שתף קטע נבחר

יאיר לפיד לחרדים: ניצחתם אותנו, קחו אחריות

"הרעיון של מדינה שמתנהלת בלעדיכם ואתם רק אורחים בה – נכשל, כי אי אפשר להחליט בלעדיכם כלום", אמר יאיר לפיד לעשרות סטודנטים חרדים. הוא הדגיש: "המדינה כעת היא בבעלותנו המשותפת, ועליכם לעבוד לשירות המדינה שלכם"

יש לפיד לחרדים: העיתונאי יאיר לפיד נפגש בצהריים (יום ד') עם עשרות סטודנטים בקמפוס החרדי של הקריה האקדמית "אונו" ודן איתם בנושאי דת ומדינה וביחסי דתיים-חילוניים. במהלך המפגש הודה לפיד כי החרדים ניצחו במאבק על זהותה של המדינה ועל חלקם בה, וקרא להם לקחת אחריות על גורלה – וגורלם שלהם.  

 

עוד ביהדות  - קראו:

 

לפיד הסביר את הניצחון החרדי בכך שהזרם המרכזי של אזרחי ישראל הפך בעצמו לשבט שדואג לעצמו, ומסרב לשאת על גבו קבוצות מיעוטים כחרדים וערבים, והדבר מעמיד את מדינת ישראל בפני אתגר קיומי. הסבר נוסף לניצחונם של החרדים בעיניו הוא בכשלון האבות המייסדים של המדינה

לבנות אתוס לאומי המתאים לחילונים-אשכנזים-סוציאליסטים כמותם, ולא מניח בבסיסו את אלוקי ישראל.

 

"הרעיון של מדינה שמתנהלת בלעדיכם ואתם רק אורחים בה – נכשל, כי אי אפשר להחליט בלעדיכם כלום", אמר לפיד לסטודנטים החרדים. עם זאת הדגיש כי העובדה שהציבור החרדי ניצח – אין משמעותה שהחילונים הפסידו, אלא "עכשיו המדינה בבעלותנו המשותפת". הוא הדגיש כי זו באמת דעתו, ולא מדובר ב"תרגיל דמגוגי".

 

לפיד בכנס (צילום: מריו) (צילום: מריו)
לפיד בכנס(צילום: מריו)

 

האורח החילוני קרא למארחיו להפנים מציאות חדשה זו ולצאת מהעמדה החרדית המסורתית שבה ציבור זה פועל כתגובת נגד לחילוניות מתוך פחד: "האם אתם עדיין יכולים להגיד לעצמכם שרק החילונים ילכו לצבא כי זה לא עניינכם? האם אתם יכולים לדאוג רק לעניים מהמגזר שלכם? אתם צריכים לקחת אחריות על המדינה. אתם כבר לא יכולים להיות באופן אוטומטי לצד החרדים רק כי הם חרדים, וגם לא לתת להכי קיצוניים אצלכם להכתיב את הטון.

 

"ניצחתם, אתם צריכים פחות לפחד. אנחנו כבר לא מאיימים עליכם. אתם יכולים לקחת את גורלכם בידיכם. הניצחון מאפשר לכם להיות אזרחים סוג א', ואלה עובדים לא מעט לשירות המדינה שלהם".

 

לשיטת לפיד, על החרדים לצאת מהגטאות שבהם הם חיים, ולגור בשכנות טובה עם חילונים – בלי חששות הדדיים להשפעה על אמונתם הדתית של הילדים משני הצדדים. הוא טען כי הציבור החילוני מתחשב ברגשות החרדים כאשר זה לא נעשה בחקיקה או בכפיה, ולכן כמעט כולו מכבד את יום כיפור ומקיים ברית מילה לילדיו בלי שהחוק יחייב זאת, אך לא מציית לחוקים בנושאים דתיים אחרים.

 

להשפיע מתוך המפלגות החילוניות

לפיד, שרבים מייחסים לו כוונות פוליטיות, נשאל האם יסכים לשבת בקואליציה אחת עם המפלגות החרדיות, והשיב כי אף שהוא עיתונאי, ולא אדם שיושב בקואליציות "אהיה מוכן לשבת בכל קואליציה עם כל אדם שדואג כמוני למדינת ישראל".

 

הוא הוסיף כי למרות שאינו מסכים עם עמדת אביו, טומי לפיד, שהתנגד לכך עקרונית, ייתכן שהסלוגן "ממשלה בלי ש"ס" היה נכון לשעתו, משום שהוא לימד את

העסקנים החרדים שיעור בצניעות. "העסקונה החרדית גרמה לכם יותר נזק מתועלת. היא גרמה לנזק עצום והרבתה שנאה בישראל. מי שרוצה באמת לדאוג לאינטרס החרדי - שיצטרף לליכוד, לעבודה, לקדימה וישפיע שם".

 

אחד הסטודנטים אמר כי בכנס כלכליסט שהתקיים היום נראה היה שחברי הכנסת ציפי לבני ושאול מופז מקדימה מתחרים ביניהם מי יתקוף יותר את החרדים ויאשים אותו במשבר החברתי. "איש אינו חושב שבכל המצב הכלכלי-חברתי אתם אשמים", השיב לו לפיד, "התחרות הפוליטית מי משמיץ יותר את החרדים היא אדיוטית, אבל זה לא אומר שאין בעיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים