שתף קטע נבחר

טורקיה תפנה בקרוב לבית הדין בהאג נגד ישראל

בראיון לרשת הטלוויזיה TRT, הודיע שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, כי בשבוע הקרוב יפנו לבית הדין הבינלאומי ויעתרו נגד חוקיות הסגר על עזה

ההידרדרות ביחסים עם טורקיה נמשכת: שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, הודיע היום (שבת) בראיון לרשת הטלוויזיה הטורקית TRT כי בשבוע הקרוב תפנה ארצו לבית הדין הבינלאומי בהאג נגד חוקיות הסגר על עזה.

 

המשט שלא נגמר - כתבות אחרונות:

 

דבוטאולו דחה את ממצאי דו"ח פאלמר שהסגר על עזה חוקי, ואמר כי "זה לא עניין בין טורקיה לישראל. זה עניין בין ישראל לקהילה הבינלאומית ולחוק הבינלאומי. נתחיל בהליכים המשפטיים הנחוצים בשבוע הקרוב. תנו לבית הדין להחליט". הוא הזהיר כי כי אם ישראל תתמיד בעמדתה, היא תקים על עצמה את אותם משטרים שנולדו כתוצאה מ"אביב העמים הערבי".

 

אחרי גירוש השגריר הישראלי, ממשיכה טורקיה לעשות שרירים, והלילה אמר גורם טורקי לעיתון הורייט כי "מזרח הים התיכון לא יהיה מקום שבו כוחות חיל הים הישראלי יוכלו להתאמן ולאיים על כלי שיט אזרחיים". דיפלומטים טורקים אמרו לעיתון כי חיל הים הטורקי יפעל יותר במזרח הים התיכון ויערוך סיורים במים הבינלאומיים. "נשאף לאסטרטגיה יותר אגרסיבית. ישראל לא תוכל עוד לאיים בחופשיות", אמר אחד הדיפלומטים.

 

דאוטולו. בדרך להאג (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דאוטולו. בדרך להאג(צילום: AFP)

 

התגובה הטורקית הראשונה לדו"ח היתה הודעתו הרשמית של דבוטאולו כי השגריר הישראלי, גבי לוי, מגורש מטורקיה. גם הנשיא עבדאללה גול אמר שהדו"ח "חסר תוקף".

 

במסיבת עיתונאים באנקרה הודיע דבוטאולו גם על הורדת הנציגות הדיפלומטית בתל-אביב לדרג זוטר של מזכיר שני, ועל השעיית ההסכמים הצבאיים עם ישראל. "הגיע הזמן שישראל תשלם את המחיר על כל מה שעשתה ותפסיק לראות את

עצמה מעל החוק", הוא הדגיש, "התשלום הכבד ביותר הוא שישראל איבדה את החברות איתנו".

 

בתגובה, הבהירו גורמים מדיניים בירושלים כי ישראל אמנם מצרה על אובדן החיים, אך לא תתנצל על פעולות ההגנה העצמית של חייליה. "לישראל, כמו לכל מדינה, זכות לגיטימית להגן על אזרחיה ועל חייליה", הם הדגישו. "מדינת ישראל מקווה שתימצא הדרך להתגבר על המחלוקת ותמשיך לפעול למען מטרה זו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ הטורקי
צילום: רויטרס
מומלצים