שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AFP

מועמר קדאפי נחוש: "אני אנצח בקרב על טריפולי"

בנאום טלוויזיוני נרגש קרא שליט לוב לתושבי הבירה להתגייס לכוחותיו ולבלום את המורדים השועטים לעבר מעוז שלטונו. "אשאר בלוב עד הסוף", הבטיח קדאפי אך הביע דאגתו: "אני חושש שטריפולי תבער". דיווח: "קדאפי נמלט לדרום אפריקה"

"לא אוותר על השלטון. ידי תהיה על העליונה בקרב על טריפולי": בנאום טלוויזיוני נרגש שנשא בפני בני עמו, קרא שליט לוב, מועמר קדאפי, לאנשים שעדיין תומכים בו להתגייס לכוחותיו. קדאפי קרא להם לצאת לרחובות ולהילחם בכל הכוח משום שהמורדים המתנגדים למשטרו השתלטו על שכונות בעיר הבירה טריפולי. במקביל, בכמה כלי תקשורת דיווחו כי שליט לוב נמלט מארצו וכי הוא מצא מקלט בדרום אפריקה. לדיווחים אלה אין כל אישור רשמי.

 

העולם נגד מועמר קדאפי - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

"אני אשאר בטריפולי, אני אשאר בלוב עד הסוף", הבטיח קדאפי בנאומו בטלוויזיה והביא חשש לגורל עיר הבירה ומעוז השלטון שלו.

 

"אני חושש שטריפולי תבער", הביע שליט לוב את דאגתו מגורלה של עיר הבירה ומעוז שלטונו. לא ידוע מתי הוקלט נאומו של קדאפי והיכן.

 

ובעוד קדאפי מביע ביטחון רב בניצחון נאמניו, דובר ממשלת לוב קרא מוקדם יותר היום לברית נאט"ו ולמורדים להביא להפסקת אש מיידית.

 

קרובים יותר מתמיד לקדאפי. המורדים הלובים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קרובים יותר מתמיד לקדאפי. המורדים הלובים(צילום: רויטרס)

 

"אנו קוראים להפסקת אש מיידית, לעצירה מיידית של תוקפנות נאט"ו נגד מדינתנו, ומבקשים מכל הצדדים לשבת ולהתחיל למצוא פתרון ליציאה מהמשבר בדרכי שלום", כך אמר דובר הממשלה, מוסא איברהים, במסיבת עיתונאים שקיים בטריפולי.

 

"אנשים רבים ייהרגו ופשעים איומים יבוצעו בערי לוב"

"אנו מאמינים כי אם הקהילה הבינלאומית לא תיענה לבקשתנו, אנשים רבים ייהרגו ופשעים איומים יבוצעו בתוך ערי לוב", אמר דובר ממשלת לוב. בעוד שכוחות המורדים שועטים לכיוון טריפולי - מעוזו של קדאפי - אמר איברהים כי למתנגדיו של קדאפי אין כל "עבר מוסרי". לדבריו, אם המורדים ישתלטו על טריפולי, הם לא יביאו עמם שום "אג'נדה פוליטית" לעיר.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

"דמוקרטיה וזכויות אדם לא נמצאות בסדר העדיפויות שלהם (של המורדים). בראש סדר העדיפויות שלהם יהיו דם ונקמה. לכן העולם לא יכול להתלונן על כך שהזהרנו אותו", אמר איברהים. דובר הממשלה בטריפולי לא חסך ביקורת קשה גם מברית נאט"ו וטען כי כוחות הברית תוקפים בתי חולים, מרפאות, בתי ספר, חוות ובתים.

 

לוב ביקשה הפסקת אש. בניין שנהרס בטריפולי בהפצצת נאט"ו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לוב ביקשה הפסקת אש. בניין שנהרס בטריפולי בהפצצת נאט"ו(צילום: רויטרס)

 

"ברית נאט"ו הגבירה בשבועות האחרונים את הקמפיין הלא מוסרי נגד אנשינו". אמר איברהים והתייחס בדבריו לברית הצבאית כאילו היתה שופט, חבר מושבעים ותליין: "נאט"ו יכול להצדיק כל דבר שהוא עושה".

 

התנגשויות אלימות בטריפולי

על רקע דבריו של דובר ממשלת לוב, מתנגדי משטרו של קדאפי ממשיכים להתקדם לעבר הבירה טריפולי. המורדים כבשו היום בסיס צבא מרכזי שהיה אמון על הגנת מעוז השליטה של קדאפי בטריפולי. במקביל, התנגשויות אלימות נרשמו בעיר הבירה בין מפגינים לבין כוחות הביטחון.

 

כתב של סוכנות הידיעות AP נלווה למורדים הלובים המתקדמים לעבר טריפולי, וסיפר כי ראה אותם משתלטים על בסיס "חטיבת חמיס", הנמצא במרחק של כ-30 קילומטרים מערבית לעיר הבירה הלובית. לדברי כתב סוכנות הידיעות, לאחר קרב יריות שהתנהל בין שני הצדדים, נאמניו של קדאפי פשוט נמלטו מהמקום.

 

מעוז השליטה של קדאפי. מפגינים בטריפולי למען שליט לוב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מעוז השליטה של קדאפי. מפגינים בטריפולי למען שליט לוב(צילום: רויטרס)

 

חמיס קדאפי בן ה-27 מפקד על אחת מיחידות העילית של צבא לוב ("חטיבה 32"), הנקראת גם "חטיבת חמיס". חטיבה זו נחשבת לאחת היחידות המקצועיות והנאמנות ביותר לשליט לוב. גורם בממשלת לוב סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי 376 בני אדם נהרגו אתמול והיום בקרבות על טריפולי.

 

"עכשיו אנו הולכים להיפטר מקדאפי ולזכות בחירות שלנו"

עם השתלטותם על הבסיס הצבאי של "חטיבת חמיס", החלו מאות מורדים לפצוח בשירה וריקודים, והציבו את דגלם בשער הכניסה הראשי של הבסיס הכבוש. הם גם הצליחו לשים את ידיהם על שלל גדול מאוד, ובעיקר על מצבורי נשק רבים שאותם הם העמיסו במהירות על משאיותיהם.

 

"זהו העושר של העם הלובי שהוא (קדאפי) השתמש בו נגדנו", אמר אחמד אל-איידל, מורד לובי בן 27. אל-איידל העמיס משאית בתחמושת רבה בעודו משוחח אם סוכנות הידיעות AP. "עכשיו נשתמש בו נגדו ונגד כל דיקטטור שייצא נגד העם הלובי".

 

מחמוד אל-גווי, בן 20, סיפר כי הוא אחד מאלה שהגיעו לבסיס הצבאי ביחד עם המורדים. לדבריו, הוא בסך הכל הצטרף לחבר שלו משום שהם רצו להיכנס יחדיו לתוך טריפולי עם הכוחות הלוחמים. "זוהי הרגשה נהדרת. לאורך כל השנים האלה רצינו חופש וקדאפי מנע אותו מאיתנו. עכשיו אנחנו הולכים להיפטר מקדאפי ולזכות בחופש שלנו", אמר אל-גווי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא רוצה לראות את טריפולי בוערת. מועמר קדאפי
צילום: AP
בסיס החטיבה שלו נכבש. חמיס קדאפי
צילום: AFP PHOTO/LIBYAN TV
"מבצע צבאי לא מוסרי". הפצצות נאט"ו בלוב
צילום: AP
"דמוקרטיה איננה בסדר העדיפויות של המורדים". דובר ממשלת לוב איברהים מוסא
צילום: רויטרס
מומלצים