמצא בכוח השני שהגיע לאזור, לאחר הירי על האוטובוס שפתח את המתקפה המשולבת. לאחר שירד מהרכב שבו היה, נפתחה לעברו אש - והוא נהרג.

 

המחבל שירה והרג את לוחם גולני היה האחרון שנותר בחיים מהשלושה שחדרו לישראל. הראשון פוצץ את עצמו בעזרת חגורת הנפץ, כוח גולני דרס את השני למוות. בהמשך הגיעו כוחות של יחידת מסתערבים של המשטרה (ימ"ס) ושל היחידה ללוחמה בטרור והם שהרגו את המחבל השלישי, שירה למוות בנפתלי.

 

שרידי האוטובוס השני שהותקף (צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון) (צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון)
שרידי האוטובוס השני שהותקף(צילום: אריאל חרמוני, משרד הבטחון)

 

האלוף רוסו תיאר את שרשרת האירועים בפיגוע המשולב ואמר כי בסביבות 12:00 חדרו לישראל מסיני שלושה מחבלים עם חגורות נפץ, נשק, רימונים ומטענים. "הם התפזרו לאורך של 300 מטר ופתחו באש על האוטובוס הראשון. לאחר מכן הם ירו על עוד רכב פרטי ועל עוד אוטובוס", אמר רוסו.

 

לאחר מכן, הפעיל מחבל מתאבד את חגורת הנפץ ומת במקום, מחבל נוסף פתח באש על כוחות צה"ל שהגיעו לאזור. לדברי רוסו, שני מחבלים חוסלו בחילופי האש, שניים נוספים נורו ונהרגו מעבר לגדר. "בשלב זה האירוע בעצם הסתיים, אך אז מצאנו מטענים שהיו על הציר", אמר רוסו.

 

בתגובה לפיגוע הרצחני, בו נפצעו כ-30 איש, תקף צה"ל מבנה ששימש מחבלים מוועדות ההתנגדות ברפיח, שבדרום רצועת עזה. מקורות פלסטינים ברצועה דיווחו כי שישה בני-אדם נהרגו בתקיפה - בהם מפקד הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית וחאלד שעת', בכיר בארגון.

 

מתחקיר צה"ל עולה כי שלושת המחבלים שחדרו לישראל עברו מתחת לעמדה מצרית. שבעה מחבלים נהרגו בחילופי האש, אולם לפי ההערכות מעורבים בפיגועים לפחות בין שלושה לשמונה מחבלים נוספים. גורם ביטחוני מסר כי בשטח עדיין נמצאות גופות של מחבלים, וככל הנראה גם זירת מטענים נוספת. החשש המשמעותי הוא שכמה מחבלים מהחוליה הגדולה לא חוסלו, ומחכים לפעול שוב. לכן, נמשכות הסריקות של הגששים.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחסומים ליד אילת, הערב
צילום: EPA
סמ"ר משה נפתלי. שירת בגדוד הסיור
שלב אחר שלב. הפיגוע המשולב בדרום
מומלצים