שתף קטע נבחר

האם יוזל הדלק הלילה? תלוי בעוזי לנדאו

עיני המשק נשואות אל שר התשתיות, שצפוי להודיע בקרוב האם יחתום על צו שיפחית את רווחי חברות הדלק, כפי שהמליצה גם ועדה שהוא עצמו מינה. אם לנדאו יחתום על הצו - נשלם על ליטר דלק פחות. אם לא יחתום - ייתכן והמחיר אף יעלה

מינהל הדלק במשרד התשתיות יפרסם היום (ד') את מחירי הדלק  לחודש ספטמבר, שייכנסו לתוקף הלילה בחצות. המינהל יעשה זאת בהתאם לחוק הפיקוח על הדלק המחייב אותו לעדכן את המחיר בסוף כל חודש.

 

 

אלא שהמינהל עדיין לא הודיע מה יהיה המחיר החדש, והאם הוא יכלול הפחתה של מרווח השיווק - הרווח שחברות הדלק זכאיות לגבות ממכירתו לצרכן. זאת, עקב סירובו של שר התשתיות, עוזי לנדאו, לחתום על צו ההפחתה של מרווח השיווק.

 

מחיר בנזין 95 אוקטן - הדלק היחיד שעדיין נמצא בפיקוח - עומד היום על 7.22 שקלים לליטר בעמדת שירות עצמי. אם לנדאו יחתום על הצו - המחיר יירד. אם הוא לא יחתום - לא ברור אם הוא יעלה, או יירד בכמה אגורות בלבד. 

 

ועדת המחירים להורדת מרווח השיווק - ועדה שלנדאו עצמו כינס - המליצה אתמול להוריד את מרווח השיווק בשיעור חד של 18.8 אגורות לליטר. שר האוצר, יובל שטייניץ, חתם על הצו וציין כי מדובר בהחלטה חשובה ששמה סוף למסע הלחצים והעיכובים מטעמן של חלק מחברות הדלק והאנרגיה. לנדאו, לעומתו, סירב לחתום על הצו והודיע כי ידון בכך הבוקר.

 

יש לציין שחברות הדלק מפעילות לחצים כבדים על הממשלה שלא להוריד את מרווח השיווק, כולל איום בעתירה לבג"צ והפעלת ועד העובדים של סונול, המקיים הפגנות נגד הורדת מרווח השיווק. בחברות טוענים שהורדת מרווח השיווק תהפוך את פעילות תחנות הדלק לבלתי-רווחית ותחייב אותם לפטר מתדלקים. אם לנדאו לא יחתום על הצו, זאת תהיה הפעם השנייה שהוא מתעמת עם שטייניץ לטובת האינטרסים של חברות הדלק: לנדאו גם התנגד להמלצות ועדת ששינסקי להעלאת תמלוגי הגז.

 

המחיר ירד, לא ברור בכמה

מחיר הדלק - שכאמור עומד כיום על 7 שקלים ו-22 אגורות בעמדת שירות עצמי - נקבע לפי נוסחה המבוססת על מחיר הדלק בדרום אירופה, בניכוי המסים המשולמים באירופה ובתוספת מס הבלו שמשולם בישראל, המע"מ ומרווח השיווק. 

 

הבלו ירד בכ-30 אגורות לליטר בתחילת אוגוסט במסגרת "מבצע" זמני של שטייניץ ולנדאו להרגעת המחאה החברתית. ה"מבצע" היה תקף במלואו לחודש אוגוסט וימשיך במתכונת מופחתת - הנחה של 10 אגורות לליטר - בספטמבר, כך שהבלו אמור לעלות בכ-20 אגורות לליטר. 

 

מחיר דלק באירופה מושפע ישירות ממחיר הנפט בשווקים העולמיים, וזה ירד החודש בכ-10% בשל המפולת בבורסה, הסימנים למיתון חוזר בארה"ב ונצחון המורדים במלחמת האזרחים בלוב. ההערכה היא שהוזלת הדלק באירופה תביא לירידה כלשהי במחיר הדלק נטו (שער בז"ן, לא כולל המסים ומרווח השיווק). אך, הירידה תתקזז עם העלאת הבלו.

 

המחיר אמור אפוא לרדת אם לנדאו יחתום על צו הפחתת מרווק השיווק, ועדיין לא ברור מה יקרה לו אם לנדאו לא יחתום. ההערכות במשק האנרגיה בנושא הן סותרות בשל הטלטלות במחיר הנפט בשבועות האחרונים, ונעות בין ירידה של אגורות ספורות במחיר הגולמי, שמשמעותה עלייה של קרוב ל-20 אגורות במחיר לצרכן (בגלל התייקרות הבלו), לבין ירידה של כ-20 אגורות במחיר הגולמי, שמשמעותה אי שינוי במחיר לצרכן או אף הוזלה שלו באגורות אחדות.


פורסם לראשונה 31/08/2011 10:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחיר הדלק: ירד, אבל בכמה?
צילום: shutterstock
הפגנה נגד מחירי הדלק: האם הממשלה תיענה?
צילום: מוטי קמחי
שר התשתית, עוזי לנדאו. יחתום על הצו?
צילום: ארנון מעוז - פורטל תשתיות
מומלצים