שתף קטע נבחר

ארה"ב מודיעה לראשונה: וטו על מדינה פלסטינית

ארצות-הברית צפויה לסכל את נסיונות הפלסטינים להצטרף כחברה מלאה באו"ם. בכירה בממשל האמריקני מסרה בשימוע בסנאט כי "אם החלטה כזו תובא למועצת הביטחון, נטיל עליה וטו". יאסר עבד רבו הודיע במקביל: נבקש מהאו"ם הכרה במדינה

הפלסטינים פתחו היום (ה') את קמפיין ספטמבר להצטרפות כחברה מלאה באו"ם, אבל מנהיגת העולם החופשי לא משתפת פעולה עם כוונותיהם. לראשונה הודיעו בממשל אובמה באופן גלוי כי יטילו וטו על הצעה לכינון מדינה פלסטינית, לאחר שפיזרו לאחרונה רמזים עבים לגבי תגובה זו. ונדי שרמן, המיועדת לתת מזכירת המדינה למדיניות בארצות-הברית, מסרה בשימוע בסנאט את ההחלטה על הטלת וטו, אם הצעה זו תובא להצבעה במועצת הביטחון. 

 

מדינה בדרך? הכותרות האחרונות:

 • אבו מאזן בדרך לאו"ם: "נפגשתי עם ברק" 
 • דא, אבו מאזן? קול פלסטין פונה לישראלים ברוסית 
 • שליט: אי אפשר להיות באו"ם וגם להחזיק בגלעד 

   

  במהלך השימוע בוועדת החוץ של הסנאט שאל סנאטור מייק לי, רפובליקני מיוטה, על תוכניות הממשל בתגובה למהלכים הפלסטינים. "אם החלטה כזו תובא למועצת הביטחון, נטיל עליה וטו", השיבה שרמן, אבל הדגישה כי הממשל ימשיך עד הרגע האחרון במאמציו למנוע את הגשת הבקשה הפלסטינית.

   

  העצרת הכללית של האו"ם. מאמצים של הרגע האחרון (צילום: שחר עזרן) (צילום: שחר עזרן)
  העצרת הכללית של האו"ם. מאמצים של הרגע האחרון(צילום: שחר עזרן)

   

  השימוע התקיים אתמול, וגם לאחר דבריה של שרמן שב סנאטור לי ושאל פעם נוספת אם ארה"ב תטיל וטו. שרמן שבה ואישרה כי "ארצות-הברית נחושה מאוד עם איום הווטו, אבל מאיצה בצדדים לשוב למשא ומתן ישיר". עם זאת, הפלסטינים עדיין יכולים לפנות לעצרת הכללית של האו"ם בבקשה להכרה במדינה, שם לארה"ב אין זכות וטו.

   

  עד כה שיגרו האמריקנים רמזים על אפשרות של הטלת וטו, ובמקביל הביעו התנגדות לפעולה פלסטינית חד צדדית של הליכה לאו"ם. הנשיא אובמה אמר את הדברים בנאומו ב-19 במאי על "האביב הערבי" ומאז עושה הממשל - ובכלל זה מזכירת המדינה הילרי קלינטון - כל מאמץ כדי לסכל את המהלך הפלסטיני.


 •  

  גם השליח האמריקני המיוחד למזה"ת לשעבר, ג'ורג' מיטשל, התייחס היום לכוונת הפלסטינים לפנות לאו"ם ואמר כי הסיכוי שבוושינגטון יצליחו לשכנע את מנהיגי הפלסטינים לזנוח את כוונתם - נמוך. מיטשל, שפרש מתפקידו בחודש מאי אחרי יותר משנתיים של דילוגים בין וושינגטון, ירושלים ורמאללה, ציין כי הסיכוי להתקדמות מדינית בחודשים הקרובים נמוך, אך הוא אופטימי יותר בטווח הרחוק.

   

  בכנס שאוניברסיטת ג'ורג'טאון, אמר השליח האמריקני לשעבר: "אני סבור שקיימת סבירות נמוכה שהפלסטינים יצליחו במאמציהם. אם הם יתעלמו מההתנגדות האמריקנית והישראלית ויבקשו הכרה מלאה עבור פלסטין שבירתה מזרח ירושלים, הם ככל הנראה ייכשלו כי ארה"ב תטיל וטו במועצת הביטחון".

   

  הפלסטינים למזכ"ל האו"ם: "תעשה למענו מאמצים"

  במקביל להודעה האמריקנית, אמר מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף כי הפלסטינים ימשיכו בתוכניתם לפנות לאו"ם כדי להשיג הכרה במדינה פלסטינית בגבולות 1967, שבירתה ירושלים. המזכ"ל, יאסר עבד רבו, אמר את הדברים בתום פגישה במטה הנשיאות ברמאללה.

  "אנחנו רציניים בנושא המשא ומתן, אך צריך להקיפו בעמדה בינלאומית כדי שיהיה משא ומתן רציני שאין בו הטעיה או ניצול של הרחבת ההתנחלויות ושינוי הסטטוס קוו בשטח", אמר עבד רבו.


  על פי אמנת האו"ם, הליך קבלת חברה מלאה באו"ם מורכב משני שלבים - המלצה של מועצת הביטחון לקבלה לחברות (ברוב של 9 מ-15 החברות), ואחר כך רוב של שני שלישים בעצרת הכללית. לחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון - ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת ובריטניה - אפשרות להטיל וטו בשלב הראשון.

   

  מגילת האו"ם קובעת שהחלטות מועצת הביטחון מחייבות, ומכאן הפרשנות   המקובלת היא ששאר ההחלטות באו"ם - לרבות בעצרת הכללית - הן בגדר המלצות ולא החלטות ביצועיות. לכן, סיכול הבקשה הפלסטינית במועצת הביטחון יהווה למעשה סיכול של צירופה כחברה מלאה באו"ם.

   

  עם זאת, הפלסטינים שומרים על אופטימיות. גורמים ברשות פנו היום רשמית לאו"ם והכריזו על תוכניותיהם לקראת כינוס העצרת הכללית ב-21 בספטמבר. כ-100 גורמים רשמיים ציינו את השקת הקמפיין בטקס קצר מול משרדי האו"ם ברמאללה, וקראו למזכ"ל באן קי-מון להשמיע את "קולו המוסרי" לטובת העם הפלסטיני. "משפחות עשרות אלפי קורבנות הכיבוש הישראלי, לרבות השהידים, הפצועים, האסירים, וכן הרבים שגורשו מבתיהם, מקווים שתעשה את כל המאמצים האפשריים להגשמת דרישות העם הפלסטיני", אמרו.

  Read this article in English

   

  בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אבו מאזן, היום. פתח את הקמפיין
  צילום: AFP
  אובמה. לא משתף פעולה עם הפלסטינים
  צילום: רויטרס
  סיכוי קלוש. מיטשל
  צילום: AP
  מומלצים