שתף קטע נבחר

גורם מדיני: "טורקיה לא מעוניינת בשיקום היחסים"

בעקבות תגובת טורקיה לדו"ח פאלמר, תקף גורם מדיני בכיר את אנקרה: "לצערי, לא נחזור בעתיד הקרוב לתור הזהב של הקשרים עם הטורקים". הוא אמר כי התנצלות היא תקדים אסטרטגי בעייתי והוסיף כי התגובה היא ספין של ארדואן

גורמים בישראל מחריפים את הטון מול טורקיה: לאחר שבירושלים אמרו אחר-הצהריים כי ישראל תנסה להגיע לפשרה עם הטורקים, אמר הערב (יום ו') גורם מדיני בכיר כי בישראל לא הופתעו מהחלטת אנקרה להחזיר את השגריר הישראלי לארץ.

 

המשט שלא נגמר - כתבות אחרונות:

 

הגורם המדיני הבכיר אמר כי טורקיה לא מעוניינת להשיב את היחסים עם ישראל למצב בו היו בעבר. "מי שחושב אחרת, פשוט משלה את עצמו", הוא אמר. "זו חלק מהאיסלמיזציה שהתפשטה שם ועלינו להכיר בכך. לכן, לצערי, לא נחזור בעתיד הקרוב לתור הזהב של הקשרים עם הטורקים, כפי ששתי המדינות נהנו מכך לפני לא הרבה שנים".

 

העימות על סיפון המרמרה. "הטורקים ניסו להציג עצמם כמנצחים" (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
העימות על סיפון המרמרה. "הטורקים ניסו להציג עצמם כמנצחים"(צילום: דובר צה"ל)

 

הוא אמר כי בעוד ישראל שאפה לפתור את המשבר עם טורקיה, באנקרה התעקשו כל העת על התנצלות, פיצויים והסרת הסגר על עזה. לדבריו, מדובר בצעדים שישראל לא היתה מוכנה להסכים להם, "בין היתר כי החיילים באמת פעלו כדי להגן על עצמם בתוך פרובוקציה שהופנתה כלפינו. היינו מוכנים לעשות לא מעט ויתורים כדי לפתור את המשבר, אבל הטורקים התעקשו על עניין ההתנצלות, כשלנו היה ברור שהם לא מתכוונים באמת להשיב את היחסים לקדמותם, אלא להציג את עצמם כמנצחים בעימות איתנו".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

הגורם המדיני הבכיר אמר עוד כי טורקיה נמצאת היום במקום אחר לחלוטין ממה שהכרנו בעבר. "התגובה הטורקית היום באה לפצות על שאלות קשות, שיעלו בדעת הקהל שלהם", הוא אמר.

 

ארדואן. "זה ספין, הוא מנסה להסיט האש מעצמו" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ארדואן. "זה ספין, הוא מנסה להסיט האש מעצמו"(צילום: AFP)

 

בנוסף הוא תקף את ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן: "דו"ח פאלמר סותר את כל מה שארדואן חגג עליו בחודשים האחרונים. הציבור הטורקי, משפחות ההרוגים במרמרה, הפצועים הטורקיים מהתקרית, כולם הבינו מארדואן

 שישראל היא האשמה. פתאום הגיע דו"ח פאלמר וקבע דברים הפוכים. ארדואן מצא עצמו במצב בו הוא צריך להסביר לציבור שלו איך זה קרה. הוא חייב להתמודד עם זה פוליטית. לכן יש עכשיו ספין סביב הנושא הזה, כדי להסיט את האש למקום אחר ואת הדיון למקום אחר, בו ישראל היא האשמה והדו"ח לא רלוונטי".

 

הגורם המדיני הבכיר סיכם והסביר מדוע לישראל אסור להתנצל על אירועי המשט: "טורקיה היא מדינה חשובה במזרח התיכון, אך התנצלות היא תקדים אסטרטגי בעייתי מאוד לישראל באזור".

 

מוקדם יותר הבהירו גורמים מדיניים אחרים כי ישראל אמנם מצרה על אובדן החיים, אך לא תתנצל על פעולות ההגנה העצמית של חייליה. "לישראל, כמו לכל מדינה, זכות לגיטימית להגן על אזרחיה ועל חייליה", הם הדגישו. "מדינת ישראל מקווה שתימצא הדרך להתגבר על המחלוקת ותמשיך לפעול למען מטרה זו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההשתלטות על המרמרה
צילום: AP
שר החוץ הטורקי
צילום: CNN
מומלצים