שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

שנת הלימודים נפתחה: 'מרגש לראות את הילדים'

בפעם האחרונה לפני קיצור החופש הגדול, פתחו כשני מיליון תלמידים את שנת הלימודים ב-1 בספטמבר. "איני זוכר פתיחת שנה כל כך רגועה", אמר מנכ"ל משרד החינוך. הורים מונעים את פתיחת השנה בבית ספר בפתח תקווה: "גטו של אתיופים"

התלמידים נפרדו מהחופש הגדול וחזרו לספסל הלימודים: כ-1,942,000 תלמידי בתי הספר והגנים פתחו הבוקר (יום ה') את שנת הלימודים תשע"ב, ב-4,400 מוסדות חינוך ברחבי הארץ. במשרד החינוך הביעו סיפוק מכך ששנת הלימודים נפתחה כסדרה ברחבי הארץ, בלי אירועים מיוחדים למעט שיבושים מעטים.

 

חוזרים ללימודים - הכתבות האחרונות:

 

"אני לא זוכר מעולם פתיחת שנה כל כך רגועה ומסודרת", אמר מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני, "אני חושב שזו תוצאה של העבודה הקשה שנעשתה במהלך חופשת הקיץ יחד עם הרשויות המקומיות וארגוני המורים, שווידאו כי בתי הספר ערוכים לקבל את התלמידים הן מבחינת התשתיות, הציוד והן תוכניות הלימוד".

 

ד"ר שושני ציין כי זו הפעם האחרונה שבה שנת הלימודים נפתחה ב-1 בספטמבר, בעקבות החלטת שר החינוך לקצר את החופש הגדול החל מהשנה הבאה. "1 בספטמבר היה יום חג מאז הקמת המדינה", אמר, "אנחנו נפרדים ממנו ומקווים כי התוכנית החדשה לקיצור החופש הגדול תשיג את מטרותיה והחל מהשנה הבאה נתרגל לפתוח את שנת הלימודים בתאריכים חגיגיים חדשים".  

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, הגיע לבית הספר חב"ד-עיר גנים בירושלים ובירך את התלמידים. "מי שלא ילמד לא יתקדם", אמר הנשיא, "אתם פשוט מוכרחים ללמוד. העולם הזה מלא תורה ומלא ידע. אתם יותר חכמים ונבונים מאשר ההורים והחברים חושבים ואם תלמדו, תהיו חכמים וחשובים". התלמידים, מצדם, התרגשו לראות את הנשיא וקיבלו אותו במחיאות כפיים ובשירת "כאן ארצי פה אני נולדתי".

 

בדרך לכיתה (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
בדרך לכיתה(צילום: אליעד לוי)

 

ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', ליווה לבית הספר את תלמידת כיתה א' ליאור שושן, בתו של יוסי שושן שנהרג מפגיעת טיל גראד לפני כשבועיים. "מרגש לראות את הילדים מאושרים ושמחים לחזור ללימודים", אמר דנילוביץ' והביע תקווה שהשקט יישמר "ונוכל לנהל חיי שגרה כפי שראוי".   

 

ב"גן תומר" בכפר סבא, פתחו הבוקר הילדים את שנת הלימודים בלי הגננת פלורה גז, שנהרגה במתקפת הטרור בדרום. "אנחנו לא רוצים להעביר לילדים את הפחדים אבל זו לא שמחה של יום ראשון בגן", אמרה ל-ynet אחת האמהות. 

 

פרס עם התלמידים בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פרס עם התלמידים בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 

יו"ר הנהגת ההורים הארצית, אתי בנימין, אמרה בחיוך כי שנת הלימודים נפתחה בצורה משעממת. "אנחנו ההורים שמחים על כך שהכל היה ערוך ומוכן לפתיחת השנה ולא נרשמו תקלות, למעט מספר

אירועים מקומיים ושוליים שלא משפיעים על כלל המערכת". גם היא התייחסה לקיצור החופש הגדול מהשנה הבאה: "הייתי מאוד שמחה אם הפרידה מהתאריך הכל כך מיוחד הייתה מלווה בתוכנית אמיתית לקיצור החופש הגדול, אבל לצערי שבוע ימים הוא זריית חול בעיני הציבור ולא קיצור אמיתי של החופשה".  

 

אבל לא בכל בתי הספר נפתחה שנת הלימודים כמתוכנן. לבית הספר נר עציון בפתח תקווה הגיעו כ-150 הורים ותלמידים, אך לא נכנסו לכיתות במחאה על כך שהמוסד משמש לטענתם כ"גטו של תלמידים אתיופים". כל תלמידי בית הספר, למעט אחד, הם אתיופים. הורים שעמדו בשער מנעו מתלמידים להיכנס, ובהמשך הם מתכוונים להפגין מול בניין העירייה.

 

בבית הספר היסודי במועצה האזורית מרחבים נפתחו הלימודים באיחור על רקע מחלקות על מיגון בית הספר. גם בבית ספר "מענית" ברמלה נפתחו הלימודים באיחור, על רקע מחלוקת בנוגע לזהות המנהל.

 

בבית הספר החקלאי בפרדס חנה, לעומת זאת, הציבו תלמידים י"ב אוהלים בחצר המוסד והסבירו: "מדובר באקט של הזדהות עם המאבק החברתי".

 

בהכנת הידיעה השתתפו תומר ולמר, אילנה קוריאל, רענן בן-צור, רונן מדזיני, מאור בוכניק ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוזרים ללימודים בבאר שבע
צילום: הרצל יוסף
"1 בספטמבר - יום חג"
צילום: נועם מושקוביץ
מרוצים. חדר המצב במשרד החינוך
צילום: גור דותן
מומלצים