שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

בית ספר המריבה נפתח תחת אבטחת שוטרים

התלמידות הנרגשות של בית ספר "אורות נריה" בבית שמש פתחו את שנת הלימודים, כשכוחות משטרה ערבים לביטחונן. בשיחה עם ynet העריך ראש העיר כי התפרעויות מצד חרדים קנאים הן "עניין של זמן", והטיל את האחריות על משרד החינוך

יום ראשון ללימודים: בית הספר "אורות נריה" בנות בבית שמש נפתח בבוקר (יום ה') תחת אבטחת שוטרים, שעל הצבתם הוחלט מחשש להתנכלות מצדם של חרדים קיצונים המתנגדים להקצאת המבנה - שנשקף מבתיהם - דווקא לתלמידות.

 

בית ספר המריבה, כל הדיווחים: 

 

במשטרת מחוז ירושלים אמרו כי כוח משטרתי מהתחנה בבית שמש נשלח לבית הספר כדי למנוע הפרות סדר מצד כל גורם שהוא. מספר השוטרים אינו גדול ואמור לספק מענה ראשוני. אם יהיה צורך - יוזעקו כוחות נוספים.  

 

"זה מתכון לצרות"

משיחה שערך ynet עם ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, נראה כי נוכחותם של כוחות השיטור אינה מיותרת כלל. שעות ספורות לפני הצלצול הראשון בבית הספר התנער אבוטבול מאחריות לשלומן של התלמידות - הוא האשים את משרד החינוך במצב הנפיץ שנוצר בעירו, העריך כי התפרעויות הקנאים הן רק עניין של זמן וקרא לשר הממונה לקחת אחריות על התוצאות.

 

חרדים ודתיים מתעמתים מחוץ לביה"ס (צילום: מתתיהו פרומוביץ, חדש בבית שמש) (צילום: מתתיהו פרומוביץ, ״חדש בבית שמש״) (צילום: מתתיהו פרומוביץ, ״חדש בבית שמש״)
חרדים ודתיים מתעמתים מחוץ לביה"ס (צילום: מתתיהו פרומוביץ, חדש בבית שמש)
 

ראש העיר דבק בעמדת העירייה, לפיה "מבנה המריבה" לא הוקצה כחוק ל"אורות נריה" ואנשי בית הספר נחשבים לפולשים, אך עם זאת הוא הבהיר כי אין בכוונתו למנוע מהם לפתוח בו את שנת הלימודים, ובוודאי שלא לפנותם ממנו. "אני לא עומד לעצור אותן מלהיכנס", אמר, "אבל מי שפרץ עבורן את הדלת - שידאג לשלומן. העירייה כבר הודיעה שאינה יכולה לערוב לשלום הבנות, אם יהיה ניסיון לפגוע בהן".

 

לאבוטבול טענות קשות כלפי שר החינוך גדעון סער והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ על התנהלותם בפרשה: "צר לי ששרים בממשלה לא קוראים את המפה נכון ושולחים הוראות בלי לבדוק את הנתונים משני בצדדים. לי, כראש עיר, יש אחריות ביום-יום על העיר הזו. ההתערבות שלהם הייתה מיותרת. הם חתכו בסכין גסה מאוד בלי לבדוק קודם את העניין. גדעון סער הרי מאוד ירוק בעשייה שלו".

 

גם מהורי "אורות נריה" מאוכזב ראש העיר קשות, לאחר שסירבו אתמול בצהריים להצעת הפשרה שלו להעביר את התלמידות למבנה סמוך, שמשרת כיום את הבנים, ובכך להרחיקן מעט מהשכונה החרדית.

 

הורי בית הספר בפגישה עם ראש העיר (צילום: רועי מנדל) (צילום: רועי מנדל) (צילום: רועי מנדל)
הורי בית הספר בפגישה עם ראש העיר (צילום: רועי מנדל)
 

"כשצד אחד תמיד מפסיד ולא מקבל כלום, ומרגיש שהכל חד צדדי, האכזבה היא קשה ביותר, ואז זה מתכון לצרות", אמר אבוטבול, "גם אם שנת הלימודים תיפתח ללא הפרעות – לצערי זה יהיה שקט מדומה בלבד, שלא יישמר הרבה זמן. קיבלתי עיר מאוד נפיצה והנוסחה לנהל אותה זה רק באמצעות הידברות. כל צד צריך להתקפל בדברים מסוימים, ולא יכול להיות מצב שבו צד אחד מתבצר בעמדתו, לא מאפשר גישור אמיתי ומציע הצעות מבזות". 

 

מי יתחייב שלא תהיה פגיעה?

חבר ועד ההורים של בית הספר, זאב מוסקוביץ', אמר אמש כי הוא וחבריו ישלחו את בנותיהן ללימודים כרגיל, והם סומכים על המשטרה שתמנע עימותים או תטפל בהם, אם יתפתחו.

 

"אנחנו באמת מעריכים את העשייה למען העיר מצידו של ראש העיר", אמר מוסקוביץ', "הוא ספג בשנים האחרונות מכל הכיוונים כמו שלאף אחד לא קרה, ויש לו הזדמנות להביא את כל המגזרים כאן לחיות בשלום. אנחנו קוראים לו להוביל מהלך אמיתי של הידברות, שתפתור את כל הבעיות. אבל בשביל זה צריך לשבת ברצינות סביב השולחן.

 

"אנחנו לא מתחמקים מוויתורים והכרעות, אבל בינתיים לא השתכנענו שבצד השני יש מישהו שיכול לתת התחייבות שלא תהיה יותר פגיעה בבנות או באמהות

של בית הספר לבנים. היום ניסו לדחוק אותנו לקבל החלטה על רגל אחת, אבל זה לא רציני. צריכים לדון בדברים האלה בכובד ראש ולראות שבצד השני יש מי שחותם על מסמך, לוקח אחריות ויכול להיות ערב לכך שלא יהיו עוד הפתעות".

 

גורמים במשרד החינוך אמרו ל-ynet כי מבחינתם הטיפול בפרשה הסתיים וכי אין היערכות מיוחדת לפתיחת השנה בבית הספר: "המבנה שייך לבית הספר 'אורות נריה' – נקודה. המשטרה תטפל במה שקורה בשטח, כי יש חשש שהקיצונים ינסו לחבל בלימודים, אבל מבחינת המשרד הסיפור נגמר".

 

  • בהכנת הידיעה השתתף יאיר אלטמן.

פורסם לראשונה 31/08/2011 23:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההורים ברחבת בית הספר. סומכים על המשטרה
צילום: לורנס רייסלר
החרדים. "חשים שתמיד מפסידים"
צילום: מתתיהו פרומוביץ, ״חדש בבית שמש״
מומלצים