שתף קטע נבחר

המטפלת: "לא נתנו להגיד שלום לאבא של שרה"

טרא מאלה, שטיפלה באביה של אשת ראש הממשלה, נשלחה במונית מהבית ברחוב בלפור. "רצו שאחתום על מסמכים וסירבתי", אמרה. אחרי הפרסום ב-ynet אולץ נתניהו לשכור דובר פרטי, שמסר: "הפעולות נעשו על פי כל דין"

בשעה מאוחרת עזבה הלילה (יום ה') טרא מאלה, העובדת מנפאל שהועסקה כמטפלת של אביה של שרה נתניהו, את בית ראש הממשלה בירושלים. היא פוטרה ברקע טענותיה על כך שנפגעה במהלך ויכוח עם אשת ראש הממשלה. "רצו שאחתום על מסמכים וסירבתי. רציתי לומר שלום לשמואל בן-ארצי, אבל הם לא נתנו לי להיכנס", אמרה. לא ברור בדיוק על אילו מסמכים התבקשה לחתום.

 

כל העדכונים האחרונים ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

 

"מאז שחזרתי בערב לכאן חיכיתי בחדר ביטחון שעתיים-שלוש", הוסיפה מאלה. "אני מאוד עייפה, לא מרגישה טוב ולא יודעת לאן אלך". עם זאת היא ציינה שאינה מצטערת שבאה לישראל. את הלילה היא צפויה להעביר בבית משפחה מהקהילה הנפאלית.

 

מנהלת מחלקת מהגרים וחסרי מעמד ברופאים למען זכויות אדם, שחר שוהם, שמלווה את מאלה, אמרה: "באנו לאסוף אותה מתוך הבית. החפצים שלה כבר היו ארוזים. היא חיכתה בחדר הביטחון, וסירבה לחתום על המסמך שביקשו ממנה".

 

"לא נתנו להיכנס". מאלה מחוץ לבית רה"מ בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"לא נתנו להיכנס". מאלה מחוץ לבית רה"מ בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 

עופר לפלר, דובר משפחת נתניהו שנשכר לפי הנחיית היועמ"ש, בעקבות הפרסום ב-ynet, מסר בתגובה כי "העובדת קיבלה מכתב ממר בן-ארצי על סיום עבודתה. בשעות הבוקר היא ארזה את חפציה באופן עצמאי ובחרה לצאת מהבית לענייניה, ושבה בשעה 21:00. מרגע סיום העסקתה כל הפעולות הקשורות בהפסקת עבודתה נעשו על פי כל דין על ידי חברת כוח האדם שהציעה למטפלת מקומות לינה חלופיים, אך היא בחרה לצאת מהבית ולישון אצל חברה".

 

"קללות והלנת שכר"

מוקדם יותר, בשיחה עם עורכות הדין שלה טענה העובדת הזרה כי לא קיבלה שכר כראוי, וכי תנאיה השתנו כאשר עברה לגור בבית ראש הממשלה בירושלים. "ספגתי צעקות ואף קללות ואיומים משרה נתניהו", טענה העובדת שעברה להתגורר בבית ראש הממשלה מאז חלה התדרדרות במצבו של שמואל בן-ארצי. לדבריה, גברת נתניהו צעקה עליה וקיללה אותה באנגלית בשני מקרים שונים.

 

לפלר דחה את כל טענותיה של מאלה, ואמר כי אשת ראש הממשלה לא נקטה באלימות מילולית כלפי המטפלת של אביה: "אין זה סגנונה של הגברת נתניהו, והיא מעולם לא השתמשה בביטויים שצוינו". באשר לטענות על שכרה של מאלה, אמר לפלר כי "הסכומים החודשיים שקיבלה המטפלת, והתנאים הנלווים, היו לפי כל חוק ועל פי כל דין, והיו גבוהים מהנטען". כמו כן, דחה דובר משפחת נתניהו את הטענה כי נרכש לה כרטיס טיסה לעזיבת הארץ ואמר כי "אף אחד לא הזמין לה כרטיס לשבת".

מאלה תעביר את הלילה בבית משפחה מהקהילה הנפאלית  (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מאלה תעביר את הלילה בבית משפחה מהקהילה הנפאלית (צילום: גיל יוחנן)
 

"עבדתי במשך שעות ארוכות במהלך השנתיים וארבעה חודשים האחרונים, אבל קיבלתי רק משכורת של 3,280 שקל בחודש. עבדתי שבעה ימים בשבוע, ללא יום מנוחה שבועי", סיפרה העובדת לעורכות הדין שלה המייצגות אותה מטעם ארגון רופאים לזכויות אדם ומוקד הסיוע לעובדים זרים. היא דחתה את טענות משפחת נתניהו וטענה כי "יחסיי עם מר בן-ארצי היו טובים, אבל תנאי ההעסקה השתנו כשעברתי להתגורר בבית ראש הממשלה".

 

עוד לפני כן הודיעה משפחת נתניהו כי החליטה לפטר את העובדת, אולם לדבריה כבר בשבוע שעבר היא פוטרה על-ידי הסוכנות שבה הועסקה, שם גם מסרו לה כי הוזמנה לה טיסה לשבת הקרובה. זאת, למרות שהחוק מתיר לה שהות של 30 יום להסדיר את ענייניה.

 

במוקד הסיוע לעובדים זרים וברופאים לזכויות אדם מציינים כי מבדיקה שערכו עם העובדת עולה כי "ככל הנראה, העובדת לא קיבלה את פיצויי הפיטורין שלה ואת מלוא הזכויות הסוציאליות המגיעות לה כחוק". אמש, בתום הפגישה, חזרה העובדת לבית ראש הממשלה, שם היא מתגוררת.

 

מהארגונים נמסר כי "לשכת ראש הממשלה בוחרת לתקוף באופן אישי את העובדת, להטיל רפש באופייה, לציירה כעובדת לא יציבה נפשית, לרמוז למעשה גניבה שלה ועוד. אנו מצפים להתייחסות עניינית ורצינית לטענות העובדת,

ולשיתוף פעולה מלא בבדיקת העניין". 

 

מאלה טענה בפגישה עם עורכות הדין כי עבדה במהלך התקופה במשך שעות ארוכות מאוד, ככל עובדת סיעודית, אולם משכורתה עמדה על 3,280 שקלים בחודש, פחות משכר המינימום המגיע לעובד סיעוד הנמצא 24 שעות ביממה בבית. כמו כן, סיפרה מאלה לעורכות הדין שלה כי נמנעו ממנה ימי חופשה למשך תקופה ארוכה.

 

עוד נטען בפגישה כי התקרית שבה נחבלה העובדת באצבעה התרחשה על רקע תשלום שכר עבור עבודתה. לטענתה, גברת נתניהו סירבה לשלם לה וצעקה עליה בצורה מאיימת. "כתוצאה מהבהלה, מעדה העובדת ונחבלה באצבעה", אמרו פרקליטותיה.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסרו ביממה האחרונה שורת הודעות ותגובות. באחת מהן נמסר כי "הגברת נתניהו אכן העירה בביתה לעובדת זרה על טיפול כושל ורשלני באביה הקשיש והחולה. המטפלת של מר בן-ארצי פרקה אצבע אחת תוך כדי תנועה לא נכונה שעשתה, בלי מגע כלשהו עם הגברת נתניהו או עם כל אדם אחר".

 

בלשכה הוסיפו כי "כאשר נודע לעובדת הזרה שהיא מועמדת לפיטורין, שעשויים להביא לגירושה מהארץ, היא בדתה סיפור, ועכשיו מתנהל קמפיין ציני ולא ראוי נגד משפחת נתניהו".


פורסם לראשונה 31/08/2011 22:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היחסים היו טובים. טארה מאלה
צילום: גיל יוחנן
קללות ואיומים. בני הזוג נתניהו
צילום: AP
מומלצים