שתף קטע נבחר

"40 שנה צמחנו - ואנחנו עם העוני החמור במערב"

החשב הכללי באוצר לשעבר זליכה תוקף את הממשלה בעקבות המשבר החברתי: "כמו קבוצת כדורגל שבמשך 40 שנה מפסידה לכל המתחרות שלה ועדיין מעיזה לומר שהיא קבוצה מצליחה". אביה ספיבק, ראש הצוות המרכז את דרישות מחאת האוהלים: "הממשלה חושבת שלא למדנו חשבון בכיתה ד'"

"הממשלה שלנו דומה לקבוצת כדורגל שבמשך 40 שנה מפסידה לכל המתחרות שלה ועדיין מעיזה לומר שהיא קבוצה מצליחה"; כך אמר היום (ד') הפרופסור ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי באוצר.

 

 

"באיזה הצלחה הם מנופפים בדיוק? אחרי 40 שנה של צמיחה קפיטליסטית אנחנו המשק עם העוני הכי חמור במערב. זה לא ניצחון, זה הפסד", אמר זליכה בכנס של לשכת המסחר בתל-אביב.

 

המשנה לנגיד בנק ישראל לשעבר, אביה ספיבק, אמר כי "הממשלה מנסה להתחמק מדרישות המחאה באמצעות בלבול חשבוני ברמה של בית ספר יסודי". ספיבק, העומד בראש הצוות המרכז את דרישות מחאת האוהלים אמר: "הממשלה אומרת כל הזמן שאם נחרוג אפילו בשקל אחד מהתקציב נגיע למצב של קריסה כמו יוון ואירלנד. זה נכון שמסוכן מאוד לחזור למדיניות גירעונית, אבל אנחנו מעולם לא דרשנו זאת.

 

"אנחנו דורשים להגביל במיליארדי שקלים את ההכנסות ממסים מאנשים עשירים, ובכך לממן את התיקונים החברתיים הנדרשים. אפשר לעשות זאת בלי להגביל את הגירעון וכשהממשלה מדברת על גירעון היא מנסה לבלבל את הציבור וחושבת שאנשים לא למדו מתמטיקה בכיתה ד'".

 

ספיבק הוסיף כי "היה עשור של שגשוג כלכלי והוא היה הזדמנות לתקן את החולאים, אבל הוא בוזבז. עכשיו אומרים שאסור לתקן בגלל שהמצב השתנה אבל את החולאים חייבים לתקן מתישהו. פעם כשהיינו נוסעים לארה"ב, היינו גאים בכך שאצלנו אין דברים כאלה, אבל היום יש אוכלוסיות שלמות בארץ שאין להם איפה לגור, והם גרות במרתפים או בקרוונים ובדירות לא ראויות. זאת בעיה קיומית. גם מצב החינוך הוא בעיה קיומית וגם לממשלה עצמה ולמגזר העסקי יש אינטרס לתקן אותו".

 

זליכה אמר עוד כי "הבעיה האמיתית היא שהפקידות נטפלת על העסקים הקטנים על כל שטות, ואינה עושה דבר עם העסקים גדולים. לפני שבועיים חצי מיליון איש יצאו לרחובות על יוקר המחייה, ולמחרת עזריאלי קנה קניון נוסף. מישהו אישר לו את הרכישה הזאת, וכנראה שהוא חושב שאנחנו לגמרי מטומטמים. מי שחושב שהציבור לא מבין את הקשר בין המחירים לריכוזיות במשק, לעובדה שכל הקניונים במדינה, למשל, נמצאים בידיים של שתי חברות: מליסרון של משפחת עופר ועזריאלי - חושב שהציבור מטומטם.

 

"קבוצה קטנה של אנשים צברה פה כוח מונופוליסטי אדיר, והממשלה מאשרת את כל הגחמות שלה. זה בא לידי ביטוי בכל דבר: במחירים המטורפים, בתוצר לנפש שבניגוד לכל ההצהרות הדמגוגיות הוא נמוך. אני לא נגד הגדלת ההוצאה על דברים חברתיים, אני בעד, אבל מישהו צריך לבוא ולטפל בחולאים הבסיסיים של המשק".

 

זליכה סירב להשיב בסוף דבריו לשאלת ynet כיצד הוא מיישב את העובדה שהוא עצמו היה במשך שנים ממובילי המדיניות הממשלתית שאותה הוא תוקף באומרו כי "זוהי שאלה מטומטמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
אביה ספיבק
צילום: מאיר אזולאי
ירון זליכה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים